Slinda

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyExeltis Poland Sp. z o.o.
Kod ATCG03AC10
ProceduraDCP
SubstancjaDrospirenon

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Slinda?

Slinda jest tabletką antykoncepcyjną, stosowaną w celu zapobiegania ciąży. Każdy blister leku Slinda zawiera 24 białe tabletki, zwane tabletkami aktywnymi oraz 4 zielone tabletki, zwane tabletkami placebo, które nie zawierają substancji czynnej. Tabletki oznakowane dwoma różnymi kolorami ułożone są w odpowiedniej kolejności.

Każda z 24 białych, aktywnych tabletek zawiera niewielką ilość jednego rodzaju hormonu płciowego żeńskiego, progestagenu – drospirenonu. Z tego powodu, lek Slinda nazywany jest tabletką zawierającą tylko progestagen (ang. progestogen-only pill, POP). W przeciwieństwie do tabletki złożonej, tabletki zawierające tylko progestagen nie zawierają estrogenu. Z tego względu, lek Slinda może być stosowany przez kobiety, które nie tolerują estrogenów.

Slinda posiada wysoką skuteczność antykoncepcyjną. Działanie antykoncepcyjne leku Slinda polega na hamowaniu owulacji, zmianach w śluzie szyjkowym i wpływie na endometrium, które staje się cieńsze.

Niedogodnością, która może wystąpić w trakcie stosowania leku Slinda jest występowanie nieregularnych krwawień z dróg rodnych podczas jego przyjmowania. Krwawienia mogą także nie występować w ogóle.

Reklama

Jaki jest skład Slinda, jakie substancje zawiera?

Białe tabletki powlekane aktywne:
– Substancją czynną jest drospirenon.
Każda biała, aktywna tabletka powlekana zawiera 4 mg drospirenonu.
– Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza, krzemionka koloidalna bezwodna (E 551), magnezu stearynian (E 470b).
Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy częściowo hydrolizowany, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol, talk (E 553b).

Zielone tabletki powlekane placebo:
Zielone tabletki powlekane placebo nie zawierają substancji czynnej.
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon, krzemionka koloidalna bezwodna (E 551), magnezu stearynian (E 470b).
Otoczka tabletki: hypromeloza (E 464), triacetyna, polisorbat 80 (E 433), tytanu dwutlenek (E 171), indygotyna, lak (E 132), żelaza tlenek żółty (E 172).

Dawkowanie preparatu Slinda – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Każdy blister leku Slinda zawiera 24 białe, aktywne tabletki i 4 zielone tabletki zawierające placebo. Tabletki oznakowane dwoma różnymi kolorami ułożone są w odpowiedniej kolejności.

Należy przyjmować jedną tabletkę leku Slinda każdego dnia, w razie konieczności popijając niewielką ilością wody. Tabletkę można przyjmować podczas posiłku lub między posiłkami (patrz punkt „Slinda z jedzeniem i piciem”). Tabletki należy przyjmować codziennie, mniej więcej o tej samej porze, tak, aby odstęp czasu między kolejnymi dwoma tabletkami wynosił zawsze 24 godziny.

Nie należy pomylić tabletek: Ze względu na różnice w składzie tabletek, koniecznym jest rozpocząć stosowanie leku od pierwszej białej tabletki w lewym górnym rogu blistra i przyjmować tabletkę każdego dnia. W celu zachowania właściwej kolejności przyjmowania tabletek, należy przestrzegać kierunku zgodnie ze strzałkami oraz kolejnymi numerami na blistrze.

Pierwszą tabletkę należy przyjąć w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Następnie, tabletki należy przyjmować w sposób ciągły. Należy przyjmować jedną białą, aktywną tabletkę przez pierwsze 24 dni, a następnie jedną zieloną tabletkę przez ostatnie 4 dni. Następnie, należy rozpocząć od razu kolejne opakowanie, bez przerwy w codziennym przyjmowaniu tabletek. Zatem pomiędzy dwoma opakowaniami nie ma przerwy w przyjmowaniu tabletek.

W czasie stosowania leku Slinda może pojawić się krwawienie lub może ono nie wystąpić, należy jednak kontynuować przyjmowanie tabletek jak dotychczas, bez przerwy w przyjmowaniu tabletek.
Lek Slinda, stosowany w ten sposób, chroni przed zajściem w ciążę również podczas 4 dni, w których pacjentka stosuje tabletki placebo.

Dokładny sposób dawkowania lekiem zawarty jest w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie ma doniesień o ciężkich, szkodliwych objawach po przyjęciu zbyt wielu tabletek leku Slinda. Objawy, które mogą wystąpić to nudności, wymioty lub niewielkie krwawienie z pochwy.

