Ultracod

Podmiot odpowiedzialnyZentiva, k.s.
Kod ATCN02BE51
ProceduraMRP
SubstancjaKodeina, Paracetamol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ultracod?

Ultracod jest lekiem złożonym zawierającym dwie substancje czynne – paracetamol i kodeiny półwodny fosforan (kodeinę), należącymi do grupy leków przeciwbólowych.

Lek Ultracod jest wskazany do stosowania w leczeniu bólu o średnim i dużym nasileniu, może być stosowany przez osoby dorosłe i młodzież w wieku powyżej 12 lat w bólach różnego pochodzenia takich, jak ból głowy, ból zębów, bóle układu ruchu lub bolesne miesiączkowanie.

Jaki jest skład Ultracod, jakie substancje zawiera?

Substancje czynne zawarte w leku to paracetamol i kodeiny półwodny fosforan. Każda tabletka zawiera 500 mg paracetamolu i 30 mg kodeiny fosforanu półwodnego.

Ponadto lek zawiera: celulozę mikrokrystaliczną, skrobię żelowaną, kukurydzianą, kroskarmelozę sodową, powidon K-30, kwas stearynowy, krzemionkę koloidalną bezwodną.

Dawkowanie preparatu Ultracod – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

1-2 tabletki do czterech razy na dobę (jeśli konieczne), odstępy czasowe pomiędzy poszczególnymi dawkami powinny wynosić 4-8 godzin. Maksymalna dawka dobowa to 8 tabletek.

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat:

Tabletki należy połykać w całości i popijać dostateczną ilością płynu.

Tak jak pacjenci dorośli, jednak lekarz podejmie decyzję o ewentualnej konieczności zmniejszenia dawki.

Pacjenci w podeszłym wieku:
Dawkowanie powinno być ustalone przez lekarza. U tych pacjentów zazwyczaj należy zmniejszyć dawkę lub wydłużyć odstęp pomiędzy poszczególnymi dawkami leku. W przypadku zaburzeń czynności nerek należy stosować maksymalnie 1 tabletkę w odstępie 6-8 godzin od poprzedniej dawki.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby i (lub) nerek:
Dawkowanie powinno być ustalone przez lekarza. U tych pacjentów zazwyczaj należy zmniejszyć dawkę lub wydłużyć odstęp pomiędzy poszczególnymi dawkami leku. W przypadku zaburzeń czynności nerek należy stosować maksymalnie 1 tabletkę w odstępie 6-8 godzin od poprzedniej dawki.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przedawkowania lub przypadkowego przyjęcia leku przez dziecko należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Przedawkowanie może objawiać się zaburzeniami oddychania, sennością, zwężeniem źrenic, nudnościami, wymiotami, bólami głowy, zatrzymaniem moczu i stolca, niebieskawym kolorem skóry i błon śluzowych, oziębieniem skóry, poceniem, żółtaczką.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ultracod – czy mogę spożywać alkohol?

Lek należy przyjmować przed lub w trakcie posiłku.
Podczas stosowania leku Ultracod nie można spożywać napojów alkoholowych. Nadużywanie alkoholu podczas jednoczesnego stosowania leku Ultracod może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Największe ryzyko uszkodzenia wątroby występuje u pacjentów przewlekle nadużywających
alkoholu, jeżeli przyjmują lek Ultracod po krótkotrwałej abstynencji (12 godzin).

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ultracod w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią, lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy
planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Lek Ultracod może być stosowany w okresie ciąży tylko w przypadku wyraźnej konieczności, po dokonaniu przez lekarza analizy korzyści względem ryzyka.

Lek przenika do mleka kobiet i w niektórych przypadkach wywierał wpływ na niemowlę karmione piersią. Leczenie powinno być zawsze prowadzone pod nadzorem lekarza. Lek należy stosować w możliwie najmniejszej dawce przez możliwie najkrótszy czas (maksymalnie do 1 tygodnia). W przypadku gdy u dziecka wystąpią objawy takie, jak senność, zmniejszone źrenice, trudności w karmieniu, zwiotczenie mięśni lub zaburzenia oddychania, lub jeśli u pacjentki wystąpią objawy takie, jak nudności, wymioty i zaparcie należy natychmiast przerwać leczenie i zgłosić się do najbliższego pogotowia.

Ulotka Ultracod – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Ultracod przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ultracod - 500 mg + 30 mg, Tabletki (Paracetamolum + Codeini phosphas hemihydricus)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Ultracod m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Ultracod - 500 mg + 30 mg, Tabletki (Paracetamolum + Codeini phosphas hemihydricus)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Ultracod w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Ultracod - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Ultracod? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz