Symural

Podmiot odpowiedzialnySymphar Sp. z o.o.
Kod ATCJ01XX01
ProceduraDCP
SubstancjaFosfomycyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Symural?

Symural zawiera substancję czynną, fosfomycynę. Symural należy do grupy antybiotyków stosowanych w leczeniu zakażeń układu moczowego. Lek ten zwalcza bakterie. Jest on stosowany u nastoletnich kobiet w wieku od 12 lat i dorosłych w wieku do 65 lat w leczeniu ostrych niepowikłanych zakażeń układu moczowego, występujących wcześniej u zdrowych osób.

Jaki jest skład Symural, jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną leku jest fosfomycyna.
Każda saszetka zawiera 3 g fosfomycyny, co odpowiada 5,631 mg fosfomycyny z trometamolem.

• Pozostałe składniki to: sacharoza, wapnia wodorotlenek, aromat pomarańczowy (zawierający: maltodekstrynę, dekstrozę jednowodną, gumę arabską [E414], kwas cytrynowy bezwodny [E330], żółcień pomarańczową [E110], butylohydroksyanizol [E320], preparaty i substancje smakowe),
sacharyna sodowa.

Dawkowanie preparatu Symural – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, zalecana dawka to:
Kobiety o masie ciała powyżej 50 kg przyjmują całą zawartość saszetki jednorazowo.

Sposób i droga podania:
Lek ten jest przeznaczony do podania doustnego.
Lek Symural należy przyjmować ok. 2 godziny przed lub po posiłkach. Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance wody (ok. 150–200 ml) lub innego płynu bezalkoholowego i natychmiast wypić.

Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, jeśli pacjentka uważa, że działanie leku Symural jest za silne lub za słabe.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie zgłoszono dotychczas objawów przedawkowania. Nie istnieje swoiste antidotum. W razie potrzeby należy przeprowadzić leczenie objawowe.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Symural – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Symural należy przyjmować ok. 2 godziny przed lub po posiłkach. Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance wody (ok. 150–200 ml) lub innego płynu bezalkoholowego i natychmiast wypić.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Symural w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku Symural nie należy przyjmować w okresie ciąży, chyba że stan kliniczny kobiety wymaga podawania fosfomycyny z trometamolem.

Lek przenika do krwiobiegu nienarodzonego dziecka.

Po stosowaniu u kobiet w ciąży nie obserwowano dotychczas negatywnego wpływu fosfomycyny z trometamolem na zdrowie nienarodzonego dziecka lub noworodka.

Lek przenika w małych ilościach do mleka matki. Z tego powodu lekarz podejmie decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać podawanie leku Symural, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla pacjentki.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Skutki uboczne Symural, jakie są działania niepożądane?

Ciężkie działania niepożądane

Należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania leku Symural wystąpią następujące objawy:

  • Wstrząs anafilaktyczny: Rodzaj reakcji alergicznej zagrażającej życiu (częstość nieznana). Objawy mogą obejmować nagłe pojawienie się wysypki, swędzenie, pokrzywkę, duszność, świszczący oddech lub trudności w oddychaniu.
  • Obrzęk naczynioruchowy: Opuchlizna twarzy, warg, języka lub gardła, powodująca trudności w oddychaniu (częstość nieznana).
  • Poantybiotykowe zapalenie jelita grubego: Biegunka o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, skurcze brzucha, krwawe stolce i/lub gorączka mogą wskazywać na zakażenie jelita grubego (częstość nieznana). Nie należy stosować leków przeciwbiegunkowych, które zmniejszają perystaltykę jelit.

Inne działania niepożądane

Często (mogą dotyczyć do 1 na 10 osób):

  • Ból głowy
  • Zawroty głowy
  • Biegunka
  • Nudności
  • Niestrawność
  • Ból brzucha
  • Zakażenie żeńskich narządów płciowych objawiające się stanem zapalnym, podrażnieniem, swędzeniem (zapalenie sromu i pochwy)

Niezbyt często (mogą dotyczyć do 1 na 100 osób):

Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

  • Reakcje alergiczne

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Symural, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Symphar Sp. z o.o.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Symural z innymi lekami

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich aktualnie lub niedawno przyjmowanych lekach, a także o tych, które pacjent planuje stosować, w tym o lekach dostępnych bez recepty.

Jest to szczególnie istotne w przypadku stosowania:

  • Metoklopramidu lub innych leków przyspieszających pasaż pokarmu przez żołądek i jelita, ponieważ mogą one zmniejszać wchłanianie fosfomycyny przez organizm.
  • Leków przeciwzakrzepowych, ponieważ fosfomycyna i inne antybiotyki mogą wpływać na ich zdolność do zapobiegania tworzeniu się skrzepów.

Ulotka Symural – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Symural przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Symural - 3 g, Granulat do sporządzania roztworu doustnego (Fosfomycinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Symural m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Symural - 3 g, Granulat do sporządzania roztworu doustnego (Fosfomycinum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Symural w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Symural - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Symural? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz