Vanflyta
Vanflyta to lek stosowany w leczeniu niektórych rodzajów nowotworów, w tym ostrej białaczki szpikowej. Vanflyta jest dostępny wyłącznie na receptę.
Kwizartynib, to nowoczesny lek przeciwnowotworowy, który odgrywa kluczową rolę w leczeniu ostrej białaczki szpikowej (AML) u dorosłych pacjentów. AML to agresywny nowotwór krwi i szpiku kostnego, który charakteryzuje się szybkim wzrostem nieprawidłowych białych krwinek. Kwizartynib jest inhibitorem kinazy tyrozynowej FLT3, co oznacza, że blokuje działanie specyficznego enzymu, który przyczynia się do rozwoju nowotworu.
Lek jest stosowany szczególnie u pacjentów, u których występuje mutacja w genie FLT3, co jest jedną z najczęstszych mutacji w AML i wiąże się z gorszym rokowaniem. Kwizartynib działa poprzez hamowanie nadmiernej aktywności enzymu FLT3, co w efekcie może spowolnić lub zatrzymać wzrost nieprawidłowych białych krwinek i rozprzestrzenianie się nowotworu.
Stosowanie kwizartynibu jest ściśle regulowane i powinno odbywać się pod nadzorem lekarza specjalisty w dziedzinie onkologii. Lek jest dostępny w formie tabletek do przyjmowania doustnego i zazwyczaj podaje się go raz na dobę przez okres dwóch tygodni w każdym 4-tygodniowym cyklu chemioterapii. Po zakończeniu chemioterapii, kwizartynib może być stosowany jako monoterapia w leczeniu podtrzymującym. Maksymalny czas leczenia to 36 cykli.
Jak każdy lek, kwizartynib może powodować skutki uboczne. Do najczęstszych należą: obniżenie liczby białych krwinek z możliwym gorączkowaniem, zmniejszenie poziomu elektrolitów we krwi, podwyższenie poziomu enzymów wątrobowych lub mięśniowych, biegunka, owrzodzenia lub zaczerwienienie w jamie ustnej (mukozitis), nudności, ból brzucha, sepsa, bóle głowy, wymioty i infekcje górnych dróg oddechowych. Ważne jest, aby pacjenci byli świadomi potencjalnych ryzyk i omawiali wszelkie obawy z lekarzem prowadzącym.
Zatwierdzenie kwizartynibu do użytku medycznego nastąpiło w Japonii w październiku 2019 roku, w Stanach Zjednoczonych w lipcu 2023 roku, a w Unii Europejskiej w listopadzie 2023 roku. Jego wprowadzenie na rynek stanowi ważny krok w walce z AML, oferując pacjentom nową nadzieję na skuteczne leczenie.
Vanflyta to lek stosowany w leczeniu niektórych rodzajów nowotworów, w tym ostrej białaczki szpikowej. Vanflyta jest dostępny wyłącznie na receptę.