Moklar

Moklar zawiera substancję czynną moklobemid, działającą hamująco na enzym monoaminooksydazę typu A. Działanie to prowadzi do zwiększenia stężenia w mózgu przekaźników nerwowych, takich jak serotonina, noradrenalina i dopamina.

Moklar należy do leków przeciwdepresyjnych i stosowany jest w leczeniu zaburzeń depresyjnych i fobii społecznych. Moklar poprawia jakość snu u pacjentów z depresją, mimo że nie ma właściwości uspokajających i nasennych.

Działanie lecznicze leku Moklar rozpoczyna się zazwyczaj między pierwszym a trzecim tygodniem leczenia.

Jaki jest skład Moklar, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest moklobemid. Każda tabletka zawiera 150 mg moklobemidu.

– Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, magnezu stearynian, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), powidon K29/32;
Otoczka tabletki: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), laktoza jednowodna, makrogol 300, triacetyna, żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czarny (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Moklar – jak stosować?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli
Zaburzenia depresyjne
Zalecana dawka leku Moklar to 300 do 600 mg na dobę, podawana w 2 lub 3 dawkach podzielonych.
Dawka początkowa to 300 mg na dobę (dwa razy dziennie 1 tabletka 150 mg). Jeżeli jest to konieczne lekarz może zwiększyć dawkę dobową maksymalnie do 600 mg, podawaną w 2 lub 3 dawkach podzielonych.
Lekarz możne zmniejszyć dawkę dobową do 150 mg w zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie. Aby ocenić skuteczność leczenia u danego pacjenta, lekarz zaleci stosowanie leku Moklar przynajmniej przez 4-6 tygodni.
Lekarz może zalecić zwiększenie dawki dopiero po pierwszym tygodniu podawania leku Moklar.

Fobia społeczna
Dawka początkowa leku Moklar to 300 mg na dobę, następnie po 3 dniach lekarz zaleci zwiększenie dawki do 600 mg na dobę. Dawkę dobową należy podawać w 2 lub 3 dawkach podzielonych.
Aby ocenić skuteczność leczenia u danego pacjenta, lekarz zaleci stosowanie leku Moklar przynajmniej przez 8-12 tygodni. Jeżeli leczenie jest skuteczne, lekarz rozważy jego kontynuowanie, gdyż fobia społeczna jest chorobą przewlekłą. Lekarz będzie okresowo badać pacjenta w celu ustalenia konieczności dalszego leczenia.

Stosowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby
Nie jest konieczne dostosowania dawki leku Moklar u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lekarz może zalecić zmniejszenie dawki (w zależności od stopnia zaawansowania choroby).

Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku
Nie ma konieczności zmiany dawki u pacjentów w wieku powyżej 65 lat.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania leku Moklar u dzieci.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawka leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W razie przedawkowania samego moklobemidu może wystąpić: senność, dezorientacja, nudności, osłabienie odruchów. Podobnie jak w przypadku innych leków przeciwdepresyjnych, przedawkowanie moklobemidu i innych leków może zagrażać życiu.

Objawy przedawkowania pojawiają się zwykle po 6 do 12 godzin po przedawkowaniu leku, ale mogą wystąpić dopiero po 24 godzinach i utrzymywać się przez 3 do 4 dni.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Moklar – czy mogę spożywać alkohol?

Zaleca się przyjmowanie leku Moklar po posiłku.

W czasie przyjmowania leku nie ma specjalnych ograniczeń dotyczących diety. Ponieważ jednak niektóre osoby mogą być szczególnie wrażliwe na tyraminę, zaleca się unikanie potraw zawierających jej duże ilości, takich jak dojrzałe sery, wyciąg z drożdży czy produkty fermentacji nasion soi (występujące w niektórych potrawach kuchni chińskiej). Sprawę diety można omówić z lekarzem prowadzącym. Moklar zwiększa wchłanianie tyraminy.

Podczas stosowania leku Moklar nie należy pić alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Moklar w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania moklobemidu u kobiet w ciąży. Z tego powodu lekarz powinien ocenić korzyści ze stosowania leku Moklar dla kobiety w ciąży do potencjalnego ryzyka dla płodu.

Jedynie niewielka ilość moklobemidu przenika do mleka kobiecego (około 0,03 dawki stosowanej przez matkę), jednak lekarz powinien ocenić korzyści z kontynuowania leczenia u kobiety karmiącej piersią do potencjalnego ryzyka dla dziecka.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Moklar

Ulotka Moklar – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Moklar przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Moklar m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Moklar w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Moklar

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Moklar? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Moklar. Podziel się doświadczeniami na forum.