Veregen

Veregen to maść zawierająca wyciąg z liści zielonej herbaty. Jest stosowany do miejscowego leczenia brodawek (condylomata acuminata) występujących na skórze zewnętrznych narządów płciowych i okolic odbytu. Lek jest przeznaczony dla pacjentów w wieku powyżej 18 lat o niezmienionej czynności układu immunologicznego. Veregen jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Veregen jest roślinnym produktem leczniczym przeznaczonym tylko do stosowania na skórę.

Substancją czynną jest wyciąg z liści zielonej herbaty. Lek Veregen stosuje się do leczenia brodawek (Condylomata acuminata) na powierzchni narządów płciowych i wokół odbytu. Lek Veregen stosuje się u dorosłych z prawidłową czynnością układu odpornościowego.

Jeśli po upływie 4-6 tygodni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Skład

Substancją czynną leku jest wyciąg suchy z liści zielonej herbaty. 1 g maści zawiera 100 mg wyciągu (w postaci suchego wyciągu, oczyszczonego) z Camellia sinensis (L.) O. Kuntze, folium (liści zielonej herbaty) (24-56:1), co odpowiada: 55-72 mg (-)-galusanu epigallokatechiny.

Pierwszy rozpuszczalnik do ekstrakcji: woda

Pozostałe składniki to:
wazelina biała (zawiera all-rac-α -tokoferol),
wosk biały,
izopropylu mirystynian,
alkohol oleilowy,
glikolu propylenowego monopalmitynostearynian.

Dawkowanie

Zalecana dawka to maksymalnie 0,5 cm wałeczka maści (co odpowiada 250 mg) na wszystkie brodawki razem, stosowane trzy razy na dobę (rano, w południe i wieczorem).

– Umyć ręce przed i po nałożeniu maści.
– Nanieść małą ilość leku Veregen palcami na każdą brodawkę, równomiernie pokryć wszystkie brodawki pozostawiając na nich cienką warstwę maści.
– Nie stosować maści wewnętrznie (nie wprowadzać do odbytu, cewki moczowej lub do pochwy).
– Po nałożeniu maści nie bandażować leczonego miejsca.
– Nie jest konieczne zmywanie maści z leczonego obszaru przed następnym nałożeniem. Gdy pacjent umył leczony obszar lub wziął kąpiel, powinien nałożyć maść.
– Lek Veregen nanosić trzy razy na dobę (rano, w południe i wieczorem).
– Podczas leczenia mogą pojawić się nowe brodawki, które należy leczyć w taki sam sposób.
– Brodawki narządów płciowych to choroba przenoszona drogą płciową; z tego powodu możliwe jest zakażenie partnera poprzez kontakty seksualne. Należy stosować prezerwatywy aż do całkowitego zaniku wszystkich brodawek. Stosowanie prezerwatyw zapobiega ponownemu zakażeniu.
– Lek Veregen może osłabiać prezerwatywy i wkładki dopochwowe. Przed aktywnością seksualną należy dokładnie zmyć maść ciepłą wodą i łagodnym mydłem, a następnie założyć prezerwatywę. Należy spytać lekarza o dodatkowe metody antykoncepcji.
– Pacjentki stosujące tampony podczas miesiączki: tampon wprowadzić przed nałożeniem maści. Jeśli zachodzi konieczność wymiany tamponu, gdy maść znajduje się na skórze, należy uważać, by maść nie przedostała się do pochwy. W razie przypadkowego przedostania się maści do pochwy należy niezwłocznie zmyć maść ciepłą wodą i łagodnym mydłem.
– Terapię lekiem Veregen należy kontynuować aż do całkowitego wyleczenia wszystkich brodawek, jednak nie dłużej niż 16 tygodni, nawet jeśli podczas leczenia wystąpią nowe brodawki. Jeśli brodawki nie zanikną lub dojdzie do nawrotu choroby, należy skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat)
Lek Veregen nie jest dopuszczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Osoby w podeszłym wieku
Dane na temat stosowania leku Veregen u osób w podeszłym wieku są ograniczone.

Zaburzenie czynności wątroby
Nie należy stosować leku Veregen w przypadku zaburzeń czynności wątroby (np. jeśli występuje nieprawidłowe gromadzenie się płynu w jamie brzusznej, zażółcenie skóry w wyniku zaburzeń czynności wątroby).

Przedawkowanie

Mogą wystąpić miejscowe reakcje o większym nasileniu (patrz punkty „2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Veregen” i „4. Możliwe działania niepożądane” w załaczononej ulotce). Zmyć nadmierną ilość maści łagodnym mydłem i wodą. W razie przypadkowego połknięcia maści należy skontaktować się z lekarzem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak interakcji z jedzeniem i piciem.

Jako środek ostrożności, w celu uniknięcia wystąpienia interakcji lub działań niepożądanych, nie należy stosować leku Veregen jednocześnie z suplementami diety, zawierającymi duże ilości wyciągu z liści zielonej herbaty

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Brak danych lub istnieją tylko ograniczone dane dotyczące stosowania leku u kobiet w okresie ciąży. Badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na reprodukcję.

Dlatego, ze względów bezpieczeństwa należy unikać stosowania leku w okresie ciąży, pomimo, że narażenie na działanie galusanu epigallokatechiny (główny składnik zielonej herbaty) po astosowaniu leku na skórę wydaje się być małe (patrz punkt „3. Jak stosować lek Veregen”).

Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy lek lub jego metabolity przenikają do mleka ludzkiego. Nie wiadomo więc, czy występuje zagrożenie dla dziecka karmionego piersią. Nie można wykluczyć zagrożenia dla dziecka karmionego piersią. Jednakże, po zastosowaniu leku na skórę u matki, ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u dziecka karmionego piersią wydaje się być małe.

Wpływ na płodność
Brak dowodów wskazujących na wpływ na płodność w przypadku stosowania leku zgodnie z zaleceniem lekarza.

Ulotka Veregen

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Veregen (forum)

Stosujesz Veregen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Veregen. Podziel się doświadczeniami na forum.