Paracetamol Hasco o smaku pomarańczowym

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyPrzedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.
Kod ATCN02BE01
ProceduraNAR
SubstancjaParacetamol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Paracetamol Hasco o smaku pomarańczowym?

Lek Paracetamol Hasco o smaku pomarańczowym, zawiesina doustna jest lekiem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym przeznaczonym do stosowania u niemowląt i dzieci. Stosowany w zalecanych dawkach jest dobrze tolerowany.

Wskazania do stosowania
Gorączka i bóle różnego pochodzenia (np. po zabiegach chirurgicznych, bóle związane z wyrzynaniem się zębów, bóle głowy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu) oraz dolegliwości towarzyszące reakcji organizmu na szczepionkę (ból, gorączka, odczyn miejscowy).

Ponadto lek stosuje się u niemowląt od 0 do 3 miesiąca życia do leczenia objawowego gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni oraz bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Reklama

Jaki jest skład Paracetamol Hasco o smaku pomarańczowym, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest paracetamol. 5 ml zawiesiny zawiera 120 mg paracetamolu.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: sacharoza, guma ksantan (E 415), kwas cytrynowy jednowodny (E 330), sacharyna sodowa(E 954), sodu benzoesan (E 211), sodu pirosiarczyn (E 223), aromat pomarańczowy, woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu Paracetamol Hasco o smaku pomarańczowym – jak stosować ten lek?

Lek stosuje się doustnie.
Przed użyciem energicznie wstrząsnąć w celu uzyskania jednolitej zawiesiny.

Zalecana dawka to:
O ile lekarz nie zaleci inaczej, przeciętna jednorazowa dawka paracetamolu wynosi 10 mg do 15 mg na kilogram masy ciała.
W razie konieczności dawkę można powtarzać, nie częściej niż co 4-6 godzin, do 4 razy na dobę, czyli maksymalnie 60 mg/kilogram masy ciała/dobę.

Poniżej podano przykładowy schemat obliczania dawki leku:

od 0 do 3 miesiąca życia (do 4 kg)
Zalecana Dawka Jednorazowa 2,5 ml (60 mg) Maksymalna Dawka Dobowa 10 ml (240 mg)

od 4 do 8 miesiąca życia (do 7 kg)
Zalecana Dawka Jednorazowa 4 ml (96 mg) Maksymalna Dawka Dobowa16 ml (384 mg)

od 9 do 11 miesiąca życia (do 8 kg )
Zalecana Dawka Jednorazowa 5 ml (120 mg) Maksymalna Dawka Dobowa 20 ml (480 mg)

od 1do 2 lat (do 10,5 kg)
Zalecana Dawka Jednorazowa 6,5 ml (156 mg) Maksymalna Dawka Dobowa 26 ml (624 mg)

od 2 do 3 lat (do 13 kg)
Zalecana Dawka Jednorazowa 8 ml (192 mg) Maksymalna Dawka Dobowa 32 ml (768 mg)

od 4 do 5 lat (do 18,5 kg)
Zalecana Dawka Jednorazowa 12 ml (288 mg) Maksymalna Dawka Dobowa 48 ml (1152 mg)

od 6 do 8 lat (do 24 kg)
Zalecana Dawka Jednorazowa 15 ml (360 mg) Maksymalna Dawka Dobowa 60 ml (1440 mg)

od 9 do 10 lat (do 32 kg)
Zalecana Dawka Jednorazowa 20 ml (480 mg) Maksymalna Dawka Dobowa 80 ml (1920 mg)

od 11 do 12 lat (do 45,6 kg)
Zalecana Dawka Jednorazowa 28,5 ml (684 mg) Maksymalna Dawka Dobowa 114 ml (2736 mg)

Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 3 dni.
Stosowanie u dzieci poniżej 2 lat powinno być zlecone przez lekarza.

Do opakowania dołączona jest strzykawka doustna.

Instrukcja dawkowania przy pomocy strzykawki doustnej:
– po odkręceniu zakrętki nałożyć strzykawkę na korek umieszczony w szyjce butelki,
– aby napełnić strzykawkę, butelkę należy energicznie wstrząsnąć, odwrócić do góry dnem, a następnie ostrożnie przesuwać tłok strzykawki do dołu, wciągając zawiesinę w pożądanej ilości określonej na podziałce,
– butelkę odwrócić do pozycji początkowej i ostrożnie wyjąć strzykawkę z korka,
– końcówkę strzykawki należy umieścić w ustach dziecka, a następnie wolno wciskając tłok, ostrożnie opróżnić zawartość strzykawki,
– po zastosowaniu butelkę zamknąć, a strzykawkę umyć i wysuszyć.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ciężkie zatrucie może wystąpić u dzieci po zażyciu 200 mg paracetamolu/kg mc.

Przypadkowe lub zamierzone przedawkowanie paracetamolu może spowodować w ciągu kilku, kilkunastu godzin takie objawy jak: nudności, wymioty, nadmierne pocenie się, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić następnego dnia, pomimo rozwijającego się powoli ciężkiego uszkodzenia wątroby, objawiającego się uczuciem rozpierania w nadbrzuszu, nudnościami i żółtaczką.

Leczenie zatrucia paracetamolem musi odbywać się w szpitalu, w warunkach intensywnej opieki medycznej. Jeśli od momentu przyjęcia paracetamolu nie minęła godzina, należy sprowokować wymioty i podać węgiel aktywny.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Paracetamol Hasco o smaku pomarańczowym – czy mogę spożywać alkohol?

Brak specjalnych zaleceń dotyczących stosowania z posiłkiem.

Podczas stosowania leku Paracetamol Hasco o smaku pomarańczowym nie należy pić alkoholu, gdyż może to spowodować uszkodzenie wątroby.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Paracetamol Hasco o smaku pomarańczowym w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek przeznaczony dla dzieci.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią mogą stosować ten lek, gdy w opinii lekarza jest to konieczne.

Ulotka Paracetamol Hasco o smaku pomarańczowym – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Paracetamol Hasco o smaku pomarańczowym - 120 mg/5 ml, Zawiesina doustna (Paracetamolum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Paracetamol Hasco o smaku pomarańczowym - 120 mg/5 ml, Zawiesina doustna (Paracetamolum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz