Podmiot odpowiedzialny | Nordic Pharma, s.r.o. |
Kod ATC | D06BB |
Procedura | MRP |
Substancja | Zielona herbata |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Veregen?
Lek Veregen jest roślinnym produktem leczniczym przeznaczonym tylko do stosowania na skórę.
Substancją czynną jest wyciąg z liści zielonej herbaty. Lek Veregen stosuje się do leczenia brodawek (Condylomata acuminata) na powierzchni narządów płciowych i wokół odbytu. Lek Veregen stosuje się u dorosłych z prawidłową czynnością układu odpornościowego.
Jeśli po upływie 4-6 tygodni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Jaki jest skład Veregen, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest wyciąg suchy z liści zielonej herbaty. 1 g maści zawiera 100 mg wyciągu (w postaci suchego wyciągu, oczyszczonego) z Camellia sinensis (L.) O. Kuntze, folium (liści zielonej herbaty) (24-56:1), co odpowiada: 55-72 mg (-)-galusanu epigallokatechiny.
Pierwszy rozpuszczalnik do ekstrakcji: woda
Pozostałe składniki to:
wazelina biała (zawiera all-rac-α -tokoferol),
wosk biały,
izopropylu mirystynian,
alkohol oleilowy,
glikolu propylenowego monopalmitynostearynian.
Dawkowanie preparatu Veregen – jak stosować ten lek?
Zalecana dawka to maksymalnie 0,5 cm wałeczka maści (co odpowiada 250 mg) na wszystkie brodawki razem, stosowane trzy razy na dobę (rano, w południe i wieczorem).
– Umyć ręce przed i po nałożeniu maści.
– Nanieść małą ilość leku Veregen palcami na każdą brodawkę, równomiernie pokryć wszystkie brodawki pozostawiając na nich cienką warstwę maści.
– Nie stosować maści wewnętrznie (nie wprowadzać do odbytu, cewki moczowej lub do pochwy).
– Po nałożeniu maści nie bandażować leczonego miejsca.
– Nie jest konieczne zmywanie maści z leczonego obszaru przed następnym nałożeniem. Gdy pacjent umył leczony obszar lub wziął kąpiel, powinien nałożyć maść.
– Lek Veregen nanosić trzy razy na dobę (rano, w południe i wieczorem).
– Podczas leczenia mogą pojawić się nowe brodawki, które należy leczyć w taki sam sposób.
– Brodawki narządów płciowych to choroba przenoszona drogą płciową; z tego powodu możliwe jest zakażenie partnera poprzez kontakty seksualne. Należy stosować prezerwatywy aż do całkowitego zaniku wszystkich brodawek. Stosowanie prezerwatyw zapobiega ponownemu zakażeniu.
– Lek Veregen może osłabiać prezerwatywy i wkładki dopochwowe. Przed aktywnością seksualną należy dokładnie zmyć maść ciepłą wodą i łagodnym mydłem, a następnie założyć prezerwatywę. Należy spytać lekarza o dodatkowe metody antykoncepcji.
– Pacjentki stosujące tampony podczas miesiączki: tampon wprowadzić przed nałożeniem maści. Jeśli zachodzi konieczność wymiany tamponu, gdy maść znajduje się na skórze, należy uważać, by maść nie przedostała się do pochwy. W razie przypadkowego przedostania się maści do pochwy należy niezwłocznie zmyć maść ciepłą wodą i łagodnym mydłem.
– Terapię lekiem Veregen należy kontynuować aż do całkowitego wyleczenia wszystkich brodawek, jednak nie dłużej niż 16 tygodni, nawet jeśli podczas leczenia wystąpią nowe brodawki. Jeśli brodawki nie zanikną lub dojdzie do nawrotu choroby, należy skonsultować się z lekarzem.
Stosowanie u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat)
Lek Veregen nie jest dopuszczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Osoby w podeszłym wieku
Dane na temat stosowania leku Veregen u osób w podeszłym wieku są ograniczone.
Zaburzenie czynności wątroby
Nie należy stosować leku Veregen w przypadku zaburzeń czynności wątroby (np. jeśli występuje nieprawidłowe gromadzenie się płynu w jamie brzusznej, zażółcenie skóry w wyniku zaburzeń czynności wątroby).
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Mogą wystąpić miejscowe reakcje o większym nasileniu (patrz punkty „2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Veregen” i „4. Możliwe działania niepożądane” w załaczononej ulotce). Zmyć nadmierną ilość maści łagodnym mydłem i wodą. W razie przypadkowego połknięcia maści należy skontaktować się z lekarzem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Veregen – czy mogę spożywać alkohol?
Brak interakcji z jedzeniem i piciem.
Jako środek ostrożności, w celu uniknięcia wystąpienia interakcji lub działań niepożądanych, nie należy stosować leku Veregen jednocześnie z suplementami diety, zawierającymi duże ilości wyciągu z liści zielonej herbaty
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Veregen w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Brak danych lub istnieją tylko ograniczone dane dotyczące stosowania leku u kobiet w okresie ciąży. Badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na reprodukcję.
Dlatego, ze względów bezpieczeństwa należy unikać stosowania leku w okresie ciąży, pomimo, że narażenie na działanie galusanu epigallokatechiny (główny składnik zielonej herbaty) po astosowaniu leku na skórę wydaje się być małe (patrz punkt „3. Jak stosować lek Veregen”).
Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy lek lub jego metabolity przenikają do mleka ludzkiego. Nie wiadomo więc, czy występuje zagrożenie dla dziecka karmionego piersią. Nie można wykluczyć zagrożenia dla dziecka karmionego piersią. Jednakże, po zastosowaniu leku na skórę u matki, ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u dziecka karmionego piersią wydaje się być małe.
Wpływ na płodność
Brak dowodów wskazujących na wpływ na płodność w przypadku stosowania leku zgodnie z zaleceniem lekarza.
Ulotka Veregen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Veregen przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Veregen - 100 mg/g, Maść (Cameliae sinensis folii extractum siccum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Veregen m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Veregen - 100 mg/g, Maść (Cameliae sinensis folii extractum siccum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Veregen w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Veregen - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Veregen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.