Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Boehringer Ingelheim International GmbH |
Kod ATC | B01AE07 |
Procedura | CEN |
Substancja | Dabigatran |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Pradaxa?
Pradaxa to lek, który zawiera eteksylan dabigatranu jako substancję czynną. Jego działanie polega na blokowaniu substancji odpowiedzialnej za powstawanie zakrzepów krwi.
Lek Pradaxa stosowany jest w zapobieganiu powstawania zakrzepów krwi w żyłach po przebytej operacji wszczepienia protezy stawu biodrowego lub kolanowego u dorosłych.
Spis treści [ukryj]
- 1 Jaki jest skład Pradaxa, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Pradaxa – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Pradaxa – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Pradaxa w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Pradaxa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Pradaxa, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest dabigatran, który jest stosowany w postaci 75 mg, 110 mg lub 150 mg eteksylanu dabigatranu (w postaci mezylanu).
Ponadto lek zawiera: kwas winowy, gumę arabską, hypromelozę, dimetykon 350, talk i hydroksypropylocelulozę.
Otoczka kapsułki zawiera: karagen, chlorek potasu, tytanu dwutlenek, indygokarmin, żółcień pomarańczową (E 110) i hypromelozę.
Czarny tusz do nadruków zawiera: szelak, żelaza tlenek czarny i potasu wodorotlenek.
Dawkowanie preparatu Pradaxa – jak stosować ten lek?
Zapobieganie powstawaniu zakrzepów krwi po zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego lub biodrowego
Zalecana dawka leku wynosi 220 mg raz na dobę (przyjmowana jako 2 kapsułki po 110 mg).
Jeśli czynność nerek jest zmniejszona o ponad połowę lub u pacjentów w wieku 75 lat lub powyżej, zalecana dawka wynosi 150 mg raz na dobę (przyjmowana jako 2 kapsułki po 75 mg).
U pacjentów stosujących leki zawierające amiodaron, chinidynę lub werapamil zalecana dawka leku Pradaxa wynosi 150 mg raz na dobę (przyjmowana w postaci 2 kapsułek po 75 mg).
Pacjenci stosujący leki zawierające werapamil, u których czynność nerek jest zmniejszona o ponad połowę, powinni zażywać zmniejszoną do 75 mg dawkę leku Pradaxa ze względu na zwiększone ryzyko krwawień.
Po zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego
Stosowanie leku Pradaxa należy rozpocząć od zażycia jednej kapsułki w ciągu 1 do 4 godzin od zakończenia zabiegu chirurgicznego. Następnie należy stosować 2 kapsułki raz na dobę przez łącznie 10 dni.
Po zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego
Stosowanie leku Pradaxa należy rozpocząć od zażycia jednej kapsułki w ciągu 1 do 4 godzin od zakończenia zabiegu chirurgicznego. Następnie należy stosować 2 kapsułki raz na dobę przez łącznie od 28 do 35 dni.
W obu rodzajach zabiegów, nie należy rozpoczynać leczenia w przypadku krwawienia z miejsca operacji. Jeżeli nie będzie możliwe rozpoczęcie leczenia do następnego dnia po wykonaniu zabiegu chirurgicznego, należy je rozpocząć od dawki 2 kapsułek raz na dobę.
Zapobieganie zwężeniu naczyń w mózgu i ciele przez powstawanie zakrzepów krwi, które tworzą się podczas nieprawidłowej pracy serca i leczenie zakrzepów krwi w żyłach nóg i płuc oraz zapobieganie powtórnemu powstawaniu zakrzepów krwi w żyłach nóg i płuc
Zalecana dawka leku wynosi 300 mg przyjmowana w postaci 1 kapsułki 150 mg dwa razy na dobę.
U pacjentów w wieku 80 lat lub powyżej, zalecana dawka leku Pradaxa wynosi 220 mg przyjmowana w postaci 1 kapsułki 110 mg dwa razy na dobę.
Pacjenci stosujący leki zawierające werapamil powinni zażywać zmniejszoną dawkę leku Pradaxa do 220 mg przyjmowaną w postaci jednej kapsułki 110 mg dwa razy na dobę ze względu na zwiększone ryzyko krwawień.
