Vaxigrip

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaWirus grypy

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Vaxigrip?

VAXIGRIP jest szczepionką. Ta szczepionka pomaga chronić osoby dorosłe i dzieci przed zachorowaniem na grypę. Zastosowanie szczepionki VAXIGRIP powinno być zgodne z oficjalnymi zaleceniami.
Po podaniu szczepionki VAXIGRIP, układ odpornościowy (naturalny system obronny organizmu) wytwarza własną ochronę przed chorobą (przeciwciała). Żaden ze składników szczepionki nie może wywołać grypy.

Grypa jest chorobą, która może się szybko rozprzestrzeniać i jest wywoływana przez wiele różnych szczepów wirusa, które mogą zmieniać się każdego roku. Dlatego szczepienie może być konieczne każdego roku. Największe ryzyko zachorowania na grypę występuje podczas zimnych miesięcy między październikiem a marcem. W przypadku osób dorosłych i dzieci, które nie zostały zaszczepione jesienią, jest nadal uzasadnione aby zaszczepić się w okresie do wiosny, ponieważ do tego czasu istnieje ryzyko zachorowania na grypę. Lekarz będzie w stanie zalecić najlepszy czas do zaszczepienia się.
Szczepionka VAXIGRIP przeznaczona jest do ochrony osób dorosłych i dzieci przed trzema szczepami wirusa zawartymi w szczepionce po około 2-3 tygodniach po szczepieniu.

Okres wylęgania dla grypy wynosi kilka dni, dlatego w przypadku ekspozycji na wirus grypy bezpośrednio przed lub po szczepieniu, nadal możliwe jest zachorowanie.

Szczepionka nie chroni przed przeziębieniem, mimo że niektóre jego objawy są podobne do grypy.

Reklama

Jaki jest skład Vaxigrip, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi są: Wirus grypy (inaktywowany, rozszczepiony) następujących szczepów*:
– A/California/7/2009 (H1N1)pdm09 – podobny szczep (A/California/7/2009, NYMC X-179A) ……………………………….. 15 mikrogramów HA**
–A/Switzerland/9715293/2013 (pN2) – podobny szczep (A/South Australia/55/2014, IVR-175) ……………………….……………….. 15 mikrogramów HA**
– B/Phuket/3073/2013……….…………………… 15 mikrogramów HA**
w dawce 0,5 ml
* namnożony w zarodkach kurzych pochodzących ze zdrowych stad
** hemaglutynina

Szczepionka jest zgodna z zaleceniami WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) dla Półkuli Północnej oraz z zaleceniami Unii Europejskiej na sezon 2015/2016.

Pozostałe składniki szczepionki to: roztwór buforowy zawierający sodu chlorek, potasu chlorek, disodu fosforan dwuwodny, potasu diwodorofosforan, woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Vaxigrip – jak stosować ten lek?

Dawkowanie
Dorośli otrzymują 1 dawkę 0,5 ml.

Stosowanie u dzieci
Dzieci w wieku 36. miesięcy życia i starsze otrzymują 1 dawkę 0,5 ml.
Dzieci w wieku od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 35. miesiąca życia otrzymują 1 dawkę 0,25 ml.

Dawka 0,5 ml może być podana jeśli wymagają tego krajowe zalecenia.

Dzieciom poniżej 9 roku życia, które uprzednio nie były szczepione przeciw grypie, należy podać drugą dawkę po upływie co najmniej 4 tygodni.

Sposób i droga podania
Lekarz poda zalecaną dawkę szczepionki jako wstrzyknięcie domięśniowe lub głęboko podskórne.

Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, gdy potrzebne są dodatkowe informacje odnośnie stosowania tego produktu.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zdarzyły się przypadki podania większej od zalecanej dawki szczepionki. W tych przypadkach, zgłaszane działania niepożądane były zgodne z tymi wymienionymi w punkcie 4 ulotki załączonej w dolnej części strony.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vaxigrip – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Vaxigrip w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest ciąży lub karmi piersią lub podejrzewa że jest w ciąży albo planuje zajść w ciążę, powinna spytać lekarza lub farmaceutę o radę przed zastosowaniem tej szczepionki.

Szczepionki przeciw grypie mogą być podane we wszystkich okresach ciąży. Większy zbiór danych dotyczący bezpieczeństwa stosowania jest dostępny dla drugiego i trzeciego trymestru w porównaniu z pierwszym trymestrem; jednakże dane z całego świata dotyczące stosowania szczepionek przeciw grypie nie wskazują na żadne szkodliwe działania na ciążę lub dziecko.

Szczepionka VAXIGRIP może być stosowana podczas karmienia piersią.

Lekarz decyduje o możliwości podania szczepionki VAXIGRIP.

Ulotka Vaxigrip – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

1.7 na 5 gwiazdek (na podstawie 3 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
33%
Słaby
0%
Fatalny
67%

3 komentarze do “Vaxigrip”

  1. ★☆☆☆☆

    Chcę podzielić się moim długoletnim doświadczeniem ze szczepionką przeciw grypie. Szczepię się regularnie od ponad 10 lat, ale tegoroczna szczepionka wywołała wyjątkowo silne reakcje. Najbardziej niepokojący jest intensywny ból gardła, który znacznie utrudnia przełykanie – takiego objawu nigdy wcześniej nie doświadczyłam. Co prawda bóle stawów, mięśni i ogólne rozbicie pojawiały się czasami po wcześniejszych szczepieniach, ale nigdy w takim nasileniu. Gdybym wiedziała, że reakcja będzie tak silna, prawdopodobnie w tym roku zrezygnowałabym ze szczepienia.

    Odpowiedz
  2. ★★★☆☆

    Doświadczyłam poważnej reakcji alergicznej po szczepionce Vaxigrip Tetra, pomimo że przez ostatnie 12 lat regularnie i bez żadnych komplikacji przyjmowałam szczepienia przeciw grypie. Reakcja objawiała się znacznym obrzękiem i zaczerwienieniem twarzy, której towarzyszyło nieprzyjemne uczucie gorąca. Szczególnie niepokojące były zaburzenia kardiologiczne – tachykardia z tętnem dochodzącym do 100 uderzeń na minutę oraz niestabilne ciśnienie tętnicze. Od pięciu dni stosuję terapię odczulającą składającą się z dwóch preparatów, jednak objawy nadal się utrzymują. Koszt samej szczepionki wyniósł 40 złotych, natomiast niezbędne leczenie odczulające to już wydatek rzędu 100 złotych. Uważam, że wprowadzanie zmian w sprawdzonych i skutecznych preparatach jest nieuzasadnione i może prowadzić do niepożądanych reakcji. Na podstawie mojego doświadczenia zalecam dokładne przemyślenie decyzji o szczepieniu tym preparatem.

    Odpowiedz
  3. ★☆☆☆☆

    Chciałbym podzielić się moim doświadczeniem ze szczepionką przeciwgrypową VAXIGRIP TETR. Szczepię się regularnie od 2007 roku z powodu przebytej operacji serca, zgodnie z zaleceniem kardiologa. Przed szczepieniem czułem się doskonale i nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań. Jednak w tym roku reakcja poszczepienia była wyjątkowo silna. Trzeciego dnia po szczepieniu pojawiła się gorączka 37,8°C, uczucie gorąca w całym ciele, intensywne pocenie się, dotkliwe bóle mięśni, stawów i kręgosłupa oraz znaczne osłabienie. Przez trzy dni nie byłem w stanie normalnie funkcjonować. Po tym okresie objawy zaczęły ustępować – temperatura spadła do 35,5°C, dolegliwości bólowe się zmniejszyły, pozostało jedynie lekkie podrażnienie gardła. Czwartego dnia temperatura wróciła do normy (36,6°C).

    Odpowiedz

Dodaj komentarz