Mmf 500

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaMykofenolan mofetylu

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Mmf 500?

Lek MMF 500 zawiera mykofenolan mofetylu. Należy on do grupy leków zwanych „lekami immunosupresyjnymi”.

MMF 500 jest stosowany w celu zapobiegania odrzuceniu przeszczepu u pacjentów po przeszczepieniu nerki, serca lub wątroby.

MMF 500 jest stosowany w skojarzeniu z innymi lekami, takimi jak cyklosporyna i kortykosteroidy.

Jaki jest skład Mmf 500, jakie substancje zawiera?

−Substancją czynną leku jest mykofenolan mofetylu.

−Pozostałe składniki to: rdzeń: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K-90, hydroksypropyloceluloza, kroskarmeloza sodowa, talk, magnezu stearynian; otoczka Opadry 03B50110 purpurowe: hypromeloza 6 cps (E 464), tytanu dwutlenek (E 171), glikol polietylenowy 400, żelaza tlenek czerwony (E 172), indygotyna (E 132), żelaza tlenek czarny (E 172).

Dawkowanie preparatu Mmf 500 – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jaką dawkę leku należy przyjąć:
Dawka leku zależy od rodzaju przeszczepu, który przeszedł pacjent. Dawki zazwyczaj stosowane są przedstawione poniżej. Leczenie będzie kontynuowane tak długo jak długo trzeba będzie chronić pacjenta przed odrzuceniem przeszczepionego narządu.

Przeszczepienie nerki:
Dorośli:
Pierwsza dawka leku powinna być podana w ciągu 72 godzin po zabiegu transplantacji.
Zalecaną dawką dobową są 4 tabletki (2 g substancji czynnej) przyjmowane w dwóch oddzielnych dawkach. To oznacza, że należy przyjmować 2 tabletki rano i 2 tabletki wieczorem.

Dzieci (w wieku od 2 do 18 lat):
Dawka leku może być różna w zależności od wielkości dziecka. Lekarz zaleci odpowiednią dawkę leku w zależności od powierzchni ciała (wzrost i masa ciała). Zalecana dawka leku wynosi 600 mg/m2 powierzchni ciała dwa razy na dobę.

Przeszczepienie serca:
Dorośli:
Pierwsza dawka leku powinna być podana w ciągu 5 dni po zabiegu transplantacji. Zalecaną dawką dobową jest 6 tabletek (3 g substancji czynnej) przyjmowane w dwóch oddzielnych dawkach. To oznacza, że należy przyjmować 3 tabletki rano i 3 tabletki wieczorem.

Dzieci:
Brak danych, by zalecić MMF 500 u dzieci po przeszczepieniu serca.

Przeszczepienie wątroby:
Dorośli:
Pierwsza dawka leku MMF 500 w postaci doustnej powinna być podana co najmniej 4 dni po transplantacji lub kiedy pacjent może przełykać doustne leki. Zalecaną dawką dobową jest 6 tabletek (3 g substancji czynnej) przyjmowane w dwóch oddzielnych dawkach. To oznacza, że należy przyjmować 3 tabletki rano i 3 tabletki wieczorem.

Dzieci i młodzież:
Brak danych, by zalecić MMF 500 u dzieci po przeszczepieniu wątroby.

Metoda i droga podawania
Należy połykać tabletki w całości popijając szklanką wody. Tabletek nie należy łamać ani zgniatać.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli zastosowano większą niż zalecana dawkę leku MMF 500 należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub bezpośrednio udać się do szpitala. W ten sam sposób należy postąpić, gdy inna osoba przypadkowo przyjmie lek. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Mmf 500 – czy mogę spożywać alkohol?

Przyjmowanie pożywienia i napojów nie ma wpływu na stosowanie leku MMF 500.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Mmf 500 w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie powinny stosować leku MMF 500. Lek MMF 500 może bowiem powodować samoistne poronienie lub powstanie uszkodzeń u nienarodzonego dziecka (np. wpływać na rozwój uszu).

W niektórych sytuacjach, pacjentka oraz lekarz mogą zdecydować, że korzyści zdrowotne z przyjmowania leku MMF 500 są ważniejsze niż ryzyko dla nienarodzonego dziecka.

Planując ciążę należy najpierw porozmawiać z lekarzem. Lekarz poinformuje o innych lekach, które można przyjmować, aby zapobiec odrzuceniu przeszczepionego narządu.

W razie podejrzewania ciąży należy natychmiast poinformować o tym lekarza, ale do czasu spotkania z nim należy nadal przyjmować lek MMF 500.

Pacjentki w wieku rozrodczym przed rozpoczęciem terapii lekiem MMF 500 muszą mieć wykonany test ciążowy. Przyjmowanie leku można rozpocząć tylko wtedy gdy wynik testu jest ujemny.

Pacjentka nie zdolna do zajścia w ciążę w c jeśli spełnia jakiekolwiek z poniższych kryteriów:
− jest w okresie pomenopauzalnym, tzn. ma ponad 50 lat i od ponad roku nie miesiączkuje (jeśli miesiączkowanie zatrzymało się z powodu leczenia nowotworu, ciągle istnieje możliwość zajścia w ciążę).
− przeszła operację usunięcia jajowodów i obydwu jajników (obustronna resekcja przydatków)
− przeszła operację wycięcia macicy (histerektomia).
− jajniki pacjentki przestały pracować (przedwczesna niewydolność jajników potwierdzona przez specjalistę ginekologa).
− urodziła się z jednym z następujących rzadkich zaburzeń, które skutkują niepłodnością: genotyp XY, zespół Turnera lub niewykształcenie macicy.
− jest dzieckiem lub nastolatką, która nie rozpoczęła jeszcze miesiączkowania.

Antykoncepcja
Należy zawsze stosować skuteczną metodę zapobiegania ciąży podczas stosowania leku MMF 500.
Dotyczy to okresu:
− przed rozpoczęciem stosowania leku MMF 500
− podczas całego czasu terapii lekiem MMF 500
− przez 6 tygodni po zakończeniu przyjmowania leku MMF 500
Należy porozmawiać z lekarzem o wyborze najbardziej odpowiedniej metody zapobiegania ciąży.
Będzie ona zależna od indywidualnej sytuacji pacjentki.

Karmienie piersią
Nie należy stosować leku MMF 500 w przypadku karmienia piersią, ponieważ niewielkie ilości leku mogą przenikać do mleka matki.

Ulotka Mmf 500 – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Mmf 500 przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Mmf 500 m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Mmf 500 w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Mmf 500 - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Mmf 500? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz