Podmiot odpowiedzialny | Sanofi-Aventis Sp. z o.o. |
Kod ATC | C10BA06 |
Procedura | DCP |
Substancja | Ezetymib, Rozuwastatyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Suvezen?
Suvezen zawiera dwie różne substancje czynne w jednej tabletce. Jedną z substancji czynnych jest rozuwastatyna, należąca do grupy leków zwanej statynami, natomiast drugą substancją czynną jest ezetymib.
Suvezen jest lekiem stosowanym w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu całkowitego we krwi, „złego” cholesterolu (cholesterolu LDL) i substancji tłuszczowych, nazywanych trójglicerydami. Ponadto lek Suvezen zwiększa stężenie „dobrego” cholesterolu (cholesterolu HDL). Stosowany jest u pacjentów, u których sama dieta nie wystarcza, aby utrzymać prawidłowe stężenie cholesterolu. Podczas przyjmowania tego leku należy zawsze stosować dietę zmniejszającą stężenie cholesterolu.
Lek Suvezen obniża stężenie cholesterolu na dwa sposoby. Zmniejsza ilość cholesterolu wchłanianego w przewodzie pokarmowym, jak również obniża ilość cholesterolu wytwarzanego przez organizm. Lek
Suvezen nie ma wpływu na zmniejszenie masy ciała.
Lek Suvezen jest stosowany jako środek uzupełniający dietę w przypadku:
• zwiększonego stężenia cholesterolu we krwi (pierwotna hipercholesterolemia [heterozygotyczna rodzinna lub nierodzinna])
– gdy pacjent stosuje statynę i ezetymib, w oddzielnych tabletkach,
– zaburzenia dziedzicznego (homozygotycznej hipercholesterolemii rodzinnej), które powoduje zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi. Wówczas u pacjenta mogą być również zastosowane inne metody leczenia.
U większości ludzi duże stężenie cholesterolu nie ma wpływu na samopoczucie, ponieważ nie daje żadnych objawów. Jednak, jeśli jest nieleczone, złogi tłuszczowe mogą gromadzić się w ścianach naczyń krwionośnych i powodować ich zwężenie.
Czasami te zwężone naczynia krwionośne mogą zostać zablokowane, co może odciąć dopływ krwi do serca lub mózgu prowadząc do zawału serca lub udaru mózgu. Jeśli stężenie cholesterolu powróci do prawidłowych wartości, obniżone zostanie wówczas ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu lub podobnych problemów zdrowotnych.
Należy kontynuować przyjmowanie leku Suvezen, nawet jeśli stężenie cholesterolu będzie prawidłowe. Zapobiega to ponownemu zwiększeniu stężenia cholesterolu, a w konsekwencji odkładaniu się złogów tłuszczowych.
Jednakże leczenie należy przerwać, jeśli tak zdecyduje lekarz lub jeśli pacjentka zajdzie w ciążę.
Jaki jest skład Suvezen, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są ezetymib oraz rozuwastatyna. Każda tabletka zawiera 10 mg ezetymibu oraz 10 mg, 20 mg lub 40 mg rozuwastatyny (w postaci soli wapniowej rozuwastatyny).
Pozostałe składniki to:
• Rdzeń: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, sodu laurylosiarczan, powidon 25, krzemionka koloidalna bezwodna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian
• Warstwa otoczki: hypromeloza 2910/5, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E-171), talk.
Suvezen 10 mg + 20 mg zawiera także żelaza tlenek żółty (E-172).
Suvezen 10 mg + 40 mg zawiera także żelaza tlenek czerwony (E-172).
Dawkowanie preparatu Suvezen – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
• Przed rozpoczęciem stosowania leku Suvezen należy stosować dietę zmniejszającą stężenie cholesterolu.
• Podczas stosowania leku Suvezen należy nadal przestrzegać diety.
Lekarz ustali odpowiednią dawkę dla pacjenta, w zależności od aktualnego leczenia i indywidualnego stanu ryzyka.
Dawka to jedna tabletka leku Suvezen doustnie, raz na dobę.
Suvezen nie jest odpowiedni do rozpoczynania leczenia. Rozpoczęcie leczenia lub w razie konieczności dostosowanie dawki powinno się odbywać przez podanie substancji czynnych oddzielnie. Dopiero po ustaleniu odpowiednich dawek możliwe jest zastosowanie leku złożonego Suvezen o określonej mocy.
Maksymalna dawka dobowa rozuwastatyny wynosi 40 mg. Jest ona stosowana u pacjentów z wysokim stężeniem cholesterolu oraz wysokim ryzykiem wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu, u których dawka 20 mg była niewystarczająca do zmniejszenia stężenia cholesterolu.
Należy postarać się, aby przyjmować tabletkę o tej samej porze każdego dnia, co ułatwi zapamiętanie, kiedy należy zażyć lek. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.
Jeżeli lekarz zalecił stosowanie leku Suvezen jednocześnie z kolestyraminą lub jakimkolwiek innym lekiem wiążącym kwasy żółciowe (leki zmniejszające stężenie cholesterolu), lek Suvezen należy zażyć co najmniej 2 godziny przed lub 4 godziny po przyjęciu preparatu wiążącego kwasy żółciowe.
Regularne badanie cholesterolu
W celu upewnienia się, że stężenie cholesterolu zmniejszyło się i jest prawidłowe należy regularnie odbywać wizyty kontrolne i przeprowadzać badania krwi. Lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki leku, tak aby była ona odpowiednia dla pacjenta.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Suvezen – czy mogę spożywać alkohol?
Podczas stosowania leku Suvezen należy nadal przestrzegać diety.
Nie należy stosować tabletek Suvezen 10 mg + 40 mg (najwyższa dawka), jeśli pacjent regularnie spożywa duże ilości alkoholu.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Suvezen w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie stosować leku Suvezen jeśli pacjentka jest w ciąży, zamierza zajść w ciążę lub przypuszcza, że może być w ciąży. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania leku Suvezen, powinna natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem.
Nie stosować leku Suvezen w okresie karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, czy lek przenika do mleka.
Prowadzenie pojazdów
Nie należy się spodziewać, aby Suvezen miał wpływ na prowadzenie pojazdów lub obsługiwanie maszyn. Niemniej jednak, należy wziąć pod uwagę, że u niektórych osób mogą wystąpić zawroty głowy po przyjęciu leku Suvezen.
Ulotka Suvezen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Suvezen przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Suvezen - 40 mg + 10 mg, Tabletki powlekane (Rosuvastatinum + Ezetimibum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Suvezen m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Suvezen - 40 mg + 10 mg, Tabletki powlekane (Rosuvastatinum + Ezetimibum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Suvezen w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Suvezen - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Suvezen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.