Systen Conti

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyTheramex Ireland Limited
Kod ATCG03CA03
ProceduraNAR
SubstancjaEstradiol, Noretysteron (octan noretysteronu)

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Systen Conti?

Substancjami czynnymi leku Systen Conti jest 17-β-estradiol, najsilniej działający estrogen syntetyzowany w jajnikach i noretysteronu octan, który jest progestagenem. 17-β-estradiol zastępuje wytwarzanie estrogenów u kobiet po menopauzie i łagodzi objawy menopauzy. Estrogeny zapobiegają utracie masy kostnej po menopauzie lub po wycięciu jajników. Niedobór estradiolu wiąże się z objawami menopauzy takimi jak chwiejność naczynioruchowa, zaburzenia snu, depresja, objawy zaniku tkanek układu płciowego i moczowego oraz zwiększona utrata masy kostnej.

U kobiet po menopauzie system transdermalny Systen Conti zwiększa stężenie estradiolu do wartości występujących we wczesnej fazie folikularnej, zmniejszając w rezultacie uderzenia gorąca, poprawiając wskaźnik objawów menopauzalnych Kuppermana oraz zmieniając korzystnie obraz cytologii pochwy.

Ponieważ estrogeny, stosowane same, pobudzają rozrost błony śluzowej macicy, zwiększają przez to ryzyko rozrostu i raka trzonu macicy. Dodanie progestagenu znacznie zmniejsza to ryzyko u kobiet z zachowaną macicą.

Wskazania do stosowania leku Systen Conti:
Hormonalna terapia zastępcza w leczeniu objawów niedoboru estrogenów związanych z menopauzą.

Reklama

Jaki jest skład Systen Conti, jakie substancje zawiera?

System transdermalny Systen Conti zawiera jako substancje czynne:
• 3,2 mg estradiolu (Estradiolum), w postaci estradiolu półwodnego
• 11,2 mg noretysteronu octanu (Norethisteroni acetas).

Dawkowanie preparatu Systen Conti – jak stosować ten lek?

Dawkowanie
Lekarz dostosuje dawkę leku do skuteczności działania u danej kobiety.

Lek Systen Conti należy stosować w sposób ciągły (bez przerw), przyklejając plastry na skórę tułowia poniżej talii dwa razy w tygodniu. Systemy transdermalne należy zmieniać co 3 lub 4 dni.

W leczeniu objawów związanych z menopauzą lekarz zaleci najmniejszą skuteczną dawkę.

W przypadku częściowego lub całkowitego odklejenia systemu transdermalnego przed planowaną jego zmianą, należy natychmiast przykleić nowy. Jednakże, należy zachować ten sam dzień zmiany plastra. Noszenie przyklejonego systemu transdermalnego Systen Conti przez okres dłuższy niż 4 dni lub pozostawanie przez jakikolwiek okres bez przyklejonego plastra (pominięcie dawki leku) zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nieregularnych krwawień, krwawień śródcyklicznych lub plamień.

Sposób stosowania
Systemy transdermalne leku SystenConti należy przykleić na czystą, suchą, zdrową i nieuszkodzoną kórę tułowia poniżej talii. Krem, balsam do ciała lub puder mogą oddziaływać z warstwą przylepną systemu transdermalnego i nie należy ich stosować w miejscu przylepienia systemu transdermalnego.

Leku SystenConti nie należy przyklejać na skórę piersi lub w ich okolicy. Miejsce, w którym przyklejany jest system transdermalny należy zmieniać. Aby przykleić system transdermalny w tym samym miejscu należy zachować przynajmniej jeden tydzień przerwy.

Lek SystenConti należy użyć natychmiast po otwarciu saszetki. Należy zdjąć jedną część zabezpieczającej folii. Następnie unikając zagięcia, przyłożyć odsłoniętą część systemu transdermalnego do miejsca, w którym ma być przyklejony, od jego brzegu do środka. Pacjentka powinna usunąć drugą część zabezpieczającej folii i przykleić świeżo odsłoniętą część systemu transdermalnego Ponownie należy unikać zagięcia systemu transdermalnego. System transdermalny SystenConti należy docisnąć dłonią ogrzewając go do temperatury skóry, w której przylepność systemu transdermalnego jest optymalna. Podczas przyklejania systemu transdermalnego pacjentka nie powinna bezpośrednio dotykać palcami warstwy przylepnej systemu transdermalnego.