U pacjentów ze zwiększonym ryzykiem krwawień lekarz może zalecić stosowanie leku Pradaxa w dawce 220 mg przyjmowane w postaci 1 kapsułki 110 mg dwa razy na dobę.
Lek Pradaxa można przyjmować niezależnie od posiłków. Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody, w celu ułatwienia przedostania się do żołądka. Nie należy ich łamać, rozgryzać ani wysypywać peletek z kapsułki, ponieważ może to zwiększyć ryzyko krwawienia.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku Pradaxa istnieje zwiększone ryzyko krwawienia. Lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu badania krwi, w celu dokonania oceny ryzyka krwawienia.
W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku Pradaxa należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. W przypadku wystąpienia krwawienia konieczne może być leczenie chirurgiczne lub przetoczenie krwi.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Pradaxa – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Pradaxa można przyjmować niezależnie od posiłków.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Pradaxa w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie wiadomo jaki wpływ dabigatran ma na przebieg ciąży i na nienarodzone dziecko. Nie należy stosować leku Pradaxa w trakcie ciąży, chyba że lekarz stwierdzi, że jest to bezpieczne. Kobiety w wieku rozrodczym powinny zapobiegać zajściu w ciążę podczas stosowania leku Pradaxa.
W trakcie stosowania leku Pradaxa nie należy karmić piersią
Ulotka Pradaxa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Lek Pradaxa dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Lek Pradaxa dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Z mojego doświadczenia w stosowaniu Pradaxy muszę zwrócić uwagę na kilka istotnych skutków ubocznych. Lek powoduje znaczące obniżenie ciśnienia krwi, uporczywy świąd skóry oraz nasilone krwawienia z żylaków odbytu. Szczególnie problematyczny jest brak jasnych wytycznych dotyczących długości terapii przy maksymalnej dawce 150 mg. Taka niejasność w instrukcjach stosowania leku jest bardzo frustrująca dla pacjenta i utrudnia planowanie długoterminowej terapii.
Jako zasłużony honorowy dawca krwi zwracam się z pytaniem dotyczącym refundacji leku Pradaxa. Pomimo mojego długoletniego zaangażowania w krwiodawstwo i posiadania statusu zasłużonego dawcy krwi, ze zdziwieniem zauważyłem, że lek ten nie jest objęty żadną dodatkową zniżką dla tej grupy dawców. Zastanawiam się, jakie są powody braku takiego rozwiązania, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że niektóre inne leki posiadają specjalne zniżki dla honorowych dawców krwi. Czy ktoś może wyjaśnić, dlaczego w przypadku Pradaxy nie wprowadzono podobnych udogodnień?
Dlaczego nie ma możliwości zapoznania się z pełną listą skutków ubocznych leku Pradaxa? Zastanawiam się, czy brak tej informacji jest celowy. Czy to prawda, że we Francji od trzech lat toczy się postępowanie prawne przeciwko producentowi tego leku oraz europejskiej agencji odpowiedzialnej za jego dopuszczenie do obrotu? Chciałabym uzyskać więcej przejrzystych informacji na temat bezpieczeństwa stosowania tego preparatu i potencjalnych działań niepożądanych. Czy ktoś może podzielić się wiedzą na ten temat?
Chciałbym podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi dostępności leków przeciwzakrzepowych. Zauważyłem znaczącą różnicę w cenie pomiędzy preparatami zawierającymi kwas acetylosalicylowy (jak Polocard czy Acard), a lekiem Pradaxa. Te pierwsze są stosunkowo niedrogie i łatwo dostępne, natomiast Pradaxa jest znacznie droższa – opakowanie kosztuje około 115 złotych. Ta dysproporcja cenowa jest dla mnie zastanawiająca. Podczas wizyty u lekarza otrzymałem interesującą informację – mój lekarz otwarcie przyznał, że nie przepisuje Pradaxy, kierując się wyłącznie względami medycznymi. Ta sytuacja skłania do refleksji nad mechanizmami kształtującymi dostępność i wybór leków na polskim rynku farmaceutycznym. Znacząca różnica w cenie między tymi preparatami może mieć istotny wpływ na decyzje terapeutyczne i dostępność leczenia dla pacjentów.