Tecfidera

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyBiogen Netherlands B.V.
Kod ATCL04AX07
ProceduraCEN
SubstancjaFumaran dimetylu

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Tecfidera?

Co to jest lek Tecfidera
Tecfidera jest lekiem zawierającym fumaran dimetylu.

W jakim celu stosuje się lek Tecfidera
Lek Tecfidera jest stosowany w leczeniu rzutowo-remisyjnej postaci stwardnienia rozsianego (SM).

Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą chorobą, która uszkadza ośrodkowy układ nerwowy (OUN), w tym mózg i rdzeń kręgowy. Rzutowo-remisyjna postać stwardnienia rozsianego charakteryzuje się powtarzającym się, okresowym nasileniem objawów ze strony układu nerwowego (zwanych rzutami).

Objawy różnią się u poszczególnych osób, ale z reguły obejmują zaburzenia chodu i równowagi oraz osłabienie wzroku. Objawy te mogą całkowicie ustąpić po rzucie choroby, ale niektóre problemy mogą pozostać.

W jaki sposób działa lek Tecfidera
Lek Tecfidera wydaje się powstrzymywać układ odpornościowy przed powodowaniem uszkodzeń mózgu i rdzenia kręgowego, co może również przyczynić się do spowolnienia postępów choroby w przyszłości.

Reklama

Jaki jest skład Tecfidera, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest fumaran dimetylu.
Tecfidera 120 mg: każda kapsułka zawiera 120 mg fumaranu dimetylu.
Tecfidera 240 mg: każda kapsułka zawiera 240 mg fumaranu dimetylu.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, talk, koloidalny bezwodny dwutlenek krzemu, magnezu stearynian, trietylu cytrynian, kwasu metakrylowego i metylu metakrylanu kopolimer (1:1), kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1: 1) dyspersja 30%, symetykon, sodu laurylosiarczan, polisorbat 80, żelatyna, tytanu dwutlenek (E171), błękit brylantowy FCF (E133), żelaza tlenek żółty (E172), szelak, potasu wodorotlenek i żelaza tlenek czarny (E172).

Dawkowanie preparatu Tecfidera – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Dawka początkowa
120 mg dwa razy dziennie.

Taką dawkę początkową należy przyjmować przez pierwsze 7 dni, a następnie stosować lek w zalecanej dawce.

Zwykle stosowana dawka
240 mg dwa razy dziennie.
Każdą kapsułkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Kapsułki nie należy dzielić, kruszyć, rozpuszczać, ssać ani rozgryzać, gdyż może to nasilać niektóre działania niepożądane.

Lek Tecfidera należy przyjmować z posiłkiem – pomoże to złagodzić bardzo często występujące działania niepożądane.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana liczby kapsułek należy natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tecfidera – czy mogę spożywać alkohol?

Należy unikać spożywania wysokoprocentowych napojów alkoholowych (ponad 30% alkoholu objętościowo) w ilości przekraczającej 50 ml w ciągu godziny od przyjęcia leku Tecfidera, z uwagi na ryzyko interakcji pomiędzy alkoholem i tym lekiem, co może prowadzić do wystąpienia nieżytu żołądka (zapalenia błony śluzowej żołądka), zwłaszcza u osób podatnych na tę chorobę.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tecfidera w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Leku Tecfidera nie należy przyjmować w czasie ciąży, chyba że pacjentka omówiła to z lekarzem.

Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy składniki leku Tecfidera przenikają do mleka matki. Leku Tecfidera nie należy przyjmować w okresie karmienia piersią. Lekarz pomoże pacjentce zdecydować, czy powinna przerwać karmienie piersią czy przyjmowanie leku Tecfidera. Decyzja zostanie podjęta w oparciu o ocenę korzyści dla dziecka płynących z karmienia piersią w porównaniu do korzyści dla pacjentki wynikających z leczenia.

Ulotka Tecfidera – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Lek Tecfidera dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Lek Tecfidera dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.8 na 5 gwiazdek (na podstawie 6 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
17%
Neutralny
50%
Słaby
33%
Fatalny
0%

8 komentarzy do “Tecfidera”

  1. ★★★☆☆

    Stosuję Tecfidera od dwóch tygodni i chciałabym podzielić się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami z tym lekiem. Głównym efektem ubocznym, który u mnie występuje, jest uczucie pieczenia oraz zaczerwienienie skóry w różnych częściach ciała. Poza tymi objawami tolerancja leku jest stosunkowo dobra i nie doświadczam innych znaczących skutków ubocznych. Niepokoi mnie jednak potencjalny wpływ leku na poziom leukocytów we krwi, dlatego planuję regularne kontrole morfologii krwi podczas terapii. Jest to istotne dla bezpieczeństwa leczenia, gdyż lek może wpływać na parametry krwi. Pomimo tych obaw, kontynuuję terapię, obserwując uważnie reakcje organizmu na lek.

    Odpowiedz
  2. ★★★☆☆

    Rozważam tygodniową przerwę w stosowaniu leku Tecfidera i zastanawiam się, czy jest to bezpieczne dla procesu leczenia? Czy ktoś ma doświadczenie lub wiedzę na temat potencjalnych konsekwencji takiej przerwy w terapii? Interesuje mnie szczególnie, jak może to wpłynąć na skuteczność leczenia i czy nie spowoduje to pogorszenia stanu zdrowia.

    Odpowiedz
  3. ★★★☆☆

    Stosuję ten lek w terapii od trzech miesięcy i jestem obecnie na etapie obserwacji jego działania. Z moich dotychczasowych doświadczeń mogę podzielić się informacją o skutkach ubocznych, które występują w postaci zaczerwienienia całego ciała. Te reakcje nie pojawiają się po każdym przyjęciu leku, a gdy już wystąpią, utrzymują się około godziny. Co istotne, ich intensywność jest na tyle umiarkowana, że można je uznać za akceptowalne w kontekście prowadzonej terapii. Będę kontynuować leczenie, aby móc w pełni ocenić skuteczność preparatu w dłuższej perspektywie czasowej. Zauważyłem, że reakcje organizmu z czasem stają się łagodniejsze, co pozwala mi optymistycznie patrzeć na dalsze etapy leczenia.

    Odpowiedz
    • ★★★★☆

      Stosuję Tecfiderę już od 12 lat i nie wyobrażam sobie mojego codziennego funkcjonowania bez tego leku. Przez cały ten okres terapii udało mi się zachować stabilny stan zdrowia, nie doświadczając żadnych poważnych problemów czy zaostrzeń choroby. Sporadycznie pojawia się niewielkie zaczerwienienie skóry, jednak jest to naprawdę minimalna niedogodność w porównaniu z ogromnymi korzyściami, jakie przynosi mi ta terapia. Lek skutecznie kontroluje przebieg choroby, pozwalając mi prowadzić aktywne i satysfakcjonujące życie. Z mojej długoletniej perspektywy mogę powiedzieć, że Tecfidera to niezwykle skuteczny lek w leczeniu stwardnienia rozsianego.

      Odpowiedz
      • ★★☆☆☆

        Stosuję Tecfiderę od czterech miesięcy i niestety obserwuję pogorszenie swojego stanu zdrowia. Najbardziej niepokojącym objawem jest postępująca słabość w nogach, która znacząco utrudnia mi poruszanie się. Chodzenie stało się dla mnie prawdziwym wyzwaniem, co ma istotny wpływ na moją codzienną aktywność i jakość życia. Z mojego doświadczenia wynika, że lek nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a wręcz może przyczyniać się do nasilenia niektórych objawów choroby.

        Odpowiedz
      • Serio? Tecfidera jest dostępna na rynku od 2013 roku, kiedy to została po raz pierwszy zarejestrowana przez FDA w Stanach Zjednoczonych.

        Odpowiedz

Dodaj komentarz