Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Zolpidem |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Sonirem?
Lek SONIREM zawiera substancję czynną zolpidemu winian, należącą do grupy leków nasennych. Lek działa na mózg, ułatwiając zasypianie.
Lek jest stosowany u pacjentów dorosłych w krótkotrwałym leczeniu bezsenności, będącej przyczyną skrajnego wyczerpania.
Lek nie jest przeznaczony do codziennego stosowania przez długi okres czasu. Jeśli lekarz przepisze pacjentowi ten lek, w razie wątpliwości pacjent powinien zasięgnąć porady lekarskiej.
Jaki jest skład Sonirem, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest zolpidemu winian. Każdy ml leku zawiera 10 mg winianu zolpidemu,
Pozostałe składniki to: kwas cytrynowy bezwodny, sodu benzoesan (E 211), woda oczyszczona, sodu wodorotlenek i kwas solny stężony.
Dawkowanie preparatu Sonirem – jak stosować ten lek?
Dawkowanie
Zalecana dawka leku SONIREM wynosi 10 mg (25 kropli) na 24 godziny. Niektórym pacjentom lekarz może przepisać mniejszą dawkę. Lek SONIREM należy przyjmować:
• w pojedynczym podaniu,
• bezpośrednio przed snem
Pacjent musi zachować okres co najmniej 8 godzin pomiędzy przyjęciem leku a przystąpieniem do wykonywania czynności, które wymagają zwiększonej koncentracji.
Nie przekraczać dawki 10 mg na 24 godziny.
Osoby w wieku podeszłym, osłabione lub pacjenci z chorobami wątroby:
Można stosować mniejszą dawkę, wynoszącą 12 kropli na noc. Lekarz może zwiększyć dawkę do 25 kropli.
Maksymalna dawka
Nie należy przekraczać dawki dobowej wynoszącej 25 kropli.
Dzieci i młodzież
Lek SONIREM nie należy stosować u pacjentów w wieku poniżej 18 lat.
25 kropli zawiera 10 mg winianu zolpidemu i odpowiada 1 ml roztworu. Zalecaną liczbę kropli należy rozcieńczyć w szklance wody i wypić. Zaleca się przyjmowanie leku SONIREM bezpośrednio przed pójściem spać.
Jak długo należy stosować lek SONIREM
Okres stosowania leku SONIREM powinien być możliwie najkrótszy. Zwykle trwa on od kilku dni do dwóch tygodni, nie dłużej niż 4 tygodnie, włączając czas odstawiania leku. Lekarz dopasuje schemat odstawiania leku do indywidualnych potrzeb pacjenta. W pewnych sytuacjach może być konieczne wydłużenie okresu leczenia ponad maksymalny zalecany czas. Lekarz prowadzący dopasuje schemat leczenia, w zależności od objawów pacjenta. Okres stosowania leku SONIREM powinien być możliwie najkrótszy. Zwykle trwa on od kilku dni do dwóch tygodni, nie dłużej niż 4 tygodnie, włączając czas odstawiania leku.
Lekarz dopasuje schemat odstawiania leku do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Istotne jest, aby nie przyjmować więcej kropli leku niż zalecana. W przypadku zażycia zbyt dużej dawki leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub z najbliższym szpitalnym oddziałem pomocy doraźnej. Należy udać się tam w towarzystwie innej osoby, gdyż w przypadku przedawkowania leku, może wystąpić bardzo szybko narastająca senność, prowadząca do śpiączki.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Sonirem – czy mogę spożywać alkohol?
Podczas przyjmowania leku nie należy spożywać alkoholu, ponieważ może on nasilać działanie leku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Sonirem w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
– Należy poinformować lekarza w przypadku planowania ciąży lub podejrzenia ciąży w trakcie leczenia lekiem SONIREM. Lekarz zadecyduje, czy leczenie należy kontynuować czy zmienić.
– Leku SONIREM nie należy przyjmować w okresie ciąży, ze względu na brak wystarczających danych umożliwiających ocenę bezpieczeństwa stosowania leku SONIREM podczas ciąży i karmienia piersią.
– W przypadku przyjmowania leku SONIREM przez dłuższy czas w końcowym okresie ciąży, u noworodka po porodzie mogą wystąpić objawy odstawienne.
– Stosowanie leku SONIREM, z istotnych powodów medycznych, w końcowym okresie ciąży lub w czasie porodu, może szkodzić dziecku.
Karmienie piersią
– Ponieważ zolpidem przenika do mleka matki w niewielkich ilościach, leku SONIREM nie należy stosować w okresie karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów
Lek SONIREM wywiera duży wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn, może powodować zdarzenia, takie jak „zasypianie za kierownicą”. Następnego dnia po przyjęciu leku SONIREM (tak jak innych leków nasennych), może zdarzyć się, że:
• pacjent czuje się ospały, senny, ma zawroty głowy lub jest zdezorientowany,
• pacjent potrzebuje więcej czasu na podjęcie szybkich decyzji (osłabiony refleks),
• pacjent może widzieć niewyraźnie lub podwójnie,
• pacjent może być mniej czujny.
W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia wymienionych powyżej zdarzeń zaleca się zachowanie przynajmniej 8 godzinnej przerwy, pomiędzy przyjęciem zolpidemu a prowadzeniem pojazdu, obsługiwaniem maszyn oraz pracą na wysokościach.
Ulotka Sonirem – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Sonirem przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Sonirem m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Sonirem w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Sonirem - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Sonirem? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.