Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Oktreotyd |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Octreotide CSC?
OCTREOTIDE CSC należy do grupy leków znanych jako hormony hamujące wzrost.
Oktreotyd to syntetyczny odpowiednik naturalnego hormonu, somatostatyny. Oktreotyd hamuje uwalnianie hormonu wzrostu oraz niektórych hormonów i substancji wydzielanych przez jelita.
Lek OCTREOTIDE CSC stosowany jest:
· w celu złagodzenia objawów wywołanych przez guzy układu pokarmowego oraz trzustki, produkujące hormony. Objawy te wynikają z nadmiernej produkcji niektórych substancji występujących normalnie w organizmie, co może powodować zakłócenie naturalnej równowagi hormonalnej. To zakłócenie równowagi wywołuje szereg objawów ze strony żołądka, jelit lub trzustki.
· w celu zmniejszenia ilości hormonu wzrostu oraz insulinopodobnego czynnika wzrostu 1 (IGF- 1) u pacjentów z akromegalią (rozrost dłoni, stóp oraz niektórych części twarzy) oraz złagodzenia objawów spowodowanych nadmierną produkcją tych hormonów. · w celu zapobiegania powikłaniom po operacji trzustki.
· w nagłych przypadkach w leczeniu krwawień z żylaków przełyku oraz żołądka u pacjentów z chorobą wątroby.
Lekarz może przepisać lek OCTREOTIDE CSC z powodu innych schorzeń. Należy skonsultować się z lekarzem.
Jaki jest skład Octreotide CSC, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest oktreotyd w postaci oktreotydu octanu.
Każdy mililitr zawiera 50 mikrogramów, 100 mikrogramów lub 500 mikrogramów oktreotydu w postaci oktreotydu octanu.
Dawkowanie preparatu Octreotide CSC – jak stosować ten lek?
Lekarz poinformuje, jaką dawkę i jak często pacjent powinien otrzymywać. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek OCTREOTIDE CSC jest zwykle podawany w postaci wstrzyknięć podskórnych, ale w niektórych przypadkach może być podawany jako powolne wstrzyknięcie dożylne.
Lek OCTREOTIDE CSC jest zwykle podawany przez lekarza lub pielęgniarkę, ale w niektórych przypadkach pacjent może zostać przeszkolony w celu samodzielnego wykonywania wstrzyknięć podskórnych. W takim przypadku pacjent otrzyma szczegółowe przeszkolenie.
W celu zmniejszenia odczynu w miejscu podania, lek OCTREOTIDE CSC roztwór do wstrzykiwań należy przed podaniem doprowadzić do temperatury pokojowej.
Poniżej przedstawiono zazwyczaj stosowane dawki, jednak o dawce dla danego pacjenta decyduje lekarz.
· W celu złagodzenia objawów u pacjentów z guzami układu pokarmowego oraz trzustki,
produkującymi hormony
Dorośli
Dawka początkowa: 50 mikrogramów w postaci wstrzyknięć podskórnych, raz lub dwa razy na dobę. W zależności od wyniku, dawka może zostać zwiększona do 200 mikrogramów trzy razy na dobę. W niektórych przypadkach dawka może być jeszcze większa.
· W celu zapobiegania powikłaniom po operacji trzustki
Dawka 100 mikrogramów trzy razy na dobę, w postaci wstrzyknięć podskórnych, przez 7 dni, począwszy od dnia operacji.
· W leczeniu krwawień oraz zapobieganiu krwawień z żylaków przełyku oraz żołądka u pacjentów z chorobą wątroby
Dawka 25 mikrogramów na godzinę w ciągłej infuzji dożylnej w okresie trwania krwawienia, następnie przez 2-3 dni (lub dłużej) w zależności od ryzyka wystąpienia ponownego krwawienia.
· W celu złagodzenia objawów u pacjentów z akromegalią ( rozrostem dłoni, stóp oraz niektórych części twarzy)
Dorośli
Dawka 100-200 mikrogramów trzy razy na dobę, w postaci wstrzyknięć podskórnych. W razie potrzeby, dawka może zostać zwiększona do maksymalnie 1500 mikrogramów na dobę.
Stosowanie u dzieci
Istnieje bardzo ograniczone doświadczenie w stosowaniu leku OCTREOTIDE CSC u dzieci.
Stosowanie u osób w podeszłym wieku
Zmiana dawki nie jest wymagana.
Zaburzenia czynności wątroby
Może być konieczna zmiana dawki. Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent ma wrażenie, że została zastosowana zbyt duża dawka leku OCTREOTIDE CSC roztwór do wstrzykiwań i z tego powodu ma złe samopoczucie, należy natychmiast poinformować o tym lekarza lub personel medyczny. Objawy przedawkowania mogą być następujące: krótkotrwały spadek częstości akcji serca, zaczerwienienie twarzy, kurczowe bóle brzucha, biegunka, uczucie pustki w żołądku oraz nudności.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Octreotide CSC – czy mogę spożywać alkohol?
Brak informacji na temat związku stosowania leku OCTREOTIDE CSC z jedzeniem i piciem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Octreotide CSC w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Leku OCTREOTIDE CSC nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że jest to
bezwzględnie konieczne i tylko według zaleceń lekarza.
Ulotka Octreotide CSC – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Octreotide CSC przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Octreotide CSC m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Octreotide CSC w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Octreotide CSC - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Octreotide CSC? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.