Nie jest konieczne odklejanie systemu transdermalnego na czas kąpieli lub natrysku. Jednakże zaleca się odklejenie systemu transdermalnego przed korzystaniem z sauny, a po saunie natychmiast przyklejenie nowego. By usunąć system transdermalny, należy chwycić brzeg systemu transdermalnego i delikatnie odkleić go od skóry. Po zużyciu system transdermalny należy złożyć na pół i wyrzucić do śmietnika (nie wrzucać do toalety).

Pozostałości kleju na skórze po odklejeniu systemu transdermalnego można usunąć wodą z mydłem lub zetrzeć palcami.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawami przedawkowania jednoczesnego leczenia estrogenem i progestagenem mogą być: nudności, krwawienia śródcykliczne, ból i tkliwość piersi, kurcze i wzdęcia brzucha. Wymienione objawy przemijają bez specyficznego leczenia po usunięciu systemu transdermalnego.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Systen Conti – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Systen Conti w okresie ciąży i karmienia piersią?

System transdermalny Systen Conti jest przeciwwskazany do stosowania w okresie ciąży. Jeśli podczas stosowania leku okaże się, że pacjentka jest w ciąży, produkt należy natychmiast odstawić. Stosowanie leku Systen Conti, system transdermalny jest przeciwwskazane w okresie karmienia piers

Ulotka Systen Conti – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Systen Conti - 3,2 mg + 11,2 mg, System transdermalny, plaster (Estradiolum + Norethisteroni acetas)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Systen Conti - 3,2 mg + 11,2 mg, System transdermalny, plaster (Estradiolum + Norethisteroni acetas)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3.6 na 5 gwiazdek (na podstawie 13 opinii)

Znakomity
31%
Bardzo dobry
15%
Neutralny
38%
Słaby
15%
Fatalny
0%

15 komentarzy do “Systen Conti”

  1. ★★☆☆☆

    Z perspektywy osoby zmagającej się z bardzo intensywnymi objawami menopauzy, chcę podzielić się swoim doświadczeniem. Początkowo przechodziłam przez niezwykle trudny okres. Doświadczałam wyjątkowo długotrwałych uderzeń gorąca – zamiast standardowych dziesięciu minut, trwały one nawet do dwóch godzin. Uczucie było porównywalne do zanurzenia w gorącej wodzie. Towarzyszył temu silny, fizyczny ból skóry, intensywne pieczenie i palenie. Całkowicie straciłam możliwość normalnego snu, budziłam się gwałtownie z towarzyszącymi rozbłyskami w głowie.

    Stan był na tyle poważny, że musiałam spać w specyficznej pozycji – z rozłożonymi rękami i nogami, ponieważ jakikolwiek kontakt ze skórą wywoływał ból przypominający dotyk rozgrzanego żelazka. Dopiero jednoczesne zastosowanie plastrów Systen Conti oraz tabletek Estrofem Mite przyniosło znaczącą ulgę.

    Obecnie, po wielu latach kontynuowania tej terapii, mój stan zdrowia uległ znacznej poprawie. Choć niektóre objawy nie ustąpiły całkowicie – nadal doświadczam okresowych uderzeń gorąca i problemów ze snem – to intensywność dolegliwości jest nieporównywalnie mniejsza. Sama możliwość normalnego funkcjonowania i zachowania równowagi psychicznej świadczy o skuteczności tej terapii. Wszystkim kobietom przechodzącym przez menopauzę życzę, aby ich doświadczenia były łagodniejsze.

    Odpowiedz
  2. ★★★★★

    Chciałabym podzielić się moim wieloletnim doświadczeniem ze stosowaniem plastrów hormonalnych Systen Conti. Przez pierwsze dwa lata terapii byłam niezwykle zadowolona z ich działania. Plastry świetnie się trzymały na skórze, mogłam je nosić bez problemu przez 3-4 dni, a efekty terapeutyczne były znakomite.

    Niestety, od lutego 2021 roku zauważyłam znaczące pogorszenie jakości plastrów, a konkretnie zastosowanego w nich kleju. Każde nowe opakowanie zawiera plastry, które powodują u mnie silne reakcje alergiczne. Już po kilku godzinach od aplikacji pojawia się dokuczliwe pieczenie i swędzenie skóry. Jestem zmuszona do przedwczesnego usuwania plastrów, co zaburza systematyczność terapii i znacząco obniża jej skuteczność.

    Szczególnie problematyczne jest usuwanie pozostałości kleju – na skórze zostaje trudna do usunięcia warstwa zaschniętego kleju, której próby usunięcia często kończą się powstaniem ran i podrażnień. Znalazłam się w bardzo trudnej sytuacji – z jednej strony dokuczają mi objawy menopauzy, z drugiej zaś nieprzyjemne reakcje alergiczne na klej.

    Sam lek jest naprawdę skuteczny i świetnie radzi sobie z objawami menopauzy. Uważam jednak, że producent powinien był przeprowadzić dokładniejsze badania dermatologiczne przed wprowadzeniem nowego składnika kleju. Mam nadzieję, że firma weźmie pod uwagę sygnały od pacjentek i zmodyfikuje skład substancji klejącej na bardziej przyjazną dla skóry. Szkoda, by tak dobry preparat tracił na opinii z powodu nieodpowiedniego systemu aplikacji.

    Odpowiedz
  3. ★★★☆☆

    Jako 50-letnia kobieta zmagająca się z intensywnymi objawami menopauzy, chciałabym podzielić się swoimi doświadczeniami ze stosowaniem systemu Conti. Od roku regularnie używam plastrów i muszę przyznać, że przyniosły mi znaczną ulgę w radzeniu sobie z uciążliwymi objawami. Zaobserwowałam wyraźną poprawę samopoczucia, jednak napotkałam pewien problem techniczny – plastry czasami się odklejają. Znalazłam jednak skuteczne rozwiązanie – przed aplikacją dokładnie odtłuszczam skórę w miejscu naklejenia plastra, co znacznie poprawiło jego przyczepność i wydłużyło czas utrzymywania się na skórze. Ta prosta metoda okazała się bardzo pomocna w zapewnieniu ciągłości terapii.

    Odpowiedz
  4. Chciałabym się dowiedzieć, jakie są zalecenia dotyczące maksymalnego czasu stosowania plastrów Systen Conti? Interesuje mnie szczególnie bezpieczeństwo i skuteczność długotrwałej terapii tym preparatem. Czy istnieją jakieś ograniczenia czasowe w jego stosowaniu? Jakie mogą być konsekwencje przedłużonego używania plastrów? Bardzo zależy mi na uzyskaniu rzetelnych informacji w tej kwestii.

    Odpowiedz
  5. ★★★☆☆

    Przez trzy lata byłam leczona plastrami hormonalnymi Climara 50, które znakomicie kontrolowały objawy menopauzy i pozwalały mi zachować dobre samopoczucie. Niestety, ze względu na potencjalne ryzyko zdrowotne, podjęłam decyzję o przerwaniu terapii. Po miesiącu od odstawienia plastrów doświadczyłam niezwykle nasilonych objawów menopauzalnych, które znacząco wpłynęły na jakość mojego życia. W tej sytuacji mój ginekolog zaproponował zmianę terapii na plastry Systen Conti.

    Obecnie rozważam rozpoczęcie leczenia tym preparatem, jednak mam wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa jego długotrwałego stosowania. Jest to dla mnie szczególnie istotne, ponieważ jestem po zabiegu histerektomii i regularnie, co dwa lata, poddaję się badaniom mammograficznym w ramach profilaktyki. Zastanawiam się, jak długo można bezpiecznie stosować tę formę hormonalnej terapii zastępczej, aby zachować równowagę między skutecznym łagodzeniem objawów menopauzy a minimalizacją potencjalnego ryzyka zdrowotnego?

    Odpowiedz
  6. ★★★☆☆

    Rozpoczęłam terapię plastrami Systen Conti, jednak borykam się z problemem ich utrzymania na skórze – niestety regularnie się odklejają. Zastanawiam się, czy istnieją jakieś sprawdzone sposoby na lepsze przyklejanie plastrów lub czy może popełniam jakiś błąd podczas ich aplikacji? Będę wdzięczna za wszelkie porady dotyczące prawidłowego naklejania i utrzymywania plastrów na skórze, ponieważ problem z ich odklejaniem znacząco utrudnia mi prowadzenie skutecznej terapii.

    Odpowiedz
    • W nawiązaniu do problemu zgłoszonego przez poprzednią użytkowniczkę, chciałabym potwierdzić, że doświadczam identycznych trudności z produktem. Podjęłam już konkretne kroki w tej sprawie i dzisiaj złożyłam oficjalną reklamację bezpośrednio u producenta. Czekam obecnie na ich odpowiedź odnośnie możliwych rozwiązań – czy zaproponują wymianę produktu, czy może otrzymam preparat z innej partii produkcyjnej. Sytuacja ta pokazuje, że zgłaszane problemy mogą dotyczyć większej liczby użytkowniczek stosujących Systen Conti.

      Odpowiedz
  7. ★★★★★

    Chciałabym podzielić się moim trzynastoletnim doświadczeniem ze stosowaniem plastrów Systen Conti. Jako 70-letnia kobieta, mogę z perspektywy czasu ocenić ich długoterminowe działanie. W 2009 roku przeszłam zabieg założenia taśmy z powodu nietrzymania moczu, który skutecznie rozwiązał moje problemy urologiczne.

    Plastry Systen Conti towarzyszą mi przez cały ten okres, skutecznie eliminując problem suchości pochwy. Ich regularne stosowanie pozwoliło mi zachować komfort i radość z życia intymnego. Niedawno spotkałam wspaniałego mężczyznę, z którym planujemy wspólną przyszłość. Dzięki zastosowaniu plastrów, nasze życie intymne jest satysfakcjonujące i daje nam obojgu wiele przyjemności.

    Z całego serca polecam ten preparat innym kobietom w podobnej sytuacji. Warto pamiętać, że wiek nie powinien być przeszkodą w czerpaniu radości z życia i utrzymywaniu aktywności we wszystkich jego sferach. Życie jest zbyt piękne, aby zamykać się w domu i rezygnować z jego uroków.

    Z praktycznej strony dodam, że niedawno udało mi się zakupić cztery opakowania plastrów w okolicach Warszawy, więc dostępność produktu jest dobra. Zamierzam kontynuować stosowanie plastrów tak długo, jak będzie to możliwe, ze względu na ich pozytywny wpływ na jakość mojego życia.

    Odpowiedz
    • ★★★☆☆

      Z wielką radością czytam o Twoich pozytywnych doświadczeniach z Systen Conti. Wspaniale, że osiągnęłaś tak dobre rezultaty! Sama rozważam rozpoczęcie terapii tym lekiem i Twoja historia bardzo mnie zachęca. Twoje doświadczenia pokazują, że warto dać szansę tej terapii. Mam nadzieję, że i u mnie efekty będą równie satysfakcjonujące.

      Odpowiedz
  8. ★★★★☆

    Stosuję hormonalną terapię zastępczą Systen Conti nieprzerwanie od osiemnastu lat i jestem niezwykle zadowolona z efektów leczenia. Moje samopoczucie oraz kondycja fizyczna są porównywalne do tych, które miałam w wieku trzydziestu lat. Obecnie jednak pojawił się bardzo niepokojący problem z dostępnością tego leku w aptekach. Zastanawiam się, co jest prawdziwą przyczyną tych niedoborów? Oficjalne wyjaśnienie producenta o brakach surowca klejowego w fabryce w Holandii wydaje się mało przekonujące. Czy ktoś może wie, jaka jest sytuacja z dostępnością Systen Conti w innych krajach Unii Europejskiej? Być może warto rozważyć zakup leku za granicą?

    Odpowiedz
  9. ★★★★☆

    Jestem pacjentką stosującą Systen Conti od ponad czterech lat z bardzo dobrymi rezultatami. Niestety, obecnie napotykam trudności w jego dostępności – preparat jest niedostępny zarówno w aptekach, jak i hurtowniach farmaceutycznych. W związku z zaistniałą sytuacją, moja lekarka prowadząca zaleciła mi zamienną terapię lekiem Activelle w formie tabletek do codziennego stosowania.

    Co ciekawe, analizując listę oficjalnych zamienników Systen Conti, nie znalazłam na niej preparatu Activelle, jednak moje samopoczucie podczas stosowania nowego leku pozostaje dobre. Dotychczasowe doświadczenia z nowym preparatem są pozytywne, a organizm dobrze toleruje zmianę terapii hormonalnej.

    Odpowiedz
  10. ★★★★★

    Od sześciu lat stosuję plastry Systen Conti w terapii objawów menopauzy i muszę przyznać, że jest to wyjątkowo skuteczny preparat. Lek doskonale łagodzi wszystkie uciążliwe objawy okresu przekwitania, znacząco poprawiając komfort życia. Jego skuteczność i wygoda stosowania sprawiły, że stał się nieodłącznym elementem mojej terapii hormonalnej. Niestety, obecnie pojawiły się poważne problemy z dostępnością leku w aptekach, co jest spowodowane brakiem niezbędnego kleju do produkcji plastrów. Ta sytuacja jest bardzo niepokojąca dla pacjentek, które, tak jak ja, regularnie stosują ten preparat. Brak dostępności leku stanowi istotny problem w kontynuacji skutecznej terapii hormonalnej.

    Odpowiedz
  11. ★★☆☆☆

    W trakcie stosowania plastrów Systen Conti wystąpiła u mnie silna reakcja alergiczna w miejscu aplikacji. Objawia się ona intensywnym zaczerwienieniem skóry oraz bardzo dokuczliwym świądem. Jest to dla mnie szczególnie niepokojące, ponieważ wcześniej stosowałam system Fem 7 Combi i nie doświadczałam żadnych tego typu reakcji skórnych. Dyskomfort związany z obecnymi objawami jest na tyle duży, że znacząco wpływa na moje codzienne funkcjonowanie. Czy ktoś mógłby doradzić, jakie kroki powinnam podjąć w tej sytuacji?

    Odpowiedz
    • ★★★☆☆

      Niestety, również doświadczam silnej reakcji alergicznej na plastry Systen Conti. Uczucie pieczenia jest naprawdę intensywne, przypomina oparzenie gorącym żelazkiem. Skóra w miejscu aplikacji staje się zaczerwieniona i podrażniona, co powoduje znaczny dyskomfort. Problem jest na tyle poważny, że uniemożliwia mi kontynuowanie tej terapii. Zastanawiam się nad alternatywnymi metodami leczenia, które byłyby lepiej tolerowane przez moją wrażliwą skórę.

      Odpowiedz
  12. ★★★★★

    Od 19 lat jestem w trakcie terapii hormonalnej z użyciem Systen Conti, którą rozpoczęłam po zabiegu usunięcia macicy i jajników. Z perspektywy tak długiego czasu mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że lek doskonale spełnia swoje zadanie. Moje samopoczucie jest znakomite, a jakość życia znacząco się poprawiła. Regularna hormonalna terapia zastępcza z wykorzystaniem Systen Conti pozwala mi normalnie funkcjonować i cieszyć się dobrym zdrowiem mimo przebytej operacji. Jest to dla mnie dowód na skuteczność i bezpieczeństwo długotrwałego stosowania tego preparatu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz