Nolicin

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyKrka, d.d., Novo mesto
Kod ATCJ01MA06
ProceduraNAR
SubstancjaNorfloksacyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Nolicin?

Norfloksacyna, substancja czynna leku Nolicin, jest chemioterapeutykiem z grupy chinolonów o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego. Lek Nolicin działa na wiele gatunków tlenowych bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych.

Wskazania do stosowania
Lek Nolicin stosuje się w leczeniu następujących zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na norfloksacynę:
– powikłane lub niepowikłane, ostre lub przewlekłe zakażenia górnych i dolnych dróg moczowych obejmujące: zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie miedniczek nerkowych, przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego, zakażenie dróg moczowych związane z chirurgicznymi zabiegami urologicznymi, pęcherz neurogenny lub kamica nerkowa.

Reklama

Jaki jest skład Nolicin, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest norfloksacyna. Każda tabletka powlekana zawiera 400 mg norfloksacyny.

– Pozostałe składniki leku to:
– rdzeń tabletki: glikolan sodowy skrobi (typ A), celuloza mikrokrystaliczna, koloidalny dwutlenek krzemu, magnezu stearynian, woda oczyszczona,
– otoczka tabletki: hypromeloza, talk, tytanu dwutlenek (E 171), barwnik 12000 FDC Yellow No. 6 (E 110), glikol propylenowy.

Dawkowanie preparatu Nolicin – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dokładny sposób dawkowania Nolicin zawarty w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej dawki leku niż zalecana, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zbyt duże dawki leku mogą wywołać nudności, wymioty, biegunkę, w cięższych przypadkach również zawroty głowy, uczucie zmęczenia, dezorientację i drgawki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nolicin – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki należy połykać, popijając szklanką wody przynajmniej 1 godzinę przed lub 2 godziny po posiłku lub po przyjęciu pokarmu mlecznego.

W ciągu 2 godzin od zażycia leku Nolicin nie należy przyjmować preparatów wielowitaminowych, suplementów minerałów (np. żelaza, cynku, glinu lub magnezu), leków zobojętniających sok żołądkowy zawierających magnez i glin, sukralfatu lub dydanozyny.

Nie należy pić napojów alkoholowych w czasie leczenia lekiem Nolicin.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Nolicin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Leku Nolicin nie należy stosować w czasie ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Ulotka Nolicin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Nolicin - 400 mg, Tabletki powlekane (Norfloxacinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Nolicin - 400 mg, Tabletki powlekane (Norfloxacinum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.3 na 5 gwiazdek (na podstawie 3 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
33%
Słaby
67%
Fatalny
0%

3 komentarze do “Nolicin”

  1. ★★★☆☆

    Po moich osobistych doświadczeniach z Nolicinem zdecydowanie odradzam jego stosowanie. Podczas kuracji doświadczyłem szeregu nieprzyjemnych skutków ubocznych, które znacząco wpłynęły na moje codzienne funkcjonowanie. W moim przypadku lek okazał się być zbyt obciążający dla organizmu, a stosunek korzyści do ryzyka nie był zadowalający. Szczególnie niepokojące były reakcje ze strony układu pokarmowego oraz ogólne osłabienie organizmu. Uważam, że warto rozważyć alternatywne metody leczenia.

    Odpowiedz
  2. ★★☆☆☆

    Chciałabym podzielić się swoim doświadczeniem ze stosowaniem leku Nolicin, które niestety nie było pozytywne ze względu na moją wrażliwość żołądka. Moja próba przyjmowania leku ograniczyła się do dwóch tabletek, po których wystąpiły u mnie znaczące skutki uboczne. Jako osoba z chronicznie wrażliwym układem pokarmowym, zauważyłam pierwsze niepokojące objawy już po porannej dawce – pojawiły się wyraźne nudności i wzmożona perystaltyka jelit utrzymujące się przez cały dzień.

    Sytuacja znacząco pogorszyła się po przyjęciu wieczornej dawki o godzinie 22:00, którą zażyłam zgodnie z zaleceniami, dwie godziny po ostatnim posiłku. Około północy pojawiły się poważniejsze dolegliwości, w tym: ostry ból żołądka, zlokalizowany ból w lewej części jamy brzusznej, nasilone nudności, zawroty głowy oraz objawy alergiczne w postaci świądu skóry i wysypki. Dodatkowo zaobserwowałam podwyższoną temperaturę ciała i ogólne osłabienie organizmu.

    Dolegliwości były na tyle intensywne, że uniemożliwiły mi sen, choć nad ranem zaczęły stopniowo ustępować. Bazując na tym doświadczeniu, uważam, że osoby z wrażliwym układem pokarmowym powinny zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu tego antybiotyku i dokładnie przedyskutować z lekarzem możliwe alternatywy leczenia.

    Odpowiedz
  3. ★★☆☆☆

    Niestety, muszę stwierdzić, że w moim przypadku Nolicin okazał się nieskuteczny. Nie zaobserwowałam żadnej poprawy po jego zastosowaniu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz