Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Mundipharma A/S |
Kod ATC | N02AA05 |
Procedura | MRP |
Substancja | Oksykodon |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest OxyContin?
OxyContin jest silnym lekiem przeciwbólowym należącym do grupy opioidów.
OxyContin jest stosowany w leczeniu bólu od umiarkowanego do silnego.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład OxyContin, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu OxyContin – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania OxyContin – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować OxyContin w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka OxyContin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład OxyContin, jakie substancje zawiera?
OxyContin 5 mg tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Substancją czynną leku jest oksykodonu chlorowodorek. Jedna tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 5 mg oksykodonu chlorowodorku, co odpowiada 4,5 mg oksykodonu.
OxyContin 10 mg tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Substancją czynną leku jest oksykodonu chlorowodorek. Jedna tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 10 mg oksykodonu chlorowodorku, co odpowiada 9,0 mg oksykodonu.
OxyContin 20 mg tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Substancją czynną leku jest oksykodonu chlorowodorek. Jedna tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 20 mg oksykodonu chlorowodorku, co odpowiada 17,9 mg oksykodonu.
OxyContin 40 mg tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Substancją czynną leku jest oksykodonu chlorowodorek. Jedna tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 40 mg oksykodonu chlorowodorku, co odpowiada 35,9 mg oksykodonu.
OxyContin 80 mg tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Substancją czynną leku jest oksykodonu chlorowodorek. Jedna tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 80 mg oksykodonu chlorowodorku, co odpowiada 71,7 mg oksykodonu.
Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki:
Laktoza jednowodna, magnezu stearynian, amonowo-metakrylanowy kopolimer, alkohol stearylowy,
Powidon K30, talk, triacetyna, kwas sorbowy (E 200).
Otoczka tabletki:
OxyContin 5 mg tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Hypromeloza (E464), makrogol 400, tytanu dwutlenek (E171), błękit brylantowy (E 133).
OxyContin 10 mg tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Hypromeloza (E464), hyproloza, makrogol 400, tytanu dwutlenek (E171).
OxyContin 20 mg tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Hypromeloza (E464), makrogol 400, polisorbat 80, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek (E172).
OxyContin 40 mg tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Hypromeloza (E464), makrogol 400, polisorbat 80, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek (E172).
OxyContin 80 mg tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Hypromeloza (E464), hyproloza, makrogol 400, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek (E172), indygokarmina (E132).
Dawkowanie preparatu OxyContin – jak stosować ten lek?
OxyContin należy zawsze zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.
Lekarz dostosuje dawkowanie do nasilenia bólu i do indywidualnej wrażliwości pacjenta. Należy przyjmować zalecaną liczbę tabletek o przedłużonym uwalnianiu dwa razy na dobę.
Tabletki o przedłużonym uwalnianiu należy połykać w całości, aby nie spowodować zaburzeń uwalniania substancji czynnej leku przez dłuższy okres czasu (przedłużonego uwalniania).
O ile lekarz nie przepisze inaczej, zazwyczaj stosowane dawkowanie jest następujące:
U dorosłych i nastolatków (w wieku powyżej 12 lat)
OxyContin 5 mg tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Przyjmować po 1 tabletce o przedłużonym uwalnianiu OxyContin 5 mg rano i wieczorem.
OxyContin 10 mg tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Przyjmować po 1 tabletce o przedłużonym uwalnianiu OxyContin 10 mg rano i wieczorem.
OxyContin 20 mg tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Przyjmować po 1 tabletce o przedłużonym uwalnianiu OxyContin 20 mg rano i wieczorem.
OxyContin 40 mg tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Przyjmować po 1 tabletce o przedłużonym uwalnianiu OxyContin 40 mg rano i wieczorem.
OxyContin 80 mg tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Przyjmować po 1 tabletce o przedłużonym uwalnianiu OxyContin 80 mg rano i wieczorem.
Lek OxyContin jest dostępny w dawkach po 5 mg, 10 mg, 20 mg, 40 mg i 80 mg.
Zazwyczaj stosowana dawka początkowa to 1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu OxyContin 10 mg co 12 godzin.
W trakcie leczenia może być konieczne, by lekarz prowadzący ponownie ustalił dawkę dobową i podział na dawki pojedyncze oraz korygował dawkowanie zależnie od wielkości poprzednio stosowanych dawek. Pacjenci otrzymujący już opioidy mogą rozpoczynać stosowanie leku OxyContin od większych dawek, zależnie od wcześniejszej reakcji na opoioidy.
Niektórzy pacjenci otrzymujący OxyContin zgodnie ze stałym schematem dawkowania wymagają zastosowania leków przeciwbólowych o natychmiastowym uwalnianiu, doraźnie do leczenia bólów przebijających. Lek OxyContin w tabletkach o przedłużonym uwalnianiu nie jest przeznaczony do leczenia bólu przebijającego.
Do leczenia bólów nienowotworowych na ogół wystarcza dawka dobowa 40 mg oksykodonu chlorowodorku (4 tabletki o przedłużonym uwalnianiu leku OxyContin 10 mg lub 2 tabletki o przedłużonym uwalnianiu leku OxyContin 20 mg, podzielone na dwie dawki pojedyncze); jednak mogą być konieczne większe dawki. Pacjenci z bólami nowotworowymi wymagają zazwyczaj dawek od 80 do 120 mg substancji czynnej oksykodonu chlorowodorku; w wyjątkowych przypadkach dawkę tę można zwiększać maksymalnie do 400 mg.
Leczenie wymaga regularnej obserwacji pacjenta pod kątem stopnia złagodzenia bólu oraz innych działań leku, aby umożliwić jak najlepsze leczenie przeciwbólowe, szybkie wyleczenie wszelkich stwierdzanych działań niepożądanych i ustalenie, czy dalsza terapia jest konieczna, a jeżeli tak, to w jakim zakresie.
Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku, u których nie występują zaburzenia czynności nerek i (lub) wątroby, na ogół nie jest konieczna korekta dawkowania.
Pacjenci wysokiego ryzyka
Pacjenci, u których występują zaburzenia czynności nerek i (lub) wątroby, którzy wcześniej nie otrzymywali opioidów, powinni na początku przyjmować połowę dawki zalecanej dla dorosłych. Dotyczy to również osób z niską masą ciała i pacjentów wolniej metabolizujących leki.
W przypadku wrażenia, że działanie leku OxyContin jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zażycia większej niż zalecana liczby tabletek o przedłużonym uwalnianiu należy natychmiast poinformować lekarza. Mogą wystąpić następujące objawy: zwężenie źrenic, depresja oddechowa, postępująca senność aż do osłupienia, obniżone napięcie mięśni szkieletowych, obniżone ciśnienie tętnicze. Utrata przytomności (śpiączka), gromadzenie się wody w płucach i zatrzymanie krążenia mogą wystąpić w cięższych przypadkach, i mogą prowadzić do śmierci.
Pacjent powinien bezwzględnie unikać sytuacji, w których wymagany jest wysoki stopień koncentracji, np. prowadzenia samochodu.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania OxyContin – czy mogę spożywać alkohol?
Podczas stosowania leku OxyContin nie należy pić alkoholu. Alkohol może zwiększyć ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych oksykodonu, takich jak senność, ospałość, spowolnienie i spłycenie oddechu. U pacjentów nadużywających alkohol lub inne leki obecnie lub w przeszłości należy unikać stosowania leku OxyContin.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować OxyContin w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie należy zażywać leku OxyContin w czasie ciąży. Brak jest wystarczających doświadczeń ze stosowaniem oksykodonu chlorowodorku u kobiet ciężarnych.
Substancja czynna (oksykodonu chlorowodorek) jest transportowana przez łożysko do organizmu dziecka. Długotrwałe stosowanie leku OxyContin w ciąży może prowadzić do rozwoju objawów odstawiennych u noworodka. W przypadku przyjęcia leku w trakcie porodu u dziecka może się rozwinąć depresja oddechowa.
