Ozempic

Podmiot odpowiedzialnyNovo Nordisk A/S
Kod ATCA10BJ06
ProceduraCEN
SubstancjaSemaglutyd

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ozempic?

Lek Ozempic zawiera substancję czynną semaglutyd. Pomaga on zmniejszyć stężenie cukru we krwi, gdy jest ono zbyt duże; może również pomóc w zapobieganiu chorobom serca.

Lek Ozempic stosuje się:
• jako jedyny lek – w przypadku, gdy stosowanie tylko diety i wysiłku fizycznego nie wystarcza do uzyskania kontroli stężenia cukru we krwi u pacjentów, którzy nie mogą stosować metforminy (innego leku przeciwcukrzycowego) lub
• z innymi lekami przeciwcukrzycowymi – w przypadku, gdy leki te nie wystarczają do uzyskania właściwego stężenia cukru we krwi. Mogą to być doustne leki przeciwcukrzycowe (takie jak metformina, tiazolidynodiony, pochodne sulfonylomocznika) lub insulina.

Ważne jest, aby kontynuować stosowanie diety i wysiłku fizycznego zgodnie z planem zaleconym przez lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę

Jaki jest skład Ozempic, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest semaglutyd. Jeden ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 1,34 mg semaglutydu. Jeden fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zawiera 2 mg semaglutydu.

Pozostałe składniki to disodu fosforan dwuwodny, glikol propylenowy, fenol, woda do wstrzykiwań, kwas solny/sodu wodorotlenek (do dostosowania pH).

Dawkowanie preparatu Ozempic – jak stosować ten lek?

Ile wynosi dawka leku Ozempic
• Dawka początkowa wynosi 0,25 mg raz na tydzień przez cztery tygodnie.
• Po upływie czterech tygodni lekarz zwiększy dawkę leku do 0,5 mg raz na tydzień.
• Lekarz może zwiększyć dawkę do 1 mg raz na tydzień, jeśli u pacjenta nie dojdzie do osiągnięcia odpowiedniej kontroli stężenia cukru we krwi po zastosowaniu dawki 0,5 mg raz na tydzień.
Nie należy zmieniać dawki bez zalecenia lekarza.

Jak podawać lek Ozempic
Lek Ozempic jest podawany we wstrzyknięciu pod skórę (podskórnie). Nie wolno wstrzykiwać go do żyły ani do mięśnia.
• Najlepsze miejsca do samodzielnego wykonania wstrzyknięcia to przednia część uda, przednia część talii (brzuch) lub ramię.
• Przed pierwszym użyciem wstrzykiwacza lekarz lub pielęgniarka pokażą, jak należy go używać.

Szczegółowe instrukcje dotyczące stosowania znajdują się na odwrocie tej ulotki.

Kiedy podawać lek Ozempic
• Ten lek należy podawać raz w tygodniu, jeśli to możliwe tego samego dnia tygodnia.
• Wstrzyknięcia można wykonywać samodzielnie o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków.

Aby ułatwić zapamiętanie, że ten lek należy wstrzykiwać tylko raz w tygodniu, zaleca się zapisanie wybranego dnia tygodnia (np. „środa”) na opakowaniu zewnętrznym, a następnie zapisywanie na opakowaniu dat kolejnych wstrzyknięć dawek leku.

W razie potrzeby można zmienić dzień cotygodniowych wstrzyknięć tego leku, pod warunkiem że od ostatniego wstrzyknięcia upłynęły co najmniej 3 dni. Po dokonaniu wyboru nowego dnia podawania leku, należy kontynuować jego podawanie raz na tydzień.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Ozempic należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Mogą wystąpić objawy niepożądane, na przykład nudności.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ozempic – czy mogę spożywać alkohol?

Wstrzyknięcia można wykonywać niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ozempic w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku nie należy stosować w okresie ciąży, gdyż nie wiadomo, czy może mieć on szkodliwy wpływ na płód. W związku z powyższym w trakcie stosowania leku zaleca się zapobieganie ciąży. Kobiety planujące ciążę powinny zaprzestać stosowania niniejszego leku co najmniej na dwa miesiące przed zajściem w ciążę. W przypadku zajścia w ciążę w trakcie stosowania niniejszego leku, należy natychmiast poinformować o tym lekarza, ponieważ będzie się to wiązało z koniecznością zmiany leczenia.

Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią, gdyż nie wiadomo czy lek ten przenika do mleka matki.

Prowadzenie pojazdów

W przypadku stosowania tego leku w skojarzeniu z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną może wystąpić małe stężenie cukru we krwi (hipoglikemia), co może zmniejszać u pacjenta zdolność koncentracji. Należy unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów małego stężenia cukru we krwi. Informacje na temat zwiększonego ryzyka małego stężenia cukru we krwi, patrz punkt 2 ulotki „Ostrzeżenia i środki ostrożności”; objawy zapowiadające małe stężenie cukru we krwi, patrz punkt 4 ulotki. W celu uzyskania dalszych informacji należy skontaktować się z lekarzem.

Skutki uboczne Ozempic, jakie są działania niepożądane?

Ciężkie działania niepożądaneCzęsto (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów):

  • Powikłania związane z cukrzycową chorobą oczu (retinopatia cukrzycowa) – jeśli podczas leczenia lekiem Ozempic pojawią się jakiekolwiek problemy ze wzrokiem, takie jak zaburzenia widzenia, należy poinformować o tym lekarza.

Niezbyt często (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów):

  • Zapalenie trzustki (ostre zapalenie trzustki), które może powodować silny ból brzucha i pleców, nieustępujący. W przypadku wystąpienia takich objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Rzadko (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów):

  • Ciężkie reakcje alergiczne (reakcje anafilaktyczne, obrzęk naczynioruchowy). Jeśli pojawią się objawy takie jak trudności z oddychaniem, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła z utrudnieniem przełykania, lub przyspieszone bicie serca, należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną i skontaktować się z lekarzem.

Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

  • Niedrożność jelit. Ciężka postać zaparcia z dodatkowymi objawami, takimi jak ból brzucha, wzdęcia, wymioty itp.

Inne działania niepożądaneBardzo często (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 pacjentów):

  • Nudności – zwykle przemijające
  • Biegunka – zwykle przemijająca
  • Niskie stężenie cukru we krwi (hipoglikemia) w przypadku stosowania tego leku w połączeniu z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną.

Często (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów):

  • Wymioty
  • Niskie stężenie cukru we krwi (hipoglikemia) w przypadku stosowania tego leku w połączeniu z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi innymi niż pochodne sulfonylomocznika lub insuliną.

Objawy niskiego poziomu cukru we krwi mogą pojawić się nagle i obejmują: zimne poty, chłodną i bladą skórę, ból głowy, kołatanie serca, nudności, silny głód, zaburzenia widzenia, senność, osłabienie, nerwowość, niepokój, splątanie, problemy z koncentracją oraz drżenie. Lekarz poinformuje, jak radzić sobie z objawami niskiego poziomu cukru we krwi i co robić, gdy się pojawią. Ryzyko wystąpienia niskiego poziomu cukru we krwi jest większe, jeśli jednocześnie stosuje się pochodne sulfonylomocznika lub insulinę. Lekarz może zmniejszyć dawki tych leków przed rozpoczęciem stosowania nowego leku. Inne możliwe działania niepożądane:

  • niestrawność,
  • zapalenie żołądka (objawy: ból brzucha, nudności, wymioty),
  • refluks lub zgaga (choroba refluksowa przełyku),
  • ból brzucha,
  • wzdęcia,
  • zaparcia,
  • odbijanie się,
  • kamienie żółciowe,
  • zawroty głowy,
  • zmęczenie,
  • utrata masy ciała,
  • zmniejszenie apetytu,
  • nadmierne gazy jelitowe (wzdęcia),
  • zwiększona aktywność enzymów trzustkowych (lipaza, amylaza).

Niezbyt często (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów):

  • zmiana smaku pokarmów lub napojów,
  • przyspieszone tętno,
  • reakcje w miejscu wstrzyknięcia (zasinienie, ból, podrażnienie, swędzenie, wysypka),
  • reakcje alergiczne (wysypka, swędzenie, pokrzywka),
  • opóźnienie opróżniania żołądka.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Ozempic, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Novo Nordisk A/S. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Ozempic z innymi lekami

Pacjent powinien poinformować lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę o wszystkich lekach, które obecnie przyjmuje, przyjmował w przeszłości, a także o tych, które planuje stosować. Dotyczy to również leków ziołowych i tych dostępnych bez recepty.

Szczególnie ważne jest, aby poinformować o stosowaniu leków zawierających następujące substancje:

  • warfaryna lub inne doustne leki przeciwzakrzepowe, które zmniejszają krzepliwość krwi. Może być konieczne częstsze badanie czasu krzepnięcia krwi;
  • insulina. Lekarz poinformuje pacjenta, jak zmniejszyć dawkę insuliny i zaleci częstsze kontrolowanie poziomu glukozy we krwi, aby uniknąć hiperglikemii (wysokiego poziomu glukozy we krwi) i cukrzycowej kwasicy ketonowej (powikłania cukrzycy, gdy organizm nie zużywa glukozy z powodu niedoboru insuliny).

Ulotka Ozempic – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Ozempic przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Lek Ozempic dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Ozempic m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Lek Ozempic dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Źródła / bibliografia:

  • EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Dostępność Ozempic w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Ozempic - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Ozempic? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

106 komentarzy do “Ozempic”

  1. Ozempic zaczęłam od dawki 1 ml 13 lipca. Moja waga wynosiła 130 kg, a spadła o 14 kg. Nie mam cukrzycy, czuję się dobrze. Polecam, lekarz przepisuje bez problemu na NFZ.

    Odpowiedz
  2. Ja biorę pierwszy raz dawkę 0,25 mg, na razie waga ani drgnie (105 kg). Skutków ubocznych nie mam, apetyt się dużo zmniejszył. Cukrzycy nie mam, tylko insulinooporność i Hashimoto. Pani doktor przepisała mi Ozempic na zmniejszenie masy ciała, ale czarno to widzę. Piszecie, że ciężko dostać ten lek. Wystarczy wejść na stronę DOZ i tam ten lek jest dostępny, można zamówić. Odbiór w aptece DOZ albo kurierem do domu.

    Odpowiedz
  3. Przyjąłem trzeci zastrzyk. Lek jest drogi: 360 zł normalnie na receptę, 110 zł z refundacją (podobnie jak wiele leków na cukrzycę w Polsce, nie do osiągnięcia są warunki, aby mieć to refundowane, trwa prawicowa polityka, aby normalnym obywatelom było jak najgorzej), 950 zł z dystrybucji importowanej (też w aptekach). Ważyłem 120 kg przed pierwszą dawką, obecnie 116.5 kg po 17 dniach. Brak skutków ubocznych, nie licząc stałego poszukiwania dostępności produktu. W wielu aptekach uzyskuje się odpowiedź, że „nie sprzedam”. Dostępność w aptece praktycznie jest „po znajomości”. Leczenie najpewniej będzie przez to przerywane. Aktywność fizyczna nie uległa zmianie, ale mam wrażenie, że mam mniejszy apetyt. W normalnych państwach UE lek jest dostępny.

    Odpowiedz
    • Panie Mirku, w państwach Unii Europejskiej też lek jest niedostępny. Szukałam i w Niemczech, i we Francji, oczywiście nie udało się kupić, bo nigdzie nie ma.

      Odpowiedz
      • W Niemczech Ozempic 1 mg jest bez problemu dostępny na receptę. Jestem cukrzykiem i stosuję go od około 2 lat.

        Odpowiedz
        • Niestety, nie ma. Wcześniej sama tam kupowałam, ale teraz już nie jest dostępny. W majowy weekend byłam nawet w Berlinie i tam również nie ma go w aptekach.

          Odpowiedz
  4. A czy ktoś z Was miał potworne bóle głowy i zaburzenia widzenia? U mnie to wygląda tak, że wszystko mi się rozmazuje, po czym głowa zaczyna boleć, zaburzenia widzenia mijają, ale ból głowy dalej jest. Jestem po pierwszej dawce 0,25 mg.

    Odpowiedz
    • Raczej na receptę nie ma żadnego problemu z kupnem leku Ozempic. Ja zacząłem od dawki 0,5 mg, przez 2 tygodnie schudłam 6 kg. Teraz zacznę brać 1 mg i też nie ma problemu z kupnem.

      Odpowiedz
  5. Może ktoś mi pomoże, bo chyba źle biorę ten lek. Mam wstrzykiwacz 0,25 mg, co tydzień ustawiam na 0,25, wstrzykuję i odczekuję 6-10 sekund. Po czterech tygodniach powinno się skończyć, a ja mam jeszcze tego połowę, może nawet więcej. Waga spada, ale nie drastycznie, 1 kg tygodniowo (ćwiczę mocno siłowo, cardio 5 razy w tygodniu, może dlatego spada). Pytanie, czy po czterech dawkach też jeszcze macie w penie lek?

    Odpowiedz
  6. Zastanawiam się, czy to zacząć brać. Ciekawa jestem, ile można schudnąć i jakie są efekty odchudzania przy stosowaniu Ozempicu.

    Odpowiedz
          • Mój mąż w ciągu 3 miesięcy schudł 15 kg, mając cukrzycę typu 2 i po zawale serca. Ma 45 lat. Waga była 99 kg, teraz jest 74 kg. Brak apetytu do jedzenia, cukier ładnie się obniżył do 120-130 z nawet 300.

      • Na każdego działa inaczej. Ja już wzięłam 7 opakowań i nic. Zaczynałam od 0,25 mg i doszłam do 1,5 mg. Te ostatnie dwie wysokie dawki chyba zaczęły działać, bo apetyt mi się trochę zmniejszył. Jednakże teraz nigdzie nie ma tego Ozempicu i stoję w miejscu. Zastanawiam się, czy z tego nie zrezygnować. Przy tak wysokiej dawce to są naprawdę bardzo duże koszty.

        Odpowiedz
      • Witam, czy mogę prosić o informacje, jakie objawy miała Pani po Ozempicu? Również jestem po kuracji i właśnie w trakcie trafiłam do szpitala. Ciekawi mnie, jakie objawy spowodowały, że miała Pani takie problemy zdrowotne. Jeśli można, poproszę o informacje na maila s.skuza@interia.eu.

        Odpowiedz
      • Ja biorę 3 miesiące, 10 dawek, zaczęłam od 0,25, 0,5, obecnie 1. Czuję się dobrze, przy obecnej dawce mam zaparcia, ale to można opanować. Waga 7 kg mniej, w pasie 11 cm mniej, żadnych złych objawów, nie mam cukrzycy.

        Odpowiedz
        • Kończę dawkę Ozempic 0,25 mg i wchodzę na 0,5 mg. Jaki pen jest najbardziej ekonomiczny pod względem wydajności i ceny?

          Odpowiedz
          • Ojej, jaki język? Świadczy to o poziomie osoby wypowiadającej się. Warto pomyśleć lub zacząć leczyć niepełnosprawność językową.

          • Bo niektórzy mają zaburzenia łaknienia, czyli cierpią na wieczny głód. To choroba tak samo ciężka jak cukrzyca.

      • Ja po Ozempicu prawie umarłam i byłam tydzień w szpitalu. Nie mogłam nawet przyjmować wody, bo miała metaliczny smak, ani nic jeść.

        Odpowiedz
      • Ja biorę od końca lipca 2021 r. do chwili obecnej, czyli pół roku, nie miałam żadnych skutków ubocznych. Za ten czas spadłam z wagi 19 kg do grudnia. Od grudnia stoję w miejscu.

        Odpowiedz
        • Jaka ściema, ja zaczęłam tydzień temu. Dostępność jest, trzeba tylko pojeździć po aptekach. Ja mam receptę, mam cukrzycę typu 2 (moje cukry 400). Biorę leki, po tygodniu zeszło 2 kg i czuję się dobrze, powoli cukry spadają.

          Odpowiedz
    • Koniecznie zacznij brać! Retinopatia cukrzycowa w gratisie – to jest, kur*a, lek dla cukrzyków, a nie leniwych osób, które chcą schudnąć. A że to off-label use, to nawet do sądu nie możesz z tym iść, bo to lek na cukrzycę. Myśl, zanim zadasz idiotyczne pytanie.

      Odpowiedz
  7. Dzień dobry,

    Zaczęłam brać Ozempic, jestem po pierwszej dawce 0,25 mg i po 5 dniach mam zawroty głowy. Jak idę, czuję się, jakbym była lekko pijana. Czy ktoś tak miał? Za dwa dni biorę kolejną dawkę i liczę, że może to ust

    Odpowiedz
    • Ja zaczęłam pierwszą dawkę od 0,5 i mam tak samo. Po pięciu dniach wciąż mam zawroty głowy. Przez trzy dni wymiotowałam, a brzuch nie przestaje boleć. Uważacie, że to minie? Bo nie ukrywam, że ciężko z tym funkcjonować.

      Odpowiedz
      • Witam, wczoraj, 12.01.22, przyjęłam pierwszą dawkę w życiu, ale lekarz kazał dać 1 ml. Jak teraz czytam, to bardzo dużo jak na początek. Czułam się bardzo źle – zawroty głowy, całe ciało jak z waty, słabość, a cukier był wysoki. Po śniadaniu o 10:00 miałam 222 o 15:30.

        Odpowiedz
  8. Hej, ja na początku dostałam Glucophage. Odstawiłam go, ponieważ w pierwszym tygodniu brania leku zaczął mi drętwieć język. Zmieniliśmy na Ozempic, wzięłam w poniedziałek pierwszą dawkę. A dziś od rana znów delikatnie czuję ten język. Czy ktoś tak miał?

    Odpowiedz
    • Cztery dawki po 0,25 to 18 kliknięć. Zostało jeszcze trochę, nie wiem, czy teraz wziąć 0,5, co oznacza 36 kliknięć. Proszę o kontakt z osobą, która to brała. Tel. 506514667.

      Odpowiedz
  9. Witam, biorę Ozempic od marca i schudłam 14 kg. Początkowa dawka 0,25 mg była OK, ale po miesiącu na 0,5 mg czułam się fatalnie – zmęczona i miałam nudności. Powtarzałam sobie, po co się tak męczę, ale wytrzymałam i jestem zadowolona z efektu. Warto było. Nadal jestem na tej dawce i teraz chudnę 1 kg na miesiąc. Lekarz powiedział, że będę brać lek przez około rok. Teraz muszę nauczyć się zmieniać nawyki i myślenie. Powodzenia wszystkim!

    Odpowiedz
  10. Biorę od kwietnia, nastąpiła stabilizacja cukru z 380 na 120-140, czasami w granicach 100. Waga spadła 15 kg z 99 na 84, mało ćwiczę. Muszę wprowadzić wysiłek, aby ustabilizować cukier na wartości około 100. Biorę jeszcze Forxigę i Glucophage, ale nie muszę brać insuliny. To pozytywy, a negatywne to bardzo delikatny temat – chodzi o członka. Jest jakby nadpobudliwy i bardzo wrażliwy, aż nieprzyjemne uczucie. Jest w lekkim stanie zapalnym. Higiena na maxa, nawet po każdym siusianiu, ponieważ cukier w moczu 1960, a normalnie do 100. To efekt Forxigi – zrzucanie cukru. Co dalej, zobaczymy. Napiszę za 2 miesiące po badaniach. Obecnie waga stanęła, nie chudnę.

    Odpowiedz
  11. Mam cukrzycę typu 2. U mnie dziesiąty tydzień na Ozempic 0,5 mg. Początkowo przyjmowałam go z metforminą 3 razy dziennie, potem 2 razy, ale obecnie, po 4 tygodniach, mogłam odstawić metforminę, bo cukier został opanowany – na czczo w przedziale 90-100 (a było powyżej 160). Z dolegliwości na początku przez kilka dni miałam biegunkę, teraz uporczywe zaparcia, wypróżnianie co 3-4 dni. Zaparcia były tak silne, że musiałam stosować błonnik z inuliną 2 razy dziennie przed śniadaniem i kolacją, a raz czopki na przeczyszczenie, bo dosłownie się zablokowałam :). Ale ogólnie “da się z tym żyć” stosując błonnik i jest OK.

    Jeśli chodzi o wagę, to przy znacznym ograniczeniu węglowodanów (tylko na śniadanie pozwalam sobie na pieczywo pełnoziarniste), a reszta dnia to kilka posiłków składających się głównie z warzyw i mięs, warzyw i ryb, owoców (tych dla cukrzyków), zero alkoholu, zero słodyczy i co ważne, ruch codziennie przez 40 min. (spacer, kijki, basen), waga spadła ze 140 kg do 117 kg. Człowiek zmienia się w oczach. Samopoczucie psychiczne i fizyczne generalnie bardzo dobre. Lek faktycznie ogranicza łaknienie. Mam jednak wrażenie, że ten efekt lepiej widoczny jest w godzinach popołudniowo-wieczornych. Być może pojawiający się wilczy głód ok. 2 godziny po śniadaniu związany jest w moim przypadku z przyjmowaniem węglowodanów na śniadanie. A wiadomo, jaka jest ich rola w nakręcaniu napadów głodu :). Natomiast po obiedzie efekt ograniczenia głodu jest istotnie zauważalny.

    Ogólnie w mojej opinii ten lek jest skuteczny. Mam wrażenie, że to przełom po tylu latach wielu prób uporania się z wagą. Oby po odstawieniu udało się utrzymać cukier w ryzach i wagę oraz zmianę nawyków dietetyczno-ruchowych, ale na tę chwilę liczę, że dojdę do takiego momentu, w którym to będzie mój jedyny problem :). Lekarz prowadzący powiedział, że jest szansa, iż po redukcji do prawidłowego BMI i zachowaniu reżimu dietetyczno-aktywnościowego, będę mogła odstawić leki w ogóle, a wysoki cukier i waga nie powrócą. Oby! Ale czeka mnie jeszcze długa droga do tego momentu. Liczę na to, mając na uwadze ryzyko skutków ubocznych tego leku wymienionych w ulotce. Generalnie w moim przypadku póki co lek się sprawdza.

    Odpowiedz
  12. Dzisiaj wzięłam czwartą dawkę 0,5. Po pierwszej było ok, ale po drugiej dawce zaczęły się problemy. Dwa dni po podaniu miałam nie do opanowania biegunkę – przez dwie noce pięć razy w łazience. Przez trzy dni łazienka była moim bezpiecznym miejscem, ale przetrwałam. Po trzeciej dawce biegunka była trochę mniejsza – jedna noc i jeden dzień. Dzisiaj wzięłam czwartą dawkę, zobaczymy w poniedziałek u Pani doktor, czy biegunka powróci. Mam Laremid. Apetytu na słodycze nie mam, jem co trzy godziny. Cukry na czczo w granicach do 120, dwie godziny po jedzeniu maksymalnie 150, więc zdecydowana poprawa. Mam cukrzycę typu 2 od 13 lat. Napisałam o biegunce, bo nikt nie wspominał o takim działaniu ubocznym.

    Odpowiedz
  13. Nie wiem, na ile pomogę, ale podzielę się swoim doświadczeniem w przyjmowaniu leku Ozempic. Lek ten biorę na cukrzycę typu 2 z przerwą od ponad dwóch lat. Wcześniej ważyłem chwilami do 136 kg i moja żarłoczność była nie do opanowania. Obecnie mam 108 kg i to tylko dzięki Ozempicowi. Wiadomo, że startuje się od 0,25 mg i w jednym penie jest 4-tygodniowa dawka, później 0,5 mg i następne 4 tygodnie, a na końcu jest 1 mg.

    Po dłuższym stosowaniu wystąpiły nudności, złe samopoczucie itp. Przerwałem branie, bo ledwo nogami ciągnąłem, i efekt był taki, że między wizytami u dietetyka znowu podskoczyłem o 12 kg. Od lekarza dowiedziałem się, że nie mogę funkcjonować bez Ozempicu, i dawkę należy dopasować indywidualnie do pacjenta, zalecając 0,25 mg. Mając opakowanie 1 mg, ładując zastrzyk, należy policzyć ilość kliknięć (jest ich ok. 74), podzielić na 4 i masz w ten sposób 0,25 mg. Wychodzi z jednego pena 1 mg na 16 tygodni lub 0,5 mg na pół i masz 8 dawek. Tylko należy dbać o sterylność igieł, bo jest ich 4. Finansowo też jest różnica.

    Odpowiedz
  14. Witajcie. Czy ktoś z Was stosował Ozempic, nie mając cukrzycy? Oprócz Hashimoto nie mam innych chorób, wszystkie badania mam w normie, szczególnie cukier. Boję się zacząć stosować lek, bo piszecie, że cukier spada podczas stosowania. Ważę 70 kg przy 160 cm, boję się rozregulowania organizmu. I co z efektem jo-jo? Czy ktoś już przestał stosować Ozempic?

    Odpowiedz
    • Witaj. Nie mam cukrzycy, jestem zdrowa, ale chciałam schudnąć. Od trzech miesięcy biorę Ozempic i schudłam 6 kg. Przez pierwsze cztery tygodnie brałam dawkę 0,25 mg, a później cały czas 0,5 mg. Będę go brać jeszcze przez trzy miesiące. Moje koleżanki schudły dużo więcej, ale miały też większą nadwagę. Ja zaczynałam od 76 kg, teraz mam 70 kg przy wzroście 167 cm. Czasami chce mi się wymiotować, zwłaszcza jak jem, i wtedy wiem, że więcej nie zjem. Poza tym czuję się świetnie i, podobnie jak moje koleżanki, zapomniałam o słodyczach, do których po Ozempicu mnie nie ciągnie. Pozdrawiam.

      Odpowiedz
      • Ja schudłam 19 kg przez 5 miesięcy, a teraz stoję z wagą. Nigdy wcześniej mnie nie ciągnęło do słodkiego, a teraz tak.

        Odpowiedz
  15. Witam, biorę ten lek od lutego 2021 i nie widzę żadnych zmian. Miał mi zmniejszyć łaknienie, dalej mam łaknienie, mogę jeść bez przerwy, waga wcale nie spada, chociaż próbuję trzymać dietę, nie przepadam za słodyczami. Jedno tylko to, że mam niskie cukry rano lub w południe. Po posiłkach po dwóch godzinach mam do 180, a już po pół godziny lub godzinie są cukry od 100 do 120. Także widzę mało zmian.

    Odpowiedz
    • Dziś mijają dwa tygodnie, odkąd wziąłem pierwszy raz Ozempic – 1 ml. Mam insulinooporność. Poziom insuliny po posiłku wynosi ponad 400, więc lekarz od razu przepisał mi dawkę 1 ml Ozempicu oraz 3 x 1000 mg metforminy. Jest źle. Ledwo żyję. Nic nie jem, nie mogę nic włożyć do ust. W pierwszym tygodniu schudłem 4 kg, w drugim mniej – tylko 2 kg. (Waga początkowa 133 kg, 55 lat) Dziś ważę 126 kg. Nudności i mdłości cały czas. Nie mam siły, słaniam się na nogach. Piję wodę, raz dziennie zmuszam się do zjedzenia czegoś. Wczoraj jajko, dziś jogurt. Masakra. Trzymam się, bo widzę spadającą wagę, ale nie wiem, jak długo wytrzymam.

      Odpowiedz
      • Nie dziwię się, że tak się czujesz! Od razu 1 mg i jeszcze metformina! Ale przy takich wynikach pewnie była konieczność… Zmęczenie i osłabienie organizmu zniechęca do życia. Brak apetytu przy takiej dawce jest wyczerpujący! Coś za coś z tym Ozempicem – waga w dół, ale skutki uboczne masakra! Waga w dół to moja determinacja. Mało jem i różnie się czuję, czasami raz dziennie zjem i mi wystarczy, uczę się pić wodę. Ogólnie cały czas czuję zmęczenie i dyskomfort z tym jedzeniem. Jogurty, jajka i lekkie jedzenie towarzyszą mi cały czas. Każdy organizm jest inny i dawki mogą być różne, plus jeszcze waga i wiek z różnymi chorobami. Wszystko się wiąże ze sobą. (Mój wiek 33 lata, waga początkowa 95 kg, obecna waga 77,5 kg po prawie 7 miesiącach Ozempicu). Powodzenia Ci życzę…

        Odpowiedz
      • Witam, chciałabym się zapytać, czy Pan jest osobą pracującą czynną zawodowo, bo ja pracuję co prawda w gastronomii, lecz nie lekko i prawie nie daję rady (efekty po zastrzyku mam podobne). Proszę o odpowiedź.

        Odpowiedz
      • Spadek wagi możesz osiągnąć na diecie z niewielkim deficytem kalorii, jedząc normalnie i czując się dobrze. Po co się męczyć?

        Odpowiedz
  16. Witam. Dopiero otrzymałem receptę i zamierzam zacząć brać ten lek. Nigdzie nie ma informacji o ewentualnym zakończeniu kuracji tym lekiem. Czy w takim razie jest to już dożywotnie, jak na przykład z insuliną?

    Odpowiedz
    • Witaj Andrzeju. Ja też się zastanawiam, jak będzie z zakończeniem tej kuracji Ozempicem. Zapytałam ostatnio podczas teleporady Panią Doktor, jak długo można brać ten lek, ale nie chciała jeszcze powiedzieć. Wspomniała tylko, że w sierpniu zobaczymy, ile jeszcze spadła waga i jakie będą wyniki badań. Ja mam insulinooporność, nie cukrzycę. Jestem ciekawa, co będzie dalej z tym leczeniem Ozempicem. Trzymaj się dzielnie…

      Odpowiedz
      • Biorę Ozempic od grudnia. Waga spadła z 94 kg do 67 kg. Jestem już na końcówce kuracji, ale ponieważ nie można tego tak z dnia na dzień odstawić, będę przez pół roku brać pół dawki z pena 1 mg. Potem będę kontynuować leczenie samą metforminą. Mdłości i inne objawy przechodzą po około 2-3 tygodniach stosowania.

        Odpowiedz
  17. Po braniu przez miesiąc po 0,5 schudłem 7 kg. Teraz zaczynam drugi miesiąc z dawką 1. Zobaczymy co dalej. Objawy uboczne: zmęczenie.

    Odpowiedz
  18. Na początku kuracji możesz mieć różne objawy związane z brzuchem, tam zachodzą różne reakcje opóźniające i zahamowujące łaknienie. Mnie też czasem boli brzuch i takie są niesympatyczne dolegliwości. Powodzenia wszystkim życzę :)

    Odpowiedz
      • Wytrzymaj, później będzie lepiej. Trzeba się namęczyć, ale efekty są zadowalające! :) Ja biorę Ozempic od 7 miesięcy, teraz 1 mg. I też są dni, że nie czuję się najlepiej… :( Ale dopóki mój organizm go toleruje, nie chcę z niego rezygnować. Ten lek jest dla mnie jedyną szansą na zdrowie… Tak powiedziała Pani Doktor i zgadzam się z tym.

        Odpowiedz
        • A jak z pracą zawodową? Bo ja po trzeciej dawce ledwo ciągnę, nie mogę dojść do siebie, a pracuję w gastronomii i to bardzo komplikuje mi życie. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

          Odpowiedz
  19. U mnie już pierwsza kuracja 0,25 mg Ozempiku zakończona. Na początku też nie czułam się najlepiej – nudności i brak apetytu. Po miesiącu stosowania schudłam 3,5 kg. Dziś wzięłam 0,5 mg i zobaczymy, jak będzie dalej. Najważniejsze i najlepsze jest to, że nie mam napadów głodu przy mojej insulinooporności. Cukier jest opanowany.

    Odpowiedz
    • Witam, czy poza Ozempicem stosujesz dietę i ćwiczysz? Ja biorę Ozempic od 2 miesięcy i niestety waga stoi w miejscu (co prawda nie rośnie, a przed Ozempicem przybierałam 2 kg miesięcznie). Mało się ruszam, staram się wyeliminować słodycze.

      Odpowiedz
      • Witaj :) Nie stosuję żadnej diety i nie ćwiczę. W pracy jestem w biegu. Ale bez kuracji Ozempicem też byłam zalatana i wtedy żaden kilogram mi nie spadł :( Mam stwierdzoną insulinooporność i Ozempic to moja ostatnia deska ratunku przed otyłością! Schudłam 15 kg w 5,5 miesiąca. Teraz waga się zatrzymała, ale mam nadzieję, że jeszcze ruszy. Teraz mam dawkę 1 mg.

        Odpowiedz
    • Najprawdopodobniej będziesz mieć wymioty i biegunkę. Nie martw się, będziesz żyć, ale możesz czuć się kiepsko. Nigdy więcej się nie pomyl. Trzymam kciuki.

      Odpowiedz
  20. Ja (90 kg, 177 cm, 55 lat, cukrzyca typu II od 25 lat) kończę drugi miesiąc stosowania Ozempicu. Dziś biorę ostatnią dawkę 0,5 mg. W trakcie miałem jeden incydent niskiego poziomu cukru. Nie była to hipoglikemia, bo miałem wynik 90, ale objawy miałem, bo spadek z około 130-140. Przez dwa dni miałem też problemy z ciśnieniem. Normalnie 120/80, a wtedy 160/100. I jedno, i drugie nie musi być związane bezpośrednio z Ozempicem, ale nie stosowałem żadnych innych, nowych leków.

    Ciekawostka, której przyczyn nie udało mi się ustalić. Po czwartej dawce 0,25 mg w penie zostało dużo leku. W okienku w penie zaledwie pokazał się tłoczek. Przed wstrzyknięciami sprawdzałem drożność igły, wkłucia robiłem dokładnie według instrukcji. Dzwoniłem do Novo Nordisk, ale tam bez żadnego komentarza i skierowali mnie do lekarza prowadzącego. Lekarz nie miał pojęcia, jak to się mogło stać. To tyle, jeśli chodzi o wsparcie. W trzecim miesiącu mam wskazaną przez lekarza dawkę 0,75 mg, więc miałbym kupić 1×0,25 mg + 1×0,5 mg = 720 zł/mc! Teraz kupię 0,5 mg i wykorzystam pozostałości z pena 0,25 mg. Igły do penów z insuliną pasują do pena z Ozempicem. Po czwartej dawce 0,5 mg w penie pozostało niewiele leku.

    Odczucia: wyraźny brak apetytu, po prostu jedzenie nie smakuje. Jestem po rękawowej resekcji żołądka, więc już wcześniej nie jadłem dużo, a teraz jem mniej. Jednak przez ograniczenia w poruszaniu się przez koronawirusa waga mi nie spada. Brak ruchu. Cukry na czczo miałem 130-140, teraz 100-110, 2 godziny po posiłku wcześniej 140-160, teraz 120-140. Efekty zdecydowanie widać.

    Nie łapię się na refundację, więc płacę 360 zł za opakowanie. Drogo, ale są efekty.

    Odpowiedz
    • U mnie przez pierwsze 5 miesięcy spadek wagi wyniósł 15 kg, czyli od czerwca ubiegłego roku do listopada, a potem stanęło. Doszłam do dawki 1,5 mg/tydzień. Na początku samopoczucie było kiepskie, miałam nudności, odrzuciło mnie od wielu produktów i smaków. Teraz jest już normalnie, ale waga stoi, a powinna jeszcze spadać.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz