Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Wirus grypy |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Vaxigrip?
VAXIGRIP jest szczepionką. Ta szczepionka pomaga chronić osoby dorosłe i dzieci przed zachorowaniem na grypę. Zastosowanie szczepionki VAXIGRIP powinno być zgodne z oficjalnymi zaleceniami.
Po podaniu szczepionki VAXIGRIP, układ odpornościowy (naturalny system obronny organizmu) wytwarza własną ochronę przed chorobą (przeciwciała). Żaden ze składników szczepionki nie może wywołać grypy.
Grypa jest chorobą, która może się szybko rozprzestrzeniać i jest wywoływana przez wiele różnych szczepów wirusa, które mogą zmieniać się każdego roku. Dlatego szczepienie może być konieczne każdego roku. Największe ryzyko zachorowania na grypę występuje podczas zimnych miesięcy między październikiem a marcem. W przypadku osób dorosłych i dzieci, które nie zostały zaszczepione jesienią, jest nadal uzasadnione aby zaszczepić się w okresie do wiosny, ponieważ do tego czasu istnieje ryzyko zachorowania na grypę. Lekarz będzie w stanie zalecić najlepszy czas do zaszczepienia się.
Szczepionka VAXIGRIP przeznaczona jest do ochrony osób dorosłych i dzieci przed trzema szczepami wirusa zawartymi w szczepionce po około 2-3 tygodniach po szczepieniu.
Okres wylęgania dla grypy wynosi kilka dni, dlatego w przypadku ekspozycji na wirus grypy bezpośrednio przed lub po szczepieniu, nadal możliwe jest zachorowanie.
Szczepionka nie chroni przed przeziębieniem, mimo że niektóre jego objawy są podobne do grypy.
Jaki jest skład Vaxigrip, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi są: Wirus grypy (inaktywowany, rozszczepiony) następujących szczepów*:
– A/California/7/2009 (H1N1)pdm09 – podobny szczep (A/California/7/2009, NYMC X-179A) ……………………………….. 15 mikrogramów HA**
–A/Switzerland/9715293/2013 (pN2) – podobny szczep (A/South Australia/55/2014, IVR-175) ……………………….……………….. 15 mikrogramów HA**
– B/Phuket/3073/2013……….…………………… 15 mikrogramów HA**
w dawce 0,5 ml
* namnożony w zarodkach kurzych pochodzących ze zdrowych stad
** hemaglutynina
Szczepionka jest zgodna z zaleceniami WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) dla Półkuli Północnej oraz z zaleceniami Unii Europejskiej na sezon 2015/2016.
Pozostałe składniki szczepionki to: roztwór buforowy zawierający sodu chlorek, potasu chlorek, disodu fosforan dwuwodny, potasu diwodorofosforan, woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Vaxigrip – jak stosować ten lek?
Dawkowanie
Dorośli otrzymują 1 dawkę 0,5 ml.
Stosowanie u dzieci
Dzieci w wieku 36. miesięcy życia i starsze otrzymują 1 dawkę 0,5 ml.
Dzieci w wieku od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 35. miesiąca życia otrzymują 1 dawkę 0,25 ml.
Dawka 0,5 ml może być podana jeśli wymagają tego krajowe zalecenia.
Dzieciom poniżej 9 roku życia, które uprzednio nie były szczepione przeciw grypie, należy podać drugą dawkę po upływie co najmniej 4 tygodni.
Sposób i droga podania
Lekarz poda zalecaną dawkę szczepionki jako wstrzyknięcie domięśniowe lub głęboko podskórne.
Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, gdy potrzebne są dodatkowe informacje odnośnie stosowania tego produktu.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Zdarzyły się przypadki podania większej od zalecanej dawki szczepionki. W tych przypadkach, zgłaszane działania niepożądane były zgodne z tymi wymienionymi w punkcie 4 ulotki załączonej w dolnej części strony.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vaxigrip – czy mogę spożywać alkohol?
Brak odrębnych zaleceń.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Vaxigrip w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest ciąży lub karmi piersią lub podejrzewa że jest w ciąży albo planuje zajść w ciążę, powinna spytać lekarza lub farmaceutę o radę przed zastosowaniem tej szczepionki.
Szczepionki przeciw grypie mogą być podane we wszystkich okresach ciąży. Większy zbiór danych dotyczący bezpieczeństwa stosowania jest dostępny dla drugiego i trzeciego trymestru w porównaniu z pierwszym trymestrem; jednakże dane z całego świata dotyczące stosowania szczepionek przeciw grypie nie wskazują na żadne szkodliwe działania na ciążę lub dziecko.
Szczepionka VAXIGRIP może być stosowana podczas karmienia piersią.
Lekarz decyduje o możliwości podania szczepionki VAXIGRIP.
Ulotka Vaxigrip – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Vaxigrip przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Vaxigrip m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Vaxigrip w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Vaxigrip - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Vaxigrip? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Złodzieje
Ja szczepie sie juz od ponad 10 lat ale po raz pierwszy wystąpił tak silny ból gardla ze mam problemy z przelykaniem. Ogólnie zle samopoczucie, rozbicie i bole stawów oraz mięśni czasami u mnie występowały ale takiego bólu gardła nie miałam nigdy. Gdybym wiedziała że tak to będzie wyglądało w tym roku to chyba bym sobie odpuściła
od 12 lat szczepilam sie na grype w tym roku przyjelam Vaxigrip Tetra . Po raz pierwszy uczulilam sie na nowy skladnik szczepionki to co zobaczylam w lustrze to nie byla moja twarz spuchnieta czerwona obrzeknieta goraca szok. najgorsze jednak byly skoki cisnienia puls do 100 .Od 5 dni odczulam sie 2 preparatami a konca nie widac . za szczepionke zaplacilam 40 zl. a odczulanie juz mnie kosztowaly 100.Dobra zmiana . U nas zawsze trzeba zmienic cos co dobrze dziala . Zastanowcie sie 10 razy zanim sie zaszczepicie .
Przeciw grypie szczepię się od 2007 roku po przebytej operacji serca (zalecenie lekarza kardiologa). Przed przyjęciem szczepionki byłem zdrów jak ryba. lekarz nie stwierdził przeciwwskazań. Tak wrażej szczepionki jak w tym roku do tej pory nie miałem (VAXIGRIP TETR). Trzeciego dnia po zaszczepieniu dostałem gorączki 37,8 stopni, ogień w całym ciele potężne pocenie się, straszne bóle mięśni stawów i kręgosłupa połączone z dużym osłabieniem. nie byłem w stanie stać na nogach i tak przez trzy dni. po trzecim dniu wszystko wróciło do normy. Temperatura spadła do 35,5 stopnia, bóle kostno-stawowo-mięśniowe zmniejszyły się.. Pozostało tylko lekkie drapanie w gardle. Czwartego dnia temperatura podniosła się do 36,6 stopni.