Osagrand

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyZentiva, k.s.
Kod ATCM05BA06
ProceduraDCP
SubstancjaKwas ibandronowy

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Osagrand?

Osagrand należy do grupy leków nazywanych bisfosfonianami. Zawiera substancję czynną – kwas ibandronowy.

Osagrand może cofnąć utratę tkanki kostnej poprzez zahamowanie utraty kości i zwiększenie masy kostnej u większości kobiet, które przyjmują ten lek, nawet, jeśli one same nie są w stanie zauważyć lub wyczuć tej różnicy.

Osagrand może być pomocny w zmniejszeniu prawdopodobieństwa wystąpienia złamań kości. Redukcję ilości złamań wykazano w przypadku złamań kręgów, ale nie w przypadku złamań szyjki kości udowej.

Osagrand, 3 mg/3 ml, roztwór do wstrzykiwań w ampułce jest roztworem przeznaczonym do podawania we wstrzyknięciu dożylnym przez lekarza lub pielęgniarkę. Nie należy wykonywać wstrzyknięć leku Osagrand samodzielnie.

Lek Osagrand został przepisany w celu leczenia występującej po menopauzie osteoporozy ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia złamań. Osteoporoza to choroba polegająca na zmniejszeniu gęstości i osłabieniu kości, co występuje często u kobiet po menopauzie. W okresie menopauzy kobiece jajniki przestają wydzielać żeński hormon – estrogen, którego działanie pozwala na utrzymanie prawidłowej struktury kośćca. Im wcześniej wystąpi menopauza u kobiety, tym większe jest u niej ryzyko wystąpienia złamań związanych z osteoporozą.Do innych czynników mogących zwiększać ryzyko wystąpienia złamań należą:
– niewystarczająca ilość wapnia i witaminy D w diecie;
– palenie tytoniu lub nadmierne spożycie alkoholu;
– niewystarczająca ilość ruchu (spacerów) lub innych intensywnych ćwiczeń;
– występowanie osteoporozy w rodzinie.

Zdrowy styl życia również pomoże w osiągnięciu największych korzyści z leczenia. Oznacza to stosowanie zrównoważonej diety bogatej w wapń i witaminę D, spacery lub inne intensywne ćwiczenia, niepalenie tytoniu i ograniczenie nadmiernego spożycia alkoholu.

Reklama

Jaki jest skład Osagrand, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest kwas ibandronowy. 1 ampułka zawiera 3 mg kwasu ibandronowego w 3 ml roztworu (w postaci 3,375 mg sodu ibandronianu jednowodnego).

– Pozostałe składniki to: sodu chlorek, kwas octowy lodowaty, sodu octan trójwodny, woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Osagrand – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka leku Osagrand we wstrzyknięciach dożylnych to 3 mg (1 ampułka) co 3 miesiące.

Wstrzyknięcie dożylne powinno być wykonane przez lekarza lub przez wykwalifikowany/ przeszkolony personel medyczny. Nie należy wykonywać wstrzyknięć samodzielnie.

Roztwór do wstrzykiwań należy podawać wyłącznie dożylnie i nie wolno go stosować w żaden inny sposób.

Kontynuacja leczenia lekiem Osagrand
Aby uzyskać jak największe korzyści z leczenia, ważne jest, aby pacjent otrzymywał zastrzyki co 3 miesiące, tak długo jak zaleci to lekarz. Działanie lecznicze leku Osagrand w osteoporozie występuje tak długo, jak długo jest przyjmowany, nawet jeżeli pacjent nie będzie w stanie zauważyć lub wyczuć tej różnicy. Należy skonsultować z lekarzem zasadność kontynuacji leczenia produktem leczniczym Osagrand po 5 latach jego otrzymywania.
Konieczne jest również przyjmowanie suplementów wapnia i witaminy D, zgodne z zaleceniami lekarza.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Może wystąpić zmniejszenie stężenia wapnia, fosforu lub magnezu we krwi. Lekarz może podjąć działania mające na celu skorygowanie tych zmian i może podać zastrzyk zawierający te substancje mineralne.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Osagrand – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Osagrand w okresie ciąży i karmienia piersią?

Osagrand przeznaczony jest dla kobiet w okresie postmenopauzalnym i nie może być przyjmowany przez kobiety w wieku rozrodczym.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią nie powinna stosować leku Osagrand. Przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Osagrand – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Osagrand - 150 mg, Tabletki powlekane (Acidum ibandronicum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Osagrand - 150 mg, Tabletki powlekane (Acidum ibandronicum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.0 na 5 gwiazdek (na podstawie 1 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
0%
Słaby
100%
Fatalny
0%

1 komentarz do “Osagrand”

  1. ★★☆☆☆

    Od dłuższego czasu jestem leczona na osteoporozę i mam za sobą trzy iniekcje dożylne leku Osagrand, który został mi przepisany ze względu na niemożność przyjmowania preparatów doustnych. Reakcje na podanie leku były bardzo dobre – nie wystąpiły żadne niepożądane objawy, a co najważniejsze, zaobserwowałam wyraźną poprawę stanu zdrowia. Niestety, obecnie borykam się z problemem kontynuacji leczenia, ponieważ mój dotychczasowy lekarz zakończył praktykę z powodów zdrowotnych. Od pewnego czasu bezskutecznie poszukuję placówki medycznej, gdzie mogłabym kontynuować terapię. Istotną kwestią przy podawaniu leku jest odpowiednia technika – lek musi być podawany bardzo powoli. Miałam nieprzyjemne doświadczenie w jednej z placówek, gdzie zbyt szybkie podanie spowodowało pęknięcie żyły, w rezultacie czego lek (kwas ibandronowy) został zmarnowany. Warto też zaznaczyć, że przed rozpoczęciem terapii należy zadbać o stan uzębienia i wyleczyć ewentualne problemy stomatologiczne.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz