Oritop

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyOrion Corporation
Kod ATCN03AX11
ProceduraDCP
SubstancjaTopiramat

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Oritop?

Aktywnym składnikiem leku Oritop jest topiramat, który należy do grupy leków zwanych przeciwdrgawkowymi lub przeciwpadaczkowymi.

Topiramat można stosować w leczeniu różnych typów padaczki (napady częściowe i/lub uogólnione napady toniczno-kloniczne i/lub napady w zespole Lennoxa-Gastauta) u dorosłych i dzieci w wieku 2 lat i starszych. Topiramat można przyjmować sam, jak i w połączeniu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu padaczki.

Topiramat jest również stosowany w zapobieganiu często nawracającej migrenie u dorosłych, jeśli wcześniejsze leczenie innymi lekami nie było skuteczne. Lek ten nie przynosi ulgi podczas pojedynczego ataku migreny.

Reklama

Jaki jest skład Oritop, jakie substancje zawiera?

Substancją aktywną jest topiramat. Każda tabletka powlekana zawiera 25 mg, 50 mg, 100 mg lub 200 mg topiramatu.

Inne składniki rdzenia tabletki to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana żelowana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian.

Inne składniki otoczki tabletki to: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400, polisorbat 80 oraz dodatkowo żelaza tlenek żółty (E172) w tabletkach 50 mg i 100 mg oraz żelaza tlenek czerwony (E172) w tabletkach 200 mg.

Dawkowanie preparatu Oritop – jak stosować ten lek?

Oritop należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości, należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.

Lekarz rozpocznie leczenie od małej dawki leku i będzie ją powoli zwiększać, aż do uzyskania
najmniejszej dawki potrzebnej do opanowania u pacjenta padaczki lub migreny. Należy zawsze
sprawdzić, czy dysponujesz wystarczającą ilością tabletek i czy ci ich wystarczy.

Dawkowanie w padaczce

Dorośli i młodzieży w wieku 12 lat i starsza
Jeśli topiramat to jedyny lek przeciwpadaczkowy przyjmowany w leczeniu padaczki
Dawka początkowa to 25 mg przez 7 dni przyjmowane wieczorem. Lekarz może następnie zwiększyć dawkę dobową. Dawka podtrzymująca to zazwyczaj 50 mg rano i 50 mg wieczorem. Maksymalna zalecana dawka dobowa wynosi 400 mg.

Jeśli topiramat jest przyjmowany w leczeniu padaczki wraz z innymi lekami przeciwpadaczkowymi 4(7)
Dawka początkowa to 25-50 mg przyjmowane przez 7 dni wieczorem. Lekarz może następnie zwiększyć dawkę dobową. Dawka podtrzymująca to zazwyczaj 100-200 mg rano i 100–200 mg wieczorem. Maksymalna zalecana dawka dobowa wynosi 800 mg.

Dzieci w wieku od 2 do 12 lat
Jeśli topiramat to jedyny lek przeciwpadaczkowy przyjmowany w leczeniu padaczki
Dawkę początkową określa lekarz na podstawie masy ciała dziecka. Wynosi ona 0,5–1 mg/kg masy ciała (m.c.) przez 7 dni przyjmowane wieczorem. Lekarz może następnie zwiększyć dawkę dobową. Dawka podtrzymująca to zazwyczaj 1,5-3 mg/kg m.c. rano i 1,5-3 mg/kg m.c. wieczorem.

Jeśli topiramat jest przyjmowany w leczeniu padaczki wraz z innymi lekami przeciwpadaczkowymi
Dawkę początkową określa lekarz na podstawie masy ciała dziecka i lek jest podawany przez 7 dni wieczorem. Zwykle jest to 25 mg lub mniej. Lekarz może następnie zwiększyć dawkę dobową. Dawka podtrzymująca to zazwyczaj 2,5–4,5 mg/kg m.c. rano i 2,5–4,5 mg/kg m.c. wieczorem.

Dzieci poniżej 2 lat

Nie zaleca się stosowania leku Oritop u dzieci poniżej 2 roku życia.

Dawkowanie w zapobieganiu migrenie:

Dorośli
Dawka początkowa to 25 mg przez 7 dni przyjmowane wieczorem. Lekarz może następnie zwiększyć dawkę dobową. Dawka podtrzymująca to zazwyczaj 50 mg rano i 50 mg wieczorem.

Dzieci i młodzież do 18 roku życia
Leku Oritop nie należy stosować do zapobiegania migrenie u dzieci i młodzieży.

Pacjenci z zaburzeniami nerek:
Jeśli u pacjenta występuje choroba nerek, lekarz przepisze połowę zwykłej dawki i będzie ją wolniej zwiększać.

Pacjenci dializowani:
Pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli jest leczony dializami, ponieważ może potrzebować dodatkowej dawki (połowa dawki zwyczajnej) w dniach przeprowadzania dializ.

Pacjenci z zaburzeniami wątroby:
Jeśli u pacjenta występuje choroba wątroby, lekarz może zalecić niższą dawkę topiramatu.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem. Należy zabrać ze sobą opakowanie i wszystkie pozostałe tabletki. Do objawów przedawkowania należą: senność, zaburzenia mowy, zamazane widzenie, podwójne widzenie, zaburzenia koncentracji, przemęczenie i brak energii, brak reagowania na bodźce, niskie ciśnienie krwi, ból brzucha, ból głowy, pobudzenie, zawroty głowy, zaburzenia koordynacji, depresja i napady padaczkowe.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Oritop – czy mogę spożywać alkohol?

Oritop można przyjmować z posiłkiem lub bez, z wystarczającą ilością płynu.

Alkohol
Nie należy pić alkoholu podczas przyjmowania tego leku. Alkohol może nasilać działanie topiramatu na ośrodkowy układ nerwowy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Oritop w okresie ciąży i karmienia piersią?

Poinformuj swojego lekarza jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę. Przyjmowanie topiramatu podczas ciąży może uszkodzić rozwijający się płód. Jednakże nieleczona padaczka i poważne napady padaczkowe spowodowane nagłym przerwaniem leczenia mogłyby spowodować większe uszkodzenie. Twój lekarz omówi z tobą, czy powinnaś kontynuować stosowanie topiramatu.

Nie stosuj leku Oritop tabletki powlekane w zapobieganiu migrenie będąc w ciąży, a także w wieku rozrodczym, jeśli nie stosujesz skutecznej metody zapobiegającej poczęciu.

Ulotka Oritop – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Oritop - 100 mg, Tabletki powlekane (Topiramatum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Oritop - 100 mg, Tabletki powlekane (Topiramatum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3.0 na 5 gwiazdek (na podstawie 2 opinii)

Znakomity
50%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
0%
Słaby
0%
Fatalny
50%

2 komentarze do “Oritop”

  1. ★★★★★

    Z perspektywy 11-letniej terapii mogę podzielić się bardzo pozytywnymi doświadczeniami. Przez cały ten okres nie miałam żadnych ataków, a co ważne, nie doświadczyłam również żadnych z wymienionych wcześniej skutków ubocznych. Kluczowe jest to, że całkowicie wyeliminowałam alkohol. Terapia jest dla mnie skuteczna i bezpieczna.

    Odpowiedz
  2. ★☆☆☆☆

    Z perspektywy dwuletniego doświadczenia w stosowaniu leku Oritop w leczeniu epilepsji, czuję się zobowiązana do podzielenia się moimi bardzo negatywnymi obserwacjami. Lista skutków ubocznych, których doświadczyłam, jest naprawdę długa i znacząco wpłynęła na jakość mojego życia. Obejmowała ona: chroniczne zmęczenie i senność, nasilone stany rozdrażnienia i nerwowości, wyraźne otępienie, uporczywe bóle głowy i mięśni, poważne zaburzenia pamięci, częste zawroty głowy oraz, co najbardziej niepokojące, myśli samobójcze. Dodatkowo pojawiły się intensywne bóle menstruacyjne, szumy uszne, ataki paniki oraz problemy skórne w postaci trądziku.

    Przełomowym momentem była dla mnie zmiana leku na Lamotrix. Różnica w samopoczuciu jest ogromna – wszystkie wcześniejsze dolegliwości ustąpiły. Obecnie czuję się rewelacyjnie, bez żadnych skutków ubocznych. Powróciła mi energia życiowa – budzę się rano z entuzjazmem i chęcią do działania, w przeciwieństwie do okresu stosowania poprzedniego leku, gdy każdy poranek rozpoczynał się uczuciem zmęczenia.

    Mimo zapewnień lekarza o ustąpieniu objawów po trzech miesiącach, w moim przypadku tak się nie stało. Z perspektywy czasu żałuję, że nie zdecydowałam się wcześniej na zmianę leku, gdyż czuję, że straciłam dwa cenne lata swojego życia. Dlatego też, bazując na własnym doświadczeniu, stanowczo odradzam stosowanie tego preparatu i zachęcam do konsultacji z lekarzem w sprawie alternatywnych opcji leczenia.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz