Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | AstraZeneca AB |
Kod ATC | R03DX11 |
Procedura | CEN |
Substancja | Tezepelumab |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Tezspire?
Tezspire (tezepelumab) jest innowacyjnym lekiem biologicznym, stosowanym w leczeniu ciężkiej astmy u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia. Lek ten działa poprzez blokowanie białka TSLP (limfopoetyna zrębu grasicy), które odgrywa kluczową rolę w procesie zapalnym w drogach oddechowych. Poprzez hamowanie działania TSLP, Tezspire pomaga zmniejszyć stan zapalny w drogach oddechowych i złagodzić objawy astmy.
Lek jest wskazany dla pacjentów, u których choroba nie jest wystarczająco kontrolowana za pomocą standardowych leków przeciwastmatycznych. Tezspire może pomóc w zmniejszeniu częstości występowania napadów astmy oraz poprawić funkcjonowanie układu oddechowego.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Tezspire, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Tezspire – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tezspire – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Tezspire w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Skutki uboczne Tezspire, jakie są działania niepożądane?
- 7 Interakcje leku Tezspire z innymi lekami
- 8 Ulotka Tezspire – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 9 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Tezspire, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest tezepelumab, przeciwciało monoklonalne opracowane do celowanego działania przeciwzapalnego. Każde opakowanie zawiera roztwór do wstrzykiwań w dawce 210 mg tezepelumabu.
Pozostałe składniki pomocnicze to:
- kwas octowy
- L-prolina
- polisorbat 80
- sodu wodorotlenek
- woda do wstrzykiwań
Roztwór jest przezroczysty do opalizującego, bezbarwny do jasnożółtego. Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na dawkę 210 mg, więc uznawany jest za „wolny od sodu”.
Dawkowanie preparatu Tezspire – jak stosować ten lek?
Zalecana dawka leku Tezspire to 210 mg (jedno wstrzyknięcie) podawana co 4 tygodnie. Lek podaje się podskórnie (pod skórę) przy użyciu ampułko-strzykawki lub wstrzykiwacza półautomatycznego napełnionego.
Lekarz lub pielęgniarka zadecydują, czy pacjent może samodzielnie wykonywać wstrzyknięcia lub czy powinien je wykonywać opiekun. W przypadku samodzielnego podawania, pacjent lub opiekun zostaną odpowiednio przeszkoleni w zakresie prawidłowej techniki wstrzykiwania.
- Przed każdym wstrzyknięciem należy wyjąć lek z lodówki i pozostawić w temperaturze pokojowej przez około 60 minut
- Miejsce wstrzyknięcia należy zdezynfekować wacikiem nasączonym alkoholem
- Wstrzyknięcie można wykonać w przednią część uda, dolną część brzucha (z wyjątkiem obszaru 5 cm wokół pępka) lub zewnętrzną część ramienia (tylko przez opiekuna)
- Należy zmieniać miejsce wstrzyknięcia przy każdej iniekcji
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku podejrzenia przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub zgłosić się do najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku, nawet jeśli jest puste.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tezspire – czy mogę spożywać alkohol?
Nie ma szczególnych ograniczeń dotyczących diety podczas stosowania leku Tezspire. Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, więc pacjenci mogą normalnie wykonywać codzienne czynności.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Tezspire w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie zaleca się stosowania leku Tezspire w czasie ciąży, chyba że lekarz wyraźnie to zaleci. Nie wiadomo, czy lek może mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko.
W przypadku karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku, ponieważ Tezspire może przenikać do mleka matki. Lekarz pomoże podjąć decyzję, czy kontynuować/przerwać karmienie piersią, czy zrezygnować ze stosowania leku.
Skutki uboczne Tezspire, jakie są działania niepożądane?
Podczas stosowania leku Tezspire mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
- Często występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 10 osób):
- ból gardła
- wysypka
- ból stawów
- reakcje w miejscu wstrzyknięcia (zaczerwienienie, obrzęk, ból)
- Reakcje alergiczne (częstość nieznana):
- obrzęk twarzy, języka lub jamy ustnej
- problemy z oddychaniem
- przyspieszone bicie serca
- omdlenia, zawroty głowy, uczucie oszołomienia
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu AstraZeneca AB. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Tezspire z innymi lekami
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym lekach wydawanych bez recepty i suplementach diety. Szczególnie ważne jest, aby nie przerywać nagle stosowania innych leków na astmę po rozpoczęciu leczenia lekiem Tezspire. Dotyczy to zwłaszcza steroidów (kortykosteroidów), które należy odstawiać stopniowo, pod nadzorem lekarza.
Ulotka Tezspire – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Lek Tezspire dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Lek Tezspire dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?