Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. |
Kod ATC | G02BB01 |
Procedura | DCP |
Substancja |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest PolaRing?
PolaRing jest to środek antykoncepcyjny w postaci systemu terapeutycznego dopochwowego, zapobiegający ciąży. Każdy system terapeutyczny dopochwowy zawiera niewielką ilość dwóch żeńskich hormonów płciowych – etonogestrelu i etynyloestradiolu. Hormony te powoli uwalniają się z systemu do krwioobiegu. Ze względu na niewielką dawkę uwalnianych hormonów, PolaRing jest zaliczany do środków antykoncepcyjnych o małej dawce hormonów. Ponieważ PolaRing uwalnia dwa różne hormony, jest również tak zwanym złożonym środkiem antykoncepcyjnym.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład PolaRing, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu PolaRing – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania PolaRing – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować PolaRing w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka PolaRing – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład PolaRing, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są: etonogestrel (11,7 mg) i etynyloestradiol (2,7 mg). Etonogestrel i etynyloestradiol uwalniają się z systemu terapeutycznego dopochwowego w ilości 0,120 mg na dobę i 0,015 mg na dobę przez okres 3 tygodni.
Pozostałe składniki: etylenu i octanu winylu kopolimer (28% octanu winylu), poliuretan (rodzaj tworzywa sztucznego, które nie rozpuszcza się w organizmie).
Dawkowanie preparatu PolaRing – jak stosować ten lek?
PolaRing można zakładać i usuwać samodzielnie. Lekarz poinstruuje, kiedy można rozpocząć stosowanie leku PolaRing po raz pierwszy.
System terapeutyczny dopochwowy musi być założony we właściwym dniu cyklu (patrz punkt 3.3 „Kiedy założyć pierwszy system terapeutyczny dopochwowy” w załączonej poniżej ulotce) i pozostawiony przez 3 tygodnie z rzędu. Należy regularnie sprawdzać, czy system terapeutyczny dopochwowy znajduje się w pochwie (np. przed i po stosunku płciowym), aby upewnić się, że pacjentka jest zabezpieczona przed ciążą. Po upływie trzech tygodni należy usunąć PolaRing i zrobić tygodniową przerwę. Zwykle w czasie przerwy w stosowaniu leku pojawia się krwawienie miesięczne.
Szczegółowe informacje w załączonej ulotce w dolnej części strony:
– Zakładanie i usuwanie leku PolaRing
– Kiedy założyć pierwszy system terapeutyczny dopochwowy
– Postępowanie w razie przypadkowego wypadnięcia systemu z pochwy
– Postępowanie, gdy system znajdował się przez pewien czas poza pochwą
– Postępowanie w razie uszkodzenia systemu terapeutycznego dopochwowego
– Postępowanie w przypadku założenia więcej niż jednego systemu terapeutycznego dopochwowego
– Postępowanie, gdy po tygodniowej przerwie pacjentka zapomniała założyć nowy system terapeutyczny dopochwowy
– Postępowanie, gdy pacjentka zapomniała usunąć system terapeutyczny dopochwowy
– Postępowanie w razie braku krwawienia
– Postępowanie w razie nieoczekiwanego krwawienia
– Postępowanie w razie zmiany dnia występowania krwawienia
– Postępowanie w razie chęci opóźnienia wystąpienia krwawienia
– Postępowanie, gdy pacjentka chce przerwać stosowanie leku PolaRing
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jak dotąd nie ma doniesień o ciężkich szkodliwych działaniach związanych z przedawkowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Objawy, jakie mogą wystąpić to: nudności, wymioty oraz niewielkie krwawienie z pochwy u młodych dziewcząt. Po przedawkowaniu nie stosuje się żadnego antidotum, w razie potrzeby należy stosować leczenie objawowe.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania PolaRing – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować PolaRing w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie wolno stosować leku w ciąży lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży. Jeśli w okresie stosowania leku PolaRing pacjentka zajdzie w ciążę, należy usunąć system terapeutyczny dopochwowy i skontaktować się z lekarzem.