Jednakże, w przypadku przedawkowania należy zasięgnąć porady lekarza, ponieważ konieczne może być wykonanie badania krwi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Slinda – czy mogę spożywać alkohol?

Należy unikać spożywania grapefruitów i soku grapefruitowego podczas stosowania leku Slinda.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Slinda w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Lek Slinda jest przeciwwskazany jeśli pacjentka jest w ciąży lub przypuszcza, że może być w ciąży.
Nie wykazano, że stosowanie leku Slinda w okresie ciąży może powodować zwiększone ryzyko wad wrodzonych u dziecka. Nie można jednak wykluczyć wystąpienia działań niepożądanych.

Karmienie piersią
Lek Slinda może być stosowany podczas karmienia piersią.
Nie przewiduje się wpływu na noworodki i (lub) niemowlęta karmione piersią. Jednakże, niewielkie ilości drospirenonu przenikają do mleka ludzkiego.

Ulotka Slinda – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Slinda - 4 mg, Tabletki powlekane (Drospirenonum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Slinda - 4 mg, Tabletki powlekane (Drospirenonum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3.1 na 5 gwiazdek (na podstawie 9 opinii)

Znakomity
11%
Bardzo dobry
22%
Neutralny
33%
Słaby
33%
Fatalny
0%

11 komentarzy do “Slinda”

  1. ★★★☆☆

    Obecnie jestem w trakcie pierwszego opakowania Slindy i chciałabym podzielić się swoimi doświadczeniami. Po jedenastu dniach stosowania pojawiło się delikatne krwawienie międzymiesiączkowe, które utrzymuje się już przez pięć dni. Jest to dość uciążliwa sytuacja, jednak zdecydowałam się kontynuować terapię, aby zaobserwować, czy organizm przyzwyczai się do leku i czy te efekty uboczne ustąpią z czasem.

    Odpowiedz
  2. ★★☆☆☆

    Stosuję Slindę od czterech lat i niestety muszę przyznać, że w tym okresie zaobserwowałam znaczące zmiany w moim organizmie. Najbardziej niepokojący jest przyrost masy ciała o 10 kilogramów, który nastąpił mimo braku istotnych zmian w stylu życia czy diecie. Dodatkowo borykam się z wyraźnymi wahaniami nastroju, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Szczególnie problematyczne są nieregularne krwawienia, pojawiające się nawet w odstępach tygodniowych, co jest bardzo uciążliwe i nieprzewidywalne. Te doświadczenia skłaniają mnie do poszukiwania alternatywnego rozwiązania, które będzie lepiej tolerowane przez mój organizm.

    Odpowiedz
  3. ★★★★★

    Chciałabym podzielić się moimi pozytywnymi doświadczeniami ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych Slinda. Obecnie jestem na etapie kończenia pierwszego opakowania i przechodzę do fazy tabletek placebo. Początkowo, przez około dwa tygodnie występowały u mnie plamienia, jednak te objawy całkowicie ustąpiły. Co szczególnie istotne, nie zaobserwowałam żadnych innych skutków ubocznych podczas stosowania tego preparatu. Moje dotychczasowe doświadczenia z tym lekiem są bardzo pozytywne i jestem w pełni usatysfakcjonowana wyborem tej metody antykoncepcji.

    Odpowiedz
  4. ★★★★☆

    Stosuję Slindę już drugi rok i ogólnie jestem bardzo zadowolona z tego preparatu. Jedynym zauważalnym skutkiem ubocznym, który u mnie wystąpił, jest pogorszenie kondycji skóry twarzy. Jednak biorąc pod uwagę ogólne korzyści wynikające ze stosowania leku, takie jak skuteczna antykoncepcja i dobra tolerancja organizmu, oceniam ten preparat bardzo pozytywnie. Lek spełnia swoje podstawowe zadanie, a pojedyncze niedogodności nie wpływają znacząco na ogólną satysfakcję z terapii.

    Odpowiedz
  5. ★★☆☆☆

    Rozpoczęłam szósty miesiąc przyjmowania Slindy i chciałabym podzielić się swoimi obserwacjami. Od początku terapii doświadczałam różnych efektów ubocznych – początkowo były to bóle głowy oraz specyficzny dyskomfort w okolicy piersi, który określiłabym raczej jako uczucie ucisku i napięcia skóry. Dodatkowo występowały okresowe plamienia i bóle podbrzusza. Znacząca zmiana nastąpiła przy piątym opakowaniu, gdy zaczęłam zauważać wyraźne wahania nastroju – dni lepsze przeplatają się z gorszymi. Z informacji, które posiadam wynika, że przy tego typu tabletkach potrzeba dłuższego czasu, aby organizm w pełni się zaadaptował. Zauważyłam również pogorszenie stanu cery, co jest dla mnie dodatkowym wyzwaniem podczas terapii.

    Odpowiedz
  6. Chciałabym dowiedzieć się więcej na temat dawkowania tabletek Slinda – czy istnieją szczególne zalecenia odnośnie stosowania w zależności od wieku i masy ciała? Interesuje mnie, czy są jakieś ograniczenia lub przeciwwskazania związane z tymi parametrami, które powinnam wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem terapii.

    Odpowiedz
  7. Przerwałam stosowanie tabletek antykoncepcyjnych przed wykorzystaniem całego opakowania. Zastanawiam się nad skutecznością zabezpieczenia w tej sytuacji, ponieważ doszło do zbliżenia z partnerem. Martwię się o możliwość zajścia w ciążę w tej sytuacji.

    Odpowiedz
  8. ★★★★☆

    Z przyjemnością podzielę się moimi pozytywnymi doświadczeniami ze stosowaniem tabletek Slinda. Obecnie jestem w trakcie drugiego opakowania i mogę z przekonaniem stwierdzić, że tolerancja leku jest wyjątkowo dobra. Jedyne działanie niepożądane, które zaobserwowałam na początku terapii, to delikatny ból głowy, który całkowicie ustąpił po około dwóch tygodniach stosowania. Obecnie przyjmuję lek bez żadnych skutków ubocznych, co sprawia, że terapia jest komfortowa i praktycznie niezauważalna w codziennym funkcjonowaniu. Na tle innych preparatów, które wcześniej stosowałam, Slinda wyróżnia się wyjątkowo dobrą tolerancją i skutecznością. To zdecydowanie najlepszy preparat z tej grupy, jaki do tej pory stosowałam.

    Odpowiedz
  9. ★★★☆☆

    Chciałabym podzielić się moimi doświadczeniami z przyjmowania leku Slinda, który stosuję od pięciu miesięcy w ramach leczenia endometriozy. Moje obserwacje wskazują na dość nieregularny wzorzec krwawień. W pierwszym i trzecim miesiącu stosowania sytuacja była relatywnie stabilna, bez znaczących problemów. Natomiast w drugim, czwartym i obecnym, piątym miesiącu terapii, borykam się z uporczywymi plamieniami i krwawieniami. Podczas konsultacji lekarz zalecił kontynuację terapii, argumentując, że stabilizacja cyklu powinna nastąpić w okresie do 6 miesięcy stosowania. W przypadku utrzymywania się obecnych dolegliwości, zaproponowano zwiększenie dawki do dwóch tabletek. Jednak mam pewne wątpliwości co do skuteczności tego rozwiązania. Będę nadal monitorować sytuację, gdyż lek został przepisany w celu leczenia endometriozy.

    Odpowiedz
  10. ★★★☆☆

    Obecnie jestem w trakcie stosowania drugiego blistra tabletek Slinda i chciałabym podzielić się swoimi obserwacjami dotyczącymi skutków ubocznych. Najbardziej zauważalnym efektem było nagłe krwawienie międzymiesiączkowe, które jest wymienione w ulotce jako możliwy skutek uboczny. Na szczęście, dolegliwość ta ustąpiła samoistnie po dwóch dniach i od tego czasu nie sprawia już problemów.

    Zaobserwowałam również subtelne zmiany w proporcjach mojego ciała, szczególnie w okolicy biustu, który stał się nieco bardziej wydatny. Co istotne, moja ogólna waga pozostaje w normie i nie wykazuje tendencji wzrostowej. Do tej pory nie zauważyłam żadnych innych efektów ubocznych, a ogólna tolerancja leku jest dobra. Nadal uważnie obserwuję reakcje swojego organizmu na przyjmowany preparat.

    Odpowiedz
  11. ★★☆☆☆

    Moje doświadczenie ze stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych Slinda było bardzo negatywne. Po zaledwie dziesięciu dniach przyjmowania leku wystąpiły u mnie poważne skutki uboczne, które znacząco wpłynęły na moje codzienne funkcjonowanie. Najbardziej niepokojące były silne duszności, które znacznie utrudniały oddychanie. Dodatkowo cierpiałam na uporczywe bóle głowy oraz intensywne dolegliwości bólowe nóg. Przez cały okres stosowania odczuwałam też ogólne rozbicie organizmu i złe samopoczucie. Ze względu na nasilenie tych objawów i ich znaczący wpływ na jakość życia, musiałam zrezygnować z przyjmowania tego preparatu. Na podstawie mojego doświadczenia mogę stwierdzić, że ten lek zdecydowanie nie był odpowiedni dla mojego organizmu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz