Encepur Adults

Encepur Adults to szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Jest dostępna na receptę. Szczepionka zawiera całe cząsteczki wirusa wywołującego kleszczowe zapalenie mózgu, które zostały inaktywowane. Szczepionka ma za zadanie spowodować wystąpienie odpowiedzi immunologicznej, którą jest wytworzenie przeciwciał skierowanych przeciwko antygenom zawartym w szczepionce. Preparat jest wskazany do czynnego uodpornienia przeciw kleszczowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu u młodzieży po 12. roku życia i dorosłych.

Encepur K

Encepur K to szczepionka stosowana w celu uodpornienia przeciw chorobie przenoszonej przez kleszcze — kleszczowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Szczepionka przeznaczona jest dla dzieci powyżej pierwszego roku życia. Wskazaniami do szczepienia są dzieci (do 11 roku życia) przebywające czasowo lub stale na terenach, gdzie występuje kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Lek jest dostępny na receptę.

FSME-Immun 0,25 ml Junior

FSME-Immun 0,25 ml Junior to szczepionka dostępna na receptę, przeznaczona do czynnego uodporniania dzieci w wieku od 1 do 15 lat przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Szczepionka zawiera inaktywowany wirus kleszczowego zapalenia mózgu i jest podawana domięśniowo zgodnie z oficjalnymi zaleceniami. Szczepienie składa się z trzech dawek, które są podawane w określonym schemacie.

FSME-Immun 0,5 ml

FSME-Immun 0,5 ml to szczepionka stosowana w celu zapobiegania chorobie wywoływanej przez wirus kleszczowego zapalenia mózgu. Jest przeznaczona do szczepienia osób w wieku 16 lat i starszych. Szczepionka pobudza organizm do wytwarzania własnych mechanizmów obronnych (przeciwciał) przeciwko wirusowi. Jest dostępna na receptę.

Lista szczepionek przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Kleszczowe zapalenie mózgu szczepionka

Kleszczowe zapalenie mózgu to nic innego, jak wirusowe zapalenie mózgu, które powodowane jest ukąszeniem przez kleszcza. Choroba ta jest wywoływana przez wirusa z grupy B, który wnika do organizmu człowieka po ukąszeniu kleszcza. Wirus ten jest przenoszony przez różne gatunki kleszczy, aczkolwiek najpopularniejszym z nich jest kleszcz łąkowy.

Objawy kleszczowego zapalenia mózgu

Do objawów kleszczowego zapalenia mózgu należy zaliczyć przede wszystkim takie kwestie jak:

  • pojawienie się nudności
  • bóle głowy
  • pojawienie się wymiotów
  • podwyższona temperatura ciała
  • bóle mięśni
  • bóle stawów
  • bóle krzyżowe
  • brak apetytu
  • zmęczenie
  • w niektórych przypadkach katar

Powikłania związane z kleszczowym zapaleniu mózgu

Jeżeli chodzi o powikłania związane z kleszczowym zapaleniem mózgu to trzeba tutaj wymienić w szczególności:

  • zanik mięśni
  • stałe bóle głowy
  • niedowłady

Metody leczenia kleszczowego zapalenia mózgu

W obecnej chwili wyleczenie kleszczowego zapalenia mózgu nie jest możliwe. Leczenie tej chory ogranicza się wyłącznie do niwelowania występujących objawów. Należy pamiętać, że nawet szybkie usunięcie kleszcza nie powoduje pełnej ochrony dla organizmu człowieka, ponieważ wirus przenoszony przez kleszcze znajduje się w jego ślinie i powoduje zakażenie człowieka już w samym momencie jego ukłucia. Jednakże im dłużej kleszcz przebywa w ciele człowieka to tym większe prawdopodobieństwo na zakażenie się innymi patogenami. Szacuje się, że tylko 20 procent chorych osób odzyskało pełnię zdrowia.