Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Eli Lilly Nederland B.V. |
Kod ATC | N06BA09 |
Procedura | MRP |
Substancja | Atomoksetyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Strattera?
W jakim celu stosuje się lek
Lek Strattera zawiera atomoksetynę i jest stosowanyw leczeniu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).
Lek stosuje się
– u dzieci w wieku powyżej 6 lat
– u młodzieży
– u osób dorosłych.
Lek stosuje się tylko jako element pełnego programu leczenia, który wymaga również stosowania metod niefarmakologicznych, takich jak poradnictwo i terapia zachowań.
Leku nie należy stosować w leczeniu ADHD u dzieci w wieku poniżej sześciu lat, ponieważ nie wiadomo, czy lek jest skuteczny i bezpieczny u tych osób.
U osób dorosłych lek Strattera jest stosowany w leczeniu ADHD, jeżeli objawy są bardzo uciążliwe i zaburzają pracę lub życie społeczne, a objawy choroby występowały u pacjenta już w okresie dzieciństwa.
Jak działa ten lek
Lek Strattera zwiększa stężenie noradrenaliny w mózgu. Noradrenalina jest substancją chemiczną naturalnie wytwarzaną przez organizm. Zwiększa koncentrację oraz zmniejsza impulsywność i nadmierną ruchliwość u pacjentów z ADHD. Lek ten przepisuje się, aby ułatwić opanowanie objawów ADHD. Ten lek nie ma działania stymulującego i dlatego nie powoduje uzależnienia.
Od rozpoczęcia przyjmowania leku może upłynąć kilka tygodni, zanim objawy całkowicie ustąpią.
O ADHD
Dzieci i młodzież z ADHD wykazują:
– trudności ze spokojnym siedzeniem w jednym miejscu i
– trudności z koncentracją.
Nie jest ich winą, że sobie z tym nie radzą. Wiele dzieci i młodych ludzi zmaga się z takimi problemami. Jednakże, u osób z ADHD może to zaburzać codzienne życie. Dzieci i młodzi ludzie z ADHD mogą mieć trudności w uczeniu się i wykonywaniu prac domowych. Jest im trudno zachowywać się poprawnie w domu, w szkole i innych miejscach. ADHD nie ma wpływu na inteligencję dziecka lub młodej osoby.
Dorosłe osoby z ADHD mają trudności z tym wszystkim, z czym nie radzą sobie dzieci z ADHD, ale dla dorosłych może to oznaczać problemy:
• w pracy
• w stosunkach międzyludzkich
• związane z niską samooceną
• w uczeniu się.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Strattera, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Strattera – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Strattera – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Strattera w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Strattera – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Strattera, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną leku jest atomoksetyna w postaci chlorowodorku. Każda kapsułka twarda zawiera chlorowodorek atomoksetyny w ilości odpowiadającej 10 mg, 18 mg, 25 mg, 40 mg lub 60 mg atomoksetyny.
– Pozostałe składniki to skrobia żelowana i dimetykon.
– Otoczka kapsułki zawiera laurylosiarczan sodu i żelatynę. Barwniki otoczki kapsułki: żelaza tlenek żółty E172 (18 mg i 60 mg) tytanu dwutlenek E171 (10 mg, 18 mg, 25 mg, 40 mg i 60 mg) FD&C blue 2 (indygotyna) E132 (25 mg, 40 mg i 60 mg)
jadalny czarny tusz (zwierający szelak i żelaza tlenek czarny E172).
Dawkowanie preparatu Strattera – jak stosować ten lek?
– Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj lek przyjmuje się raz lub dwa razy na dobę (rano i późnym popołudniem, bądź wczesnym wieczorem).
– Jeżeli podczas stosowania leku Strattera raz na dobę wystąpi senność lub złe samopoczucie, lekarz może zalecić przyjmowanie leku dwa razy na dobę.
– Kapsułki należy połykać w całości, w czasie posiłków lub między posiłkami.
– Nie należy otwierać kapsułek, wysypywać ich zawartości ani przyjmować w inny sposób.
– Przyjmowanie leku codziennie, o tej samej porze dnia, pomoże pamiętać o jego zażyciu.
Jaką dawkę stosować
Dzieci i nastolatki (w wieku 6 lat lub starsze)
Lekarz zaleci odpowiednią dawkę leku Strattera, którą wyliczy odpowiednio do masy ciała pacjenta. Lekarz rozpocznie leczenie od mniejszej dawki, zanim zwiększy ją do wielkości właściwej dla masy ciała pacjenta.
– Masa ciała do 70 kg: całkowita początkowa dawka dobowa wynosi około 0,5 mg na kg masy ciała przez co najmniej 7 dni. Następnie lekarz może zalecić zwiększenie dawki do zazwyczaj stosowanej dawki podtrzymującej wynoszącej około 1,2 mg na kg masy ciała na dobę.
– Masa ciała większa niż 70 kg: całkowita początkowa dawka dobowa wynosi 40 mg przez co najmniej 7 dni. Następnie lekarz może zalecić zwiększenie dawki do zazwyczaj stosowanej dawki podtrzymującej wynoszącej około 80 mg na dobę.
Maksymalna dawka dobowa, jaką może przepisać lekarz, wynosi 100 mg.
Dorośli
– Stosowanie leku Strattera należy rozpocząć od całkowitej dawki dobowej wynoszącej 40 mg przez co najmniej 7 dni. Następnie lekarz może zalecić zwiększenie dawki do zazwyczaj stosowanej dawki podtrzymującej wynoszącej od 80 mg do 100 mg na dobę. Maksymalna dawka dobowa, jaką może przepisać lekarz, wynosi 100 mg.
W razie choroby wątroby, lekarz może przepisać mniejszą dawkę leku.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem i poinformować o liczbie przyjętych kapsułek. Najczęściej zgłaszanymi objawami po przedawkowaniu były objawy ze strony układu pokarmowego, senność, zawroty głowy, drżenie i nietypowe zachowanie.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Strattera – czy mogę spożywać alkohol?
Kapsułki należy połykać w całości, w czasie posiłków lub między posiłkami.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Strattera w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie wiadomo, czy ten lek może oddziaływać na nienarodzone dziecko lub przenikać do mleka matki.
– Nie należy stosować tego leku podczas ciąży, chyba że tak zaleci lekarz.
– Należy unikać stosowania tego leku podczas karmienia piersią lub przerwać karmienie piersią.
Jeśli pacjentka:
– jest w ciąży lub karmi piersią,
– przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko,
– planuje rozpocząć karmienie piersią
powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ulotka Strattera – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Strattera - 60 mg, Kapsułki twarde (Atomoxetinum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Strattera - 60 mg, Kapsułki twarde (Atomoxetinum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Przez około dwa lata mój dwunastoletni syn przyjmował lek Medicinet. Ze względu na nasilające się problemy z zachowaniem w szkole, zdecydowaliśmy się na zmianę terapii na Stratterę. Rozpoczęliśmy od siedmiodniowego okresu dawkowania 20 mg, następnie zwiększyliśmy dawkę do 40 mg. Niestety, pojawiły się intensywne bóle brzucha występujące o różnych porach dnia. Po przeprowadzeniu badań wykluczono inne przyczyny kliniczne tych dolegliwości. Początkowo lek był podawany na czczo, zgodnie z zaleceniami. W celu złagodzenia dolegliwości żołądkowych wprowadziliśmy Controloc, który przyniósł ulgę, jednak nie można go stosować długoterminowo. Ostatecznie zdecydowałam się na modyfikację czasu podawania leku – obecnie syn przyjmuje go po posiłku zamiast na czczo. Obecnie jesteśmy w piątym tygodniu terapii i niestety obserwuję niepokojące zmiany w zachowaniu syna – stał się bardziej agresywny, używa wulgarnego języka i jest wyraźnie pobudzony. Zastanawiam się, czy te niepożądane efekty ustąpią z czasem.