Podmiot odpowiedzialny | Narodowe Centrum Badań Jądrowych |
Kod ATC | V09FX01 |
Procedura | DCP |
Substancja | Nadtechnecjan (99mTc) sodu |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Poltechnet?
Produkt leczniczy przeznaczony wyłącznie do diagnostyki.
Poltechnet jest to generator technetu (99mTc), tj. urządzenie służące do uzyskania eluatu sodu nadtechnecjanu (99mTc) roztworu do wstrzykiwań. Po wstrzyknięciu radioaktywnego roztworu gromadzi się on w niektórych częściach ciała. Niewielkie ilości wstrzykniętej radioaktywności są wykrywalne na zewnątrz ciała za pomocą specjalnej aparatury. Lekarz medycyny nuklearnej prowadzi badanie poprzez wykonanie obrazu (skanu) danego narządu. Otrzymany w ten sposób obraz pokazuje budowę i sprawność funkcjonowania tego narządu.
Po wstrzyknięciu, roztwór sodu nadtechnecjanu (99mTc) jest wykorzystywany do otrzymywania obrazów różnych części ciała takich jak:
• tarczyca,
• gruczoły ślinowe,
• wygląd tkanek żołądka w niewłaściwym położeniu (uchyłek Meckela),
• kanały łzowe oczu
Roztwór sodu nadtechnecjanu (99mTc) może być również stosowany w połączeniu z innym lekiem w celu przygotowania radiofarmaceutyku. W tym przypadku należy zapoznać się z treścią ulotki tego leku.
Lekarz poinformuje pacjenta o rodzaju i sposobie przeprowadzanego badania.
Stosowanie roztworu sodu nadtechnecjanu (99mTc) może prowadzić do narażenia na niewielką dawkę promieniowania. Lekarz uznał, że korzyści wynikające z przeprowadzonego badania, przewyższają potencjalne ryzyko związane z promieniowaniem jonizującym.
Jaki jest skład Poltechnet, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest sodu nadtechnecjan (99mTc).
Substancje pomocnicze to: sodu chlorek, woda do wstrzykiwań
Dawkowanie preparatu Poltechnet – jak stosować ten lek?
Radiofarmaceutyki mogą być podawane wyłącznie przez upoważniony personel.
Istnieją ścisłe przepisy dotyczące stosowania, przekazywania i usuwania radiofarmaceutyków.
Poltechnet jest stosowany wyłącznie w odpowiednich warunkach klinicznych i tylko przez osoby odpowiednio wykwalifikowane. Osoby te podejmują specjalne środki ostrożności w celu bezpiecznego stosowania leku i będą na bieżąco informować o swoich działaniach.
Lekarz specjalista medycyny nuklearnej nadzorujący procedurę decyduje o zastosowanej dawce roztworu sodu nadtechnecjanu (99mTc) w konkretnym przypadku. Będzie to minimalna dawka niezbędna do uzyskania oczekiwanej informacji diagnostycznej.
Zalecana dawka aktywności zależy od wieku, wzrostu i wagi pacjenta oraz od rodzaju badania.
Zalecana dawka dla dorosłych mieści się w przedziale od 2 do 400 MBq (MBq = mega bekerel to jednostka miary radioaktywności).
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Dawka przeznaczona do stosowania u dzieci i młodzieży jest obliczana na podstawie masy ciała dziecka.
Droga podania roztworu sodu nadtechnecjanu (99mTc) i sposób postępowania
W zależności od rodzaju badania lekzostanie podany pacjentowi dożylnie (w żyłę w ramieniu) lub zostanie wpuszczony do oka w postaci kropli.
Czas trwania badania
Lekarz poinformuje pacjenta o czasie trwania badania.
Badania mogą być przeprowadzane w dowolnym czasie, tak aby od chwili wstrzyknięcia nie minęło 24 godziny, zaleznie od rodzaju badania.
Po podaniu roztworu sodu nadtechnecjanu (99mTc) pacjent powinien:
– unikać kontaktu z dziećmi i kobietami w ciąży przez 12 godzin po podaniu leku,
– często oddawać mocz w celu wydalenia leku z organizmu.
– po podaniu leku, pacjent zostanie poproszony o wypicie dużej ilość wody i oddawanie dużej ilości moczu jeszcze przed rozpoczęciem badania.
Lekarz przeprowadzający badanie poinformuje pacjenta czy po badaniu konieczna jest szczególna opieka. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących dawkowania, należy zwrócić się do lekarza przeprowadzającego badanie.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Przedawkowanie jest prawie niemożliwe, ponieważ dawka roztworu sodu nadtechnecjanu (99mTc) podawana pacjentowi jest ściśle kontrolowana przez lekarza specjalistę medycyny nuklearnej nadzorującego badanie. Jednak w przypadku przedawkowania lekarz może zalecić picie większej ilości płynów, aby usunąć pozostałości radiofarmaceutyku z organizmu.
W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku, należy zwrócić się do lekarza lub lekarza specjalisty medycyny nuklearnej, nadzorującego przebieg badania.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Poltechnet – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych na temat stosowania Poltechnet z jedzeniem i piciem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Poltechnet w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed podaniem leku należy poinformować lekarza specjalistę medycyny nuklearnej jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje ciążę.
Przed podaniem roztworu sodu nadtechnecjanu (99mTc) należy poinformować lekarza, o podejrzeniu ciąży, w przypadku kiedy nie wystąpiła miesiączka w przewidywanym terminie. W przypadku wątpliwości, konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym lub lekarzem specjalistą w dziedzinie medycyny nuklearnej, który będzie nadzorował badanie.
Jeśli pacjentka jest w ciąży ważne jest, aby poinformować o tym lekarza. Lekarz skieruje pacjentkę, będącą w ciąży na badanie z użyciem radiofarmaceutyków, tylko w przypadku bezwzględnej konieczności, kiedy korzyści przewyższają ryzyko.
W przypadku karmienia piersią i jednoczesnej konieczności podania radiofarmaceutyku lekarz może poprosić o przerwanie karmienia piersią i usuwanie mleka z piersi.
Karmienie piersią należy przerwać na 12 godzin po wstrzyknięciu. Wydzielony w tym czasie pokarm należy usunąć. Możliwość powrotu do karmienia piersią należy uzgodnić ze specjalistą medycyny nuklearnej, który nadzoruje badanie.
Ulotka Poltechnet – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Poltechnet przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Poltechnet - 8 - 175 GBq, Generator radionuklidu (Natrii pertechnetatis (99mTc) fissione formati solutio iniectabilis) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Poltechnet m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Poltechnet - 8 - 175 GBq, Generator radionuklidu (Natrii pertechnetatis (99mTc) fissione formati solutio iniectabilis) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Poltechnet w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Poltechnet - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Poltechnet? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.