Biosteron
Produkt leczniczy uzupełniający niedobory dehydroepiandrosteronu (DHEA). DHEA jest prekursorem androgenów i estrogenów. DHEA jest prohormonem, którego poziom spada wraz z wiekiem.
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Dehydroepiandrosteron – syntetyczny hormon steroidowy, który naturalnie wytwarzany jest przez korę nadnerczy. Mechanizm działania dehydroepiandrosteronu (DHEA) polega m.in. na wpływie na receptory estrogenowe i androgenowe, w wyniku czego powstają hormony płciowe (u mężczyzn testosteron, u kobiet estrogeny). Wskazaniem do stosowania leku jest uzupełnianie niedoboru dehydroepiandrosteronu potwierdzonego w badaniach laboratoryjnych. Dehydroepiandrosteron zalecany jest również w celu złagodzenia menopauzy, andropauzy, poprawy życia seksualnego, kondycji psychicznej i fizycznej, wsparcia układu immunologicznego, układu krążenia oraz leczenia otyłości. Ponadto DHEA stosowany jest u kobiet dopochwowo w leczeniu zaniku sromu i pochwy po menopauzie.
Dehydroepiandrosteron występuje w postaci tabletek, tabletek powlekanych oraz globulek dopochwowych.
Możliwe działania niepożądane: występują bardzo rzadko. U kobiet w wyniku działania androgennego może pojawić się trądzik, przetłuszczanie się skóry i włosów, wzrost potliwości, świąd skóry oraz umiarkowanie nasilony hirsutyzm.
Produkt leczniczy uzupełniający niedobory dehydroepiandrosteronu (DHEA). DHEA jest prekursorem androgenów i estrogenów. DHEA jest prohormonem, którego poziom spada wraz z wiekiem.
DHEA Eljot to lek dostępny bez recepty, który zawiera hormon steroidowy o słabym działaniu androgennym, znanym jako prasteron lub dehydroepiandrosteron (DHEA). Jest stosowany do uzupełniania niedoborów DHEA u osób starszych. DHEA w organizmie służy głównie jako zapas nieaktywnego prohormonu, który ulega przemianom do czynnych hormonów płciowych. U mężczyzn DHEA jest alternatywnym, dodatkowym źródłem androgenów, natomiast u kobiet po menopauzie DHEA jest praktycznie jedynym substratem do syntezy estrogenów w tkankach docelowych. Uzupełnianie niedoborów DHEA może korzystnie wpływać na niektóre objawy zależne od wieku oraz poprawiać subiektywnie ocenianą jakość życia.
Femistelin to lek, którego substancją czynną jest dehydroepiandrosteron (DHEA) – hormon steroidowy wytwarzany w nadnerczach i uwalniany do krwi. DHEA ulega przemianie do hormonów płciowych, takich jak estrogeny u kobiet i androgeny u mężczyzn, w różnych tkankach organizmu. Lek Femistelin jest wskazany w leczeniu niedoboru dehydroepiandrosteronu u kobiet i mężczyzn, którego niedobór został potwierdzony laboratoryjnie. Jest dostępny na receptę.
Stymen to lek dostępny bez recepty, który zawiera prasteron (dehydroepiandrosteron, DHEA) – hormon steroidowy o słabym działaniu androgennym. Jest stosowany w celu uzupełnienia niedoboru prasteronu u mężczyzn. Prasteron działa anabolicznie, androgennie oraz jest prekursorem estrogenów. Jego stężenie zmniejsza się z wiekiem, a suplementacja może korzystnie wpływać na różne aspekty zdrowia, w tym sprawność fizyczną i seksualną.