Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ondansetron Arrow?
Lek Ondansetron Arrow zawiera ondansetron, należący do grupy leków przeciwwymiotnych.
Niektóre metody leczenia oraz operacje powodują występowanie nudności i wymiotów.
Ondansetron Arrow stosuje się w dwóch przypadkach:
– w zapobieganiu i hamowaniu nudności oraz wymiotów;
– w leczeniu nudności i wymiotów.
Jaki jest skład Ondansetron Arrow, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest ondansetron (w postaci ondansetronu chlorowodorku dwuwodnego).
Pozostałe składniki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu
stearynian, hypromeloza, makrogol 400, tytanu dwutlenek (E 171).
Dawkowanie preparatu Ondansetron Arrow – jak stosować ten lek?
Ondansetron Arrow należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Należy połknąć każdą tabletkę w całości, popijając szklanką wody.
Dostępne są tabletki zawierające 4 mg lub 8 mg ondansetronu.
Leczenie nudności i wymiotów u pacjentów otrzymujących chemioterapię lub radioterapię:
Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku):
Zwykle stosowana dawka to 8 mg na 1 lub 2 godziny przed chemioterapią lub radioterapią, a następnie 8 mg 12 godzin później. Po 24 godzinach od chemioterapii lub radioterapii można podawać Ondansetron Arrow w celu zapobiegania nudnościom i wymiotom. Zazwyczaj dorosłym podaje się 8 mg dwa razy na dobę, co można kontynuować do 5 dni.
Dzieci (w wieku 6 miesięcy i starsze) oraz młodzież (w wieku poniżej 18 lat):
Lekarz zadecyduje, jaką dawkę stosować. Zależy ona od wieku, wielkości oraz masy ciała dziecka. Ondansetronu nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 6 miesięcy lub dzieciom, które są bardzo małe.
Zapobieganie nudnościom i wymiotom po operacji:
Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku):
Zwykle stosowana dawka to 16 mg na jedną godzinę przed operacją, lub 8 mg na jedną godzinę przed operacją a następnie dwie kolejne dawki 8 mg w odstępach 8 godzin.
Dzieci (w wieku 1 miesiąc i starsze) oraz młodzież (w wieku poniżej 18 lat):
Lekarz zdecyduje, czy zamiast tabletek podać lek w postaci wstrzyknięcia. Ondansetron Arrow powinien zacząć działać w ciągu jednej lub dwóch godzin od przyjęcia dawki. Jeśli wymioty wystąpią w ciągu godziny – należy przyjąć taką samą dawkę ponownie, jeśli wymioty nie wystąpią – nie należy przyjmować więcej tabletek, ale przyjąć kolejną dawkę leku w odpowiednim czasie. Jeśli pacjent nadal czuje nudności lub wymiotuje, należy poinformować o tym lekarza.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
NIE NALEŻY przyjmować dawek większych niż zalecane. W przypadku przyjęcia większej ilości leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala.
W przypadku przedawkowania objawy mogą obejmować zaburzenia wzroku, niskie ciśnienie tętnicze (może ono wywołać zawroty głowy lub omdlenie) oraz kołatanie serca (nieregularne bicie serca).
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ondansetron Arrow – czy mogę spożywać alkohol?
Nie należy jeść, jeśli pacjent odczuwa nudności po zabiegu operacyjnym.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Ondansetron Arrow w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie zalecana się stosowania ondansetronu w okresie ciąży. Przed przyjęciem jakiegokolwiek leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Ulotka Ondansetron Arrow – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Ondansetron Arrow przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Ondansetron Arrow m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Ondansetron Arrow w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Ondansetron Arrow - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Ondansetron Arrow? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.