Jeśli pacjentka chce przerwać stosowanie leku PolaRing, gdyż chce zajść w ciążę, należy zapoznać się z treścią w punkcie 3.5 „Postępowanie, gdy pacjentka chce przerwać stosowanie leku PolaRing” w załączonej ulotce.
Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią. Jeżeli pacjentka chce stosować PolaRing w okresie karmienia piersią, należy wcześniej zapytać o to lekarza.
Ulotka PolaRing – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
PolaRing - (0,12 mg + 0,015 mg)/24 h, System terapeutyczny dopochwowy (Etonogestrelum + Ethinylestradiolum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
PolaRing - (0,12 mg + 0,015 mg)/24 h, System terapeutyczny dopochwowy (Etonogestrelum + Ethinylestradiolum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Z mojego doświadczenia wynika, że PolaRing może powodować nieprzyjemne skutki uboczne. Podczas stosunku płciowego występuje wyraźne podrażnienie członka, co znacząco wpływa na komfort współżycia. Jest to istotna informacja dla par rozważających tę metodę antykoncepcji, gdyż może mieć wpływ na jakość życia intymnego.
Czy mając receptę wystawioną na Polaring, istnieje możliwość otrzymania w aptece zamiennika w postaci Nouvaring? Chciałabym wiedzieć, czy farmaceuta może wydać mi ten odpowiednik, jeśli na recepcie widnieje nazwa Polaring?
Na podstawie kilkumiesięcznego doświadczenia ze stosowaniem antykoncepcyjnego krążka dopochwowego PolaRing, muszę podzielić się istotnymi spostrzeżeniami dotyczącymi jakości tego produktu. Początkowo bagatelizowałam pewne niedogodności, jednak z czasem stały się one bardzo uciążliwe. Najbardziej problematyczne okazało się miejsce łączenia krążka, które w ostatnich dniach cyklu wyraźnie się wyciera, powodując nieprzyjemne podrażnienia tkanek pochwy. Dyskomfort był na tyle znaczący, że moment usunięcia krążka przynosił wyraźną ulgę. Mimo że preparat jest tańszy od niektórych innych metod antykoncepcji hormonalnej, oszczędność finansowa nie rekompensuje związanych z nim niedogodności i potencjalnego ryzyka dla zdrowia. Uważam, że warto rozważyć inne, bardziej komfortowe opcje antykoncepcji, nawet jeśli wiążą się z nieco wyższymi kosztami.
Po ośmiu latach bezproblemowego stosowania NuvaRingu zdecydowałam się na wypróbowanie zamiennika – PolaRing. Niestety, moje doświadczenia z tym produktem są bardzo negatywne. Już przy pierwszym zastosowaniu pierścień przerwał się w miejscu łączenia, a podobna sytuacja powtórzyła się z kolejnym egzemplarzem. Jest to niedopuszczalne w przypadku antykoncepcji hormonalnej, gdzie niezawodność produktu ma kluczowe znaczenie. Ze względu na te problemy z jakością wykonania produktu jestem zmuszona powrócić do sprawdzonego wcześniej NuvaRingu. Zdecydowanie odradzam stosowanie PolaRingu ze względu na wadę konstrukcyjną, która może wpływać na skuteczność antykoncepcji.
Chciałabym podzielić się moim negatywnym doświadczeniem ze stosowania PolaRingu. Niestety, już w trakcie pierwszego cyklu stosowania pojawiły się bardzo nieprzyjemne skutki uboczne w postaci intensywnego zapalenia pochwy, któremu towarzyszył dokuczliwy świąd. Te dolegliwości znacząco wpłynęły na mój komfort życia i zmusiły mnie do przerwania terapii. Na podstawie mojego doświadczenia nie mogę zarekomendować tego środka antykoncepcyjnego.
Nie polecam leku Polaring. Stosuję go już drugi miesiąc i na pewno nie zamierzam go dłużej przyjmować. Wracam do sprawdzonego Novaringu. Miałam wymioty, nudności, bóle pleców, wzdęty brzuch i uderzenia gorąca w nocy. Przez 5 lat używałam tylko Novaringu, a dwa miesiące temu aptekarz zaproponował mi zamiennik, co okazało się złą decyzją.
Zaproponowano mi Polaring jako tańszy zamiennik Nuvaring. Rzeczywiście, cena jest atrakcyjna, ale niestety pojawiły się skutki uboczne – wystąpił u mnie silny trądzik, przypominający problemy skórne z czasów liceum. Nie polecam tego zamiennika, wracam do sprawdzonego Nuvaring.
Wcześniej stosowałam Nuvaring, ale lekarz polecił mi tańszy zamiennik – Polaring. W moim przypadku nie zauważyłam żadnej różnicy w działaniu – czuję się równie dobrze jak przy stosowaniu Nuvaringu, a różnica w cenie jest znacząca na korzyść Polaringu.
Z przyjemnością podzielę się swoim pozytywnym doświadczeniem ze stosowania PolaRing. Po wcześniejszym używaniu Novaring mogę z pewnością stwierdzić, że oba preparaty charakteryzują się identyczną skutecznością i profilem działania. PolaRing ma jednak kilka istotnych zalet – przede wszystkim jest znacząco tańszy, co ma duże znaczenie przy długotrwałej antykoncepcji. Kolejnym udogodnieniem jest brak konieczności przechowywania w lodówce, co czyni stosowanie znacznie wygodniejszym, szczególnie podczas podróży czy upałów. Jako polski produkt, PolaRing jest również łatwiej dostępny w lokalnych aptekach, co eliminuje problem z ewentualnym brakiem preparatu. Skuteczność działania, połączona z praktycznymi zaletami i przystępną ceną sprawia, że jestem bardzo zadowolona z tego wyboru antykoncepcji hormonalnej.
Moje doświadczenie z antykoncepcyjnym pierścieniem dopochwowym PolaRing było niestety negatywne. Po zaaplikowaniu pierścienia odczuwałam narastający, silny ból w okolicy macicy oraz jajnika, który znacząco wpływał na moje codzienne funkcjonowanie. Ze względu na nasilające się dolegliwości bólowe zdecydowałam się na usunięcie pierścienia już po czterech dniach stosowania. Niestety, mimo usunięcia systemu antykoncepcyjnego, nieprzyjemne objawy nie ustąpiły od razu – trzy do czterech dni później pojawiło się krwawienie, a ból w podbrzuszu nadal się utrzymuje. W moim przypadku wybór tej metody antykoncepcji okazał się nietrafiony. Ta forma hormonalnej regulacji cyklu nie sprawdziła się u mnie, powodując więcej dyskomfortu niż korzyści.
Chciałabym odnieść się do kwestii usunięcia krążka antykoncepcyjnego PolaRing. Samodzielne przerwanie terapii antykoncepcyjnej poprzez wyjęcie krążka prowadzi do wystąpienia krwawienia z odstawienia. Jest to naturalna reakcja organizmu na nagłe zmiany poziomu hormonów. Krążek hormonalny PolaRing działa poprzez systematyczne uwalnianie hormonów, które regulują cykl menstruacyjny. Jego nieplanowane usunięcie zaburza tę równowagę hormonalną, co objawia się właśnie wystąpieniem krwawienia. Taka sytuacja może również wpłynąć na skuteczność antykoncepcji i zaburzyć regularność kolejnych cykli menstruacyjnych.
Obecnie jestem w trakcie trzeciego dnia stosowania PolaRing, który jest ekonomicznym odpowiednikiem Novaringu. Od początku terapii doświadczam znacznego wyczerpania oraz silnych wahań nastroju, szczególnie zwiększonej drażliwości – nawet drobne sytuacje wywołują u mnie nieproporcjonalnie silne reakcje emocjonalne. Z informacji, które uzyskałam, wynika że pierwszy cykl stosowania tego typu antykoncepcji hormonalnej może być najbardziej wymagający dla organizmu, gdyż jest to okres adaptacji do nowych poziomów hormonów. Mimo tych początkowych trudności, zamierzam kontynuować terapię, mając nadzieję na stabilizację samopoczucia w kolejnych cyklach. Doceniam możliwość korzystania z tańszego zamiennika, który pozwala mi na długoterminowe stosowanie tej metody antykoncepcji.