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Ulotka OxyContin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
OxyContin - 80 mg, Tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Oxycodoni hydrochloridum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
OxyContin - 80 mg, Tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Oxycodoni hydrochloridum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Problem leczenia bólu kręgosłupa wymaga kompleksowego podejścia medycznego. W mojej opinii kluczowe znaczenie ma właściwa fizjoterapia i rehabilitacja, które pozwalają dotrzeć do źródła problemu, zamiast jedynie maskować objawy bólowe opioidami. Niepokojąca jest praktyka niektórych lekarzy, którzy zbyt pochopnie sięgają po silne leki przeciwbólowe, ignorując potrzebę diagnostyki i leczenia przyczynowego. Taka forma terapii może prowadzić do uzależnienia pacjentów od leków, podczas gdy właściwe postępowanie powinno skupiać się na identyfikacji i eliminacji pierwotnej przyczyny dolegliwości poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne.
Chciałabym podzielić się moim sześcioletnim doświadczeniem ze stosowaniem leku OxyContin. Początkowo przyjmowałam relatywnie niską dawkę 10 mg na dobę, jednak z czasem zapotrzebowanie wzrosło do 20 mg dwa razy dziennie, a nierzadko konieczne jest dodatkowe przyjęcie 10 mg w godzinach popołudniowych. Z perspektywy czasu dostrzegam wyraźnie, że rozwinęło się u mnie uzależnienie od tego preparatu. Choć faktycznie przynosi on ulgę w dolegliwościach, to koszty zdrowotne są ogromne. Szczególnie uświadomiłam to sobie podczas pobytu w szpitalu, gdzie personel medyczny wyrażał zaniepokojenie faktem, że przepisano mi ten lek. Z całą stanowczością odradzam rozpoczynanie terapii tym preparatem – gdybym wcześniej posiadała wiedzę o jego działaniu i skutkach długotrwałego stosowania, nigdy nie zdecydowałabym się na jego przyjmowanie. Mam nadzieję, że moje doświadczenie pomoże innym w podjęciu świadomej decyzji dotyczącej leczenia.
Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na istotne właściwości leku OxyContin, który należy do grupy silnych opioidów. Jest to lek o znacznym potencjale uzależniającym, porównywalnym do innych silnych opioidów. Jego stosowanie powinno być ściśle kontrolowane i ograniczone do przypadków, w których jest to bezwzględnie konieczne z medycznego punktu widzenia. Nieodpowiednie stosowanie tego leku, szczególnie jako środka nasennego, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Chciałabym podzielić się moimi doświadczeniami z lekiem OxyContin i przedstawić szczerą perspektywę osoby, która przeszła przez intensywną terapię tym preparatem. W momencie silnego bólu i cierpienia przestałam zwracać uwagę na potencjalne zagrożenia związane z uzależnieniem. Zaczęłam przyjmować wysokie dawki leku, gdyż ból był nie do zniesienia – nawet przy zwiększonym dawkowaniu nie ustępował, co doprowadziło mnie do głębokiej depresji i myśli samobójczych.
Dopiero teraz, gdy dolegliwości bólowe ustąpiły, zaczynam dostrzegać pełen obraz sytuacji i jestem przerażona możliwością uzależnienia. Obecnie jestem w trakcie stopniowego zmniejszania dawki – przyjmuję 10 mg dwa razy dziennie, a w przyszłym tygodniu planuję redukcję do 5 mg. Towarzyszy mi silny niepokój związany z ryzykiem uzależnienia.
Bazując na moich doświadczeniach, gorąco odradzam stosowanie tego leku w przypadku bólu o umiarkowanym nasileniu. Rozumiem konieczność jego użycia przy silnym, nieznośnym bólu, jednak gdy dolegliwości zaczynają ustępować, warto rozważyć zaprzestanie terapii lub zmianę na łagodniejsze środki przeciwbólowe.
W nawiązaniu do opinii Pana Mariusza – przyjmuję OxyContin (obecnie 20mg metodą miareczkowania) w połączeniu z gabapentyną i paracetamolem 500mg na silne bóle neuropatyczne związane ze zwyrodnieniem kręgosłupa szyjnego, głowy i odcinka lędźwiowego. Jestem pod opieką Poradni Leczenia Bólu. Każdy przypadek jest indywidualny, dlatego polecam konsultację z lekarzem medycyny paliatywnej. Wiem, że post jest sprzed roku, ale może komuś się przyda. Pozdrawiam.
OxyContin okazał się niezwykle skutecznym lekiem przeciwbólowym, który dodatkowo wspomaga zasypianie. Stosuję dawkę 10 mg, czasami wystarczy mi nawet połowa tej dawki, aby uzyskać znaczącą ulgę w bólach kręgosłupa. Lek skutecznie łagodzi dolegliwości i pozwala na komfortowe funkcjonowanie. Należy jednak pamiętać o stosowaniu go zgodnie z zaleceniami lekarza ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych. Polecam osobom zmagającym się z przewlekłym bólem.
Stosuję OxyContin w dawce 80 mg dwa do trzech razy dziennie od dwóch lat. Zauważyłem, że lek działa z pewnym opóźnieniem, dlatego rano muszę wspomóc się zastrzykiem ketanolu, aby uzyskać odpowiednią kontrolę dolegliwości. Potrzebuję dodatkowego leku o szybszym działaniu, jednak mój lekarz prowadzący wydaje się nie rozumieć problemu opóźnionego działania obecnego preparatu. Poszukuję informacji o skutecznych lekach o szybszym początku działania. Należy jednak pamiętać, że wszelkie zmiany w terapii powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym, który najlepiej zna historię choroby i może dobrać odpowiednie leczenie.
Instanyl jest skutecznym lekiem przeciwbólowym o szybkim początku działania, który może być stosowany w przypadku przebijającego bólu nowotworowego u pacjentów otrzymujących podtrzymującą terapię opioidową. Zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą i ścisłego przestrzegania zaleceń lekarskich.
Chciałabym podzielić się swoimi obawami dotyczącymi stosowania OxyContin przez mojego męża, który jest po przeszczepie wątroby. Mimo że operacja zakończyła się sukcesem i mógłby prowadzić normalne życie, zdecydował się przyjmować ten lek, twierdząc, że pomaga mu w problemach ze snem. Niestety, obserwuję u niego niepokojące wahania nastroju i aktywności – w ciągu dnia jest albo nadmiernie senny i ospały, albo przeciwnie – nadpobudliwy. Jako żona jestem bardzo zaniepokojona tą sytuacją, szczególnie biorąc pod uwagę jego stan po przeszczepie. Uważam, że stosowanie tak silnego leku bez wyraźnych wskazań medycznych może być ryzykowne. Zachęcam wszystkich do konsultacji z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania tego typu leków oraz do poszukiwania bezpieczniejszych alternatyw w przypadku problemów ze snem.
Z perspektywy 72-letniego pacjenta, który stosuje ten lek nieprzerwanie od trzech lat, mogę z pełnym przekonaniem potwierdzić jego wyjątkową skuteczność. Sprawdza się znakomicie nawet w przypadku silnych dolegliwości bólowych, przynosząc znaczącą ulgę i poprawę jakości życia. W moim wieku szczególnie doceniam jego skuteczne działanie, które pozwala mi normalnie funkcjonować. Przez cały okres stosowania nie zaobserwowałem żadnych poważnych skutków ubocznych, co jest niezwykle istotne przy długotrwałej kuracji. Regularne przyjmowanie leku według zaleceń lekarza pozwala mi utrzymać dolegliwości bólowe pod kontrolą i cieszyć się względnym komfortem życia mimo zaawansowanego wieku.