Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Etynyloestradiol, Lewonorgestrel |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Smilla?
Smilla jest złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym, zwanym tabletką antykoncepcyjną. Zawiera on dwa rodzaje żeńskich hormonów: estrogen – etynyloestradiol oraz progestagen – lewonorgestrel w małej dawce. Złożona tabletka antykoncepcyjna zapobiega zajściu w ciążę w oparciu o trzy mechanizmy. Wspomniane hormony:
– w każdym miesiącu hamują uwalnianie komórki jajowej przez jajniki (owulacja),
– zagęszczają także śluz (na szyjce macicy) utrudniając w ten sposób plemnikom dotarcie do komórki jajowej,
– zmieniają wyściółkę macicy, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Smilla, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Smilla – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Smilla – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Smilla w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Smilla – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Smilla, jakie substancje zawiera?
– Substancjami czynnymi leku są etynyloestradiol i lewonorgestrel. Każda tabletka drażowana zawiera 30 mikrogramów etynyloestradiolu i 125 mikrogramów lewonorgestrelu.
– Pozostałe składniki to: Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna. Otoczka: sacharoza, talk, wapnia węglan, tytanu dwutlenek (E171), kopowidon K-28, żelaza tlenek żółty (E172), makrogol 6000, krzemionka koloidalna bezwodna, powidon K-30, karmeloza sodowa.
Dawkowanie preparatu Smilla – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Każdy blister zawiera 21 tabletek.
Obok każdej tabletki wydrukowany jest dzień tygodnia, w którym należy ją przyjąć. Jeśli, na przykład, przyjmowanie leku zaczyna się w środę, należy przyjąć tabletkę z napisem „Śr” obok niej. Tabletki przyjmuje się zgodnie z kierunkiem strzałki na blistrze.
Pacjentka powinna przyjmować jedną tabletkę dziennie, popijając w razie potrzeby niewielką ilością wody. Tabletki należy przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku, mniej więcej w tym samym czasie, począwszy od pierwszego dnia miesięcznego okresu 21. dni. Po tym czasie następuje siedem dni, w czasie których pacjentka nie przyjmuje tabletek. Podczas tej 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek, pojawia się podobne do miesiączki krwawienie z odstawienia.
Dokładny sposób dawkowania zawarty jest w poniższej ulotce lub charakterystyce.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Smilla, nie należy spodziewać się ciężkich szkodliwych objawów, ale mogą wystąpić nudności, wymioty lub krwawienie z pochwy. W przypadku przyjęcia zbyt wielu tabletek leku Smilla lub przyjęcia leku Smilla przez dziecko, należy skonsultować się z lekarzem, który powie, jak należy postępować.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Smilla – czy mogę spożywać alkohol?
Tabletki należy przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku, mniej więcej w tym samym czasie, począwszy od pierwszego dnia miesięcznego okresu 21. dni.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Smilla w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy przyjmować leku Smilla, jeśli pacjentka jest w ciąży. Jeśli u pacjentki stwierdzono ciążę lub istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, należy przerwać stosowanie leku Smilla i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Leku Smilla nie należy stosować w czasie karmienia piersią. Jeśli pacjentka karmi piersią i chce stosować tabletki antykoncepcyjne, powinna skonsultować się z lekarzem.
Ulotka Smilla – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?