Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Pfizer Europe MA EEIG |
Kod ATC | J05AE30 |
Procedura | CEN |
Substancja | Nirmatrelwir, Rytonawir |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Paxlovid?
Paxlovid to lek przeciwwirusowy zawierający dwie substancje czynne: nirmatrelwir i rytonawir. Jest stosowany w leczeniu COVID-19 u dorosłych pacjentów, którzy nie wymagają tlenoterapii i u których występuje zwiększone ryzyko progresji do ciężkiej postaci choroby. Mechanizm działania leku polega na hamowaniu namnażania koronawirusa w komórkach organizmu, co wspomaga zwalczanie zakażenia i może zapobiegać rozwojowi ciężkiej postaci choroby. Terapia lekiem Paxlovid powinna być rozpoczęta jak najwcześniej po zdiagnozowaniu COVID-19. Jeśli po 5 dniach stosowania leku nie nastąpi poprawa lub stan pacjenta ulegnie pogorszeniu, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Paxlovid, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Paxlovid – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Paxlovid – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Paxlovid w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Skutki uboczne Paxlovid, jakie są działania niepożądane?
- 7 Interakcje leku Paxlovid z innymi lekami
- 8 Ulotka Paxlovid – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 9 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Paxlovid, jakie substancje zawiera?
Lek Paxlovid występuje w postaci tabletek powlekanych zawierających dwie substancje czynne:
- Nirmatrelwir – różowe tabletki powlekane zawierające 150 mg substancji czynnej
- Rytonawir – białe tabletki powlekane zawierające 100 mg substancji czynnej
Pozostałe składniki różowych tabletek nirmatrelwiru to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna i sodu stearylofumaran. Otoczka tabletki zawiera hydroksypropylometylocelulozę, tytanu dwutlenek, makrogol i żelaza tlenek czerwony.
Białe tabletki rytonawiru zawierają dodatkowo: kopowidon, sorbitanu laurynian, krzemionkę koloidalną bezwodną, wapnia wodorofosforan i sodu stearylofumaran. Otoczka tych tabletek składa się z hypromelozy, tytanu dwutlenku, makrogolu, hydroksypropylocelulozy, talku, krzemionki koloidalnej bezwodnej i polisorbatu 80.
Dawkowanie preparatu Paxlovid – jak stosować ten lek?
Standardowe dawkowanie leku Paxlovid obejmuje przyjmowanie:
- 2 różowych tabletek nirmatrelwiru (po 150 mg każda) oraz 1 białej tabletki rytonawiru (100 mg) – wszystkie tabletki należy przyjąć jednocześnie
- Lek przyjmuje się dwa razy na dobę (rano i wieczorem)
- Cykl leczenia trwa 5 dni
Tabletki należy połykać w całości, nie wolno ich żuć, łamać ani kruszyć. Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. W przypadku chorób nerek konieczna może być modyfikacja dawkowania – należy poinformować o tym lekarza przed rozpoczęciem terapii.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku Paxlovid należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Jeśli pacjent pominie dawkę i od planowanego czasu przyjęcia upłynęło nie więcej niż 8 godzin, powinien przyjąć ją jak najszybciej. Jeśli minęło więcej niż 8 godzin, należy pominąć zapomnianą dawkę i przyjąć kolejną o wyznaczonej porze. Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Paxlovid – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Paxlovid można przyjmować niezależnie od posiłków. Należy jednak pamiętać, że podczas terapii tym lekiem występują liczne interakcje z innymi lekami oraz substancjami. Ze względu na potencjalne interakcje oraz wpływ na metabolizm wątrobowy, zaleca się unikanie spożywania alkoholu w trakcie leczenia. Pacjenci powinni skonsultować z lekarzem wszystkie przyjmowane leki oraz suplementy diety przed rozpoczęciem terapii.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Paxlovid w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Paxlovid w okresie ciąży. Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w ciąży, chyba że stan kliniczny kobiety wymaga takiego leczenia. Podczas przyjmowania leku oraz przez 7 dni po zakończeniu terapii zaleca się powstrzymanie się od aktywności seksualnej lub stosowanie skutecznej metody antykoncepcji.
W przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej zaleca się dodatkowo używanie prezerwatywy lub innej niehormonalnej metody antykoncepcji, ponieważ lek może zmniejszać skuteczność środków hormonalnych. Lekarz poinformuje o wymaganym czasie stosowania dodatkowych środków antykoncepcyjnych.
Ze względu na przenikanie leku do mleka ludzkiego, nie należy karmić piersią podczas stosowania leku oraz przez 48 godzin po zakończeniu terapii.
Skutki uboczne Paxlovid, jakie są działania niepożądane?
Podczas stosowania leku Paxlovid mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
- Często występujące (do 1 na 10 osób):
- Biegunka
- Wymioty
- Nudności
- Zaburzenia smaku (metaliczny, gorzki posmak)
- Ból głowy
- Niezbyt często występujące (do 1 na 100 osób):
- Reakcje alergiczne
- Wysokie ciśnienie krwi
- Ból brzucha
- Ból mięśni
- Wysypka skórna
- Rzadko występujące (do 1 na 1000 osób):
- Ciężkie reakcje alergiczne (anafilaksja)
- Ciężkie reakcje skórne (toksyczna nekroliza naskórka, zespół Stevensa-Johnsona)
- Złe samopoczucie
- Świąd
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Pfizer Europe MA EEIG. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Paxlovid z innymi lekami
Lek Paxlovid wchodzi w liczne interakcje z innymi lekami. Przed rozpoczęciem terapii należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
- Leki przeciwnowotworowe (np. afatynib, abemacyklib, cerytynib)
- Leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna, rywaroksaban)
- Leki przeciwpadaczkowe (np. karbamazepina, fenobarbital)
- Leki przeciwgrzybicze (np. itrakonazol, worykonazol)
- Leki stosowane w leczeniu HIV
- Leki przeciwdepresyjne i psychiatryczne
- Leki na nadciśnienie i choroby serca
- Leki przeciwbólowe i uspokajające
Ulotka Paxlovid – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Paxlovid, 150 mg + 100 mg tabletki powlekane (Nirmatrelwir + Rytonawir) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Paxlovid, 150 mg + 100 mg tabletki powlekane (Nirmatrelwir + Rytonawir) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?