Prilotekal

Podmiot odpowiedzialnyB. Braun Melsungen AG
Kod ATCN01BB04
ProceduraMRP
SubstancjaPrylokaina

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Prilotekal?

Prilotekal roztwór do wstrzykiwań 20 mg/mL jest rodzajem leku nazywanym znieczuleniem miejscowym, należy do grupy amidów i jest roztworem do wstrzykiwań. Prilotekal roztwór do wstrzykiwań jest stosowany do znieczulenia określonych części ciała i zapobiegania bólowi podczas operacji u osób dorosłych.

Prilotekal jest wstrzykiwany do dolnych części kręgosłupa pacjenta. Pomaga w szybkim zatrzymaniu bólu u pacjenta od pasa w dół na ograniczony czas (krótkotrwałe zabiegi chirurgiczne).

Jaki jest skład Prilotekal, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest prylokainy chlorowodorek.
1 mL roztworu do wstrzykiwań zawiera 20 mg prylokainy chlorowodorku (co odpowiada 2%).
1 ampułka z 5 mL roztworu zawiera 100 mg prylokainy chlorowodorku.

Pozostałe składniki to: glukoza bezwodna, woda do wstrzykiwań, sodu wodorotlenek 1N.

Dawkowanie preparatu Prilotekal – jak stosować ten lek?

Lek ten jest podawany pacjentowi przez lekarza, który określi właściwą dawkę dla pacjenta. Zazwyczaj stosowana dawka u osób dorosłych to 40-60 mg prylokainy chlorowodorku (2-3 ml leku Prilotekal); maksymalna dawka to 80 mg prylokainy chlorowodorku (4 ml leku Prilotekal).

Lekarz wstrzykuje pacjentowi lek Prilotekal w dolną część kręgosłupa, pacjent przyjmuje pozycje siedzącą lub leżącą.

Hiperbaryczny roztwór prylokainy chlorowodorku nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży.

Bezpieczeństwo i skuteczność leku Prilotekal u dzieci i młodzieży nie zostało zbadane. Stosowanie leku Prilotekal u dzieci młodszych niż 6 miesięcy jest przeciwwskazane w związku z wyższym ryzykiem rozwoju methemoglobinemii.

U pacjentów ze złym stanem ogólnym i chorobami współistniejącymi (np. niedrożnością naczyń krwionośnych, miażdżycą naczyń krwionośnych, polineuropatią cukrzycową i złym stanem wątroby czy zaburzeniem czynności nerek), wskazana jest zmniejszona dawka.
W przypadku upośledzenia czynności nerek lub wątroby zaleca się stosowanie niższych dawek.

Hiperbaryczny roztwór prylokainy chlorowodorku jest wstrzykiwany podpajęczynówkowo.

Sprzęt, leki i personel potrafiący postępować w nagłej sytuacji musi być natychmiast dostępny. W rzadko występujących przypadkach po zastosowaniu leków do miejscowego znieczulenia zgłaszano ciężkie reakcje, nawet pomimo braku nadwrażliwości w wywiadzie u indywidualnego pacjenta.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jest mało prawdopodobne, że pacjent otrzyma za dużo leku Prilotekal, jeśli będzie on podawany przez lekarza doświadczonego w stosowaniu miejscowych znieczuleń rdzeniowych. Jednakże, gdy przypadkowo zostanie wstrzyknięta dawka bezpośrednio do krwi, u pacjenta mogą rozwinąć się w krótkim czasie problemy z widzeniem lub słuchem, drganie mięśni, drżenie, trzęsienie się, napady
padaczkowe i utrata przytomności. W każdym przypadku, gdy pacjent otrzymuje lek Prilotekal odpowiedni sprzęt do leczenia musi być dostępny w razie wystąpienia przedawkowania.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Prilotekal – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych na temat stosowania Prilotekal z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Prilotekal w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza, który zadecyduje, czy powinna otrzymać prylokainę we wstrzyknięciu, czy też nie. Nie podawać prylokainy do znieczulenia miejscowego lub regionalnego podczas porodu.

Nie wiadomo czy prylokaina przenika do mleka matki. Karmienie piersią może być wznowione po upływie 24 godzin od zastosowania leku.

Ulotka Prilotekal – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Prilotekal przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Prilotekal - 20 mg/ml, Roztwór do wstrzykiwań (Prilocaini hydrochloridum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Prilotekal m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Prilotekal - 20 mg/ml, Roztwór do wstrzykiwań (Prilocaini hydrochloridum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Prilotekal w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Prilotekal - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Prilotekal? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz