Seizpat

Seizpat to lek przeciwpadaczkowy, który zawiera substancję czynną lakozamid. Jest stosowany w leczeniu napadów padaczkowych częściowych z towarzyszącymi lub nie wtórnie uogólnionymi napadami toniczno-klonicznymi. Preparat może być stosowany w monoterapii lub w leczeniu skojarzonym u dorosłych i dzieci powyżej 6 lat. Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Seizpat. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Co to jest lek Seizpat
Lek Seizpat zawiera lakozamid. Należy do grupy leków nazywanych lekami przeciwpadaczkowymi. Są to leki stosowane w leczeniu padaczki.
• Ten lek został przepisany przez lekarza w celu zmniejszenia liczby napadów drgawkowych.

W jakim celu stosuje się lek Seizpat
• Lek Seizpat jest stosowany u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku 4 lat i starszych.
• Lek ten jest stosowany w leczeniu typu padaczki, nazywanej napadami częściowymi i częściowymi wtórnie uogólnionymi.
• W tym rodzaju padaczki napady początkowo dotyczą tylko jednej strony mózgu, mogą jednak następnie rozszerzyć się na inne obszary po obu stronach mózgu.
• Lek Seizpat można stosować jako jedyny lek albo w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi.

Jaki jest skład Seizpat, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest lakozamid.
Każda tabletka powlekana leku Seizpat 50 mg zawiera 50 mg lakozamidu.
Każda tabletka powlekana leku Seizpat 100 mg zawiera 100 mg lakozamidu.
Każda tabletka powlekana leku Seizpat 150 mg zawiera 150 mg lakozamidu.
Każda tabletka powlekana leku Seizpat 200 mg zawiera 200 mg lakozamidu.

Pozostałe składniki to:
Celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona, krospowidon (typ A), hydroksypropyloceluloza, krzemionka koloidalna, bezwodna,,magnezu stearynian, alkohol poliwinylowy, makrogol, talk, tytanu dwutlenek (E 171), indygokarmin, lak (E 132) (tabletki powlekane 50 mg, 200 mg), żelaza tlenek czerwony (E 172) (tabletki powlekane 50 mg, 150 mg), żelaza tlenek czarny (E 172) (tabletki powlekane 50 mg, 150 mg), żelaza tlenek żółty (E 172) (tabletki powlekane 100 mg, 150 mg).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Seizpat – jak stosować?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Stosowanie leku Seizpat
• Lek Seizpat należy przyjmować dwa razy na dobę, rano i wieczorem
• Lek należy przyjmować mniej więcej o tej samej porze każdego dnia.
• Tabletkę należy połknąć, popijając szklanką wody.
• Lek Seizpat można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.

Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od przyjmowania codziennej małej dawki, którą następnie lekarz powoli zwiększa przez kilka tygodni. Po osiągnięciu dawki, która jest skuteczna dla danego pacjenta, tak zwanej dawki podtrzymującej, pacjent będzie dalej codziennie ją stosował. Seizpat stosuje się w leczeniu długotrwałym. Należy kontynuować przyjmowanie leku Seizpat, dopóki lekarz nie zaleci jego zaprzestania.

Jaką dawkę przyjmować
Poniżej przedstawiono typowe zalecane dawki leku Seizpat dla pacjentów z różnych grup wiekowych i o różnej masie ciała.
Lekarz może przepisać pacjentowi inną dawkę, jeżeli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby.

Dorośli, młodzież i dzieci o masie ciała co najmniej 50 kg
Stosowanie samego leku Seizpat
− Zazwyczaj dawka początkowa leku Seizpat wynosi 50 mg dwa razy na dobę.
− Lekarz może również rozpocząć leczenie od dawki 100 mg leku Seizpat dwa razy na dobę.
− Lekarz może zwiększać stosowaną dawkę (podawaną dwa razy na dobę) co tydzień o 50 mg aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej, wynoszącej między 100 mg i 300 mg podawanej dwa razy na dobę.

Stosowanie leku Seizpat z innymi lekami przeciwpadaczkowymi
− Zazwyczaj dawka początkowa leku Seizpat wynosi 50 mg dwa razy na dobę.
− Lekarz może zwiększać stosowaną dawkę (podawaną dwa razy na dobę) co tydzień o 50 mg aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej, wynoszącej między 100 mg i 200 mg podawanej dwa razy na dobę.
− Jeżeli pacjent waży co najmniej 50 kg, lekarz może zadecydować o rozpoczęciu podawania leku Seizpat od pojedynczej dawki nasycającej 200 mg. Następnie po 12 godzinach pacjent zacznie przyjmować stałą dawkę podtrzymującą.

Dzieci i młodzież o masie ciała poniżej 50 kg
Dawka zależy od masy ciała dziecka. Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od podawania leku w postaci syropu i tylko wtedy dochodzi do zamiany na tabletki, jeśli dziecko jest w stanie je połknąć i można uzyskać właściwą dawkę przy użyciu różnych mocy tabletek. Lekarz przepisze dziecku lek w postaci najbardziej dla niego odpowiedniej.

Czas trwania leczenia z zastosowaniem leku Seizpat
Lek Seizpat jest przeznaczony do długotrwałego stosowania. Należy kontynuować stosowanie leku Seizpat tak długo, jak zaleci lekarz.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Seizpat należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nie należy próbować prowadzić pojazdu.

U pacjenta mogą wystąpić:
− zawroty głowy,
− nudności lub wymioty,
− napady (drgawki),
− zaburzenia rytmu serca, takie jak spowolniony, przyspieszony lub nieregularny rytm serca, śpiączka lub spadek ciśnienia krwi z przyspieszoną czynnością serca i poceniem się.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Seizpat – czy mogę spożywać alkohol?

Ze względów bezpieczeństwa NIE należy pić alkoholu podczas stosowania leku Seizpat.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Seizpat w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Nie zaleca się przyjmowania leku Seizpat w czasie ciąży, ponieważ jego wpływ na przebieg ciąży i nienarodzone dziecko jest nieznany. Należy niezwłocznie poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajście w ciążę. Lekarz podejmie decyzję, czy powinna przyjmować lek Seizpat.
Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to spowodować zwiększenie częstości napadów drgawkowych. Nasilenie objawów choroby u matki może również zaszkodzić dziecku.

Karmienie piersią
Nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania leku Seizpat, ponieważ nie wiadomo, czy przenika on do mleka matki. Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna o tym niezwłocznie poinformować lekarza, który podejmie decyzję odnośnie stosowania leku Seizpat.

Prowadzenie pojazdów

Nie należy prowadzić samochodu, jeździć rowerem ani używać narzędzi czy obsługiwać maszyn do momentu upewnienia się, jak lek wpływa na pacjenta. Lek Seizpat może powodować zawroty głowy i nieostre widzenie, co może zaburzać zdolność do prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Seizpat

Ulotka Seizpat – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Seizpat przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Seizpat m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Seizpat w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Seizpat

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Seizpat? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Seizpat. Podziel się doświadczeniami na forum.