Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | DOZ S.A. |
Kod ATC | N02BE01 |
Procedura | NAR |
Substancja | Paracetamol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Paracetamol DOZ?
Paracetamol DOZ jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Lek stosowany jest w leczeniu: bólu głowy, bólu gardła, migreny, bólu zębów, bólów kostnych, stawowych i mięśniowych, bolesnego miesiączkowania. Ponadto, lek może być stosowany w przeziębieniach oraz w stanach grypopodobnych.
Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Spis treści [ukryj]
- 1 Jaki jest skład Paracetamol DOZ, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Paracetamol DOZ – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Paracetamol DOZ – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Paracetamol DOZ w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Paracetamol DOZ – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Paracetamol DOZ, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest paracetamol (Paracetamolum).
Inne składniki leku to powidon K29-32, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Dawkowanie preparatu Paracetamol DOZ – jak stosować ten lek?
Zazwyczaj stosowana dawka leku Paracetamol DOZ, to:
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
Doustnie, 2 tabletki. W razie konieczności dawkę można powtarzać co 4 godziny, do 4 razy na dobę.
Maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 4 g (8 tabletek).
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat
Doustnie, od pół do 1 tabletki. W razie konieczności dawkę można powtarzać co 4 godziny, do 4 razy
na dobę. Nie wolno przekraczać dawki 4 tabletek w ciągu doby.
Nie należy podawać leku dzieciom w wieku poniżej 6 lat, chyba że zaleci to lekarz.
Nie przekraczać zalecanego dawkowania.
Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować dłużej niż przez 3 dni.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie zażycia większej dawki niż zalecana należy natychmiast skontaktować się z lekarzem nawet, gdy pacjent czuje się dobrze. Zażycie większej niż zalecana dawki leku może spowodować uszkodzenie wątroby. Czasami wcześniej mogą pojawić się nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Jeśli pacjent jest przytomny, należy wywołać wymioty (najlepiej w pierwszej godzinie od zażycia leku). Warto podać doustnie od 60 do 100 g węgla aktywowanego, najlepiej rozmieszanego z wodą.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Paracetamol DOZ – czy mogę spożywać alkohol?
W czasie stosowania leku Paracetamol DOZ nie należy jednocześnie spożywać alkoholu.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Paracetamol DOZ w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Paracetamol DOZ można stosować w czasie ciąży, jeżeli jest to klinicznie uzasadnione. Należy przyjmować możliwie najmniejszą zalecaną dawkę zmniejszającą ból i (lub) gorączkę, przez jak najkrótszy czas i jak najrzadziej. Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli ból i (lub) gorączka nie zmniejszą się lub gdy pacjentka potrzebuje częściej przyjmować lek.
Ulotka Paracetamol DOZ – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Paracetamol DOZ - 500 mg, Tabletki (Paracetamolum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Paracetamol DOZ - 500 mg, Tabletki (Paracetamolum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?