Podmiot odpowiedzialny | HRA Pharma Rare Diseases |
Kod ATC | V04CD01 |
Procedura | MRP |
Substancja | Metyrapon |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Metopirone?
Lek Metopirone zawiera 250 mg metyraponu. Metyrapon należy do grupy leków stosowanych w badaniach oceny czynności przysadki. Metyrapon jest stosowany w badaniu diagnostycznym w celu stwierdzenia, czy u pacjenta występuje niedostateczne8 stężenie ACTH (hormonu wydzielanego przez przysadkę), który reguluje wydzielanie kortyzolu. Metyrapon może być również stosowany w badaniu pomagającym w rozpoznaniu określonego typu zespołu Cushinga.
Ponadto lek może być stosowany w leczeniu objawów i oznak endogennego zespołu Cushinga w celu obniżenia podwyższonych stężeń kortyzolu (hormonu produkowanego przez nadnercza). Zespół Cushinga to zestaw objawów wynikających z wysokich stężeń kortyzolu produkowanego przez organizm w nadnerczach.
Jaki jest skład Metopirone, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest metyrapon. Jedna kapsułka zawiera 250 mg metyraponu.
Pozostałe składniki to: Makrogol 400, Glicerol 85%, Makrogol 4000, Woda oczyszczona.
Osłonka kapsułki: żelatyna, Glicerol 85%, tytanu dwutlenek (E171), etylu parahydroksybenzoesan sodowy (E215), etylowanilina, propylu parahydroksybenzoesan sodowy (E217), parametoksyacetofenon
Tusz drukarski (czerwony) na kapsułkach zawiera: kwas karminowy (E120), glinu chlorek sześciowodny, sodu wodorotlenek , hypromeloza 5mPa.s, glikol propylenowy, alkohol izopropylowy, woda oczyszczona.
Dawkowanie preparatu Metopirone – jak stosować ten lek?
Stosowanie u dorosłych
Jeśli u pacjenta przeprowadzane jest skrócone badanie po podaniu jednorazowej dawki (w celu zbadania czynności przysadki):
Około północy pacjent zostanie poproszony o połknięcie kapsułki(kapsułek) i popicie jogurtem lub mlekiem. Następnie rano zostanie pobrana u pacjenta próbka krwi, która zostanie zbadana przez lekarza. Zalecana dawka leku wynosi 30 mg/kg mc. U dzieci stosowana jest taka sama dawka.
Jeśli u pacjenta przeprowadzane jest badanie po podaniu kilku dawek leku (w celu zbadania czynności przysadki i ułatwienia rozpoznania określonego typu zespołu Cushinga):
Lekarz rozpocznie pobieranie próbek moczu pacjenta na 24 godziny przed rozpoczęciem podawania tego leku. Następnie pacjent będzie otrzymywać 2-3 kapsułki (500 – 750 mg) co 4 godziny przez kolejne 24 godziny. Kapsułki należy przyjmować z mlekiem lub po posiłku. Następnie, w ciągu kolejnych 24 godzin, lekarz pobierze kolejne próbki moczu.
Jeśli pacjent jest leczony w związku z objawami i oznakami endogennego zespołu Cushinga
Dawka podana pacjentowi będzie indywidualnie dobrana i może obejmować od 1 kapsułki (250 mg) do 24 kapsułek (6 g) na dobę w trzech lub czterech podzielonych dawkach. Dawka leku Metopirone może być okresowo zmieniana przez lekarza w celu przywrócenia prawidłowego stężenia kortyzolu.
Należy zawsze ściśle przestrzegać poleceń lekarza i nigdy nie zmieniać dawki, o ile nie zalecił tego lekarz.
Stosowanie u dzieci
W przypadku badania po podaniu kilku dawek, dzieci powinny otrzymać 15 mg/kg mc. jednak nie mniej niż 250 mg co 4 godziny. W przypadku leczenia zespołu Cushinga, dawkę należy dobierać indywidualnie na podstawie stężenia kortyzolu i tolerowanej dawki leku.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent przyjął zbyt dużo kapsułek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub pielęgniarką lub udać się na oddział ratunkowy do najbliższego szpitala. Mogą wystąpić wymioty i ból brzucha i (lub) biegunka. Pacjent może odczuwać zawroty głowy, zmęczenie, ból głowy, może wystąpić pocenie się i podwyższenie ciśnienia krwi. Może okazać się konieczne opróżnienie treści żołądka i podanie pacjentowi hydrokortyzonu.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Metopirone – czy mogę spożywać alkohol?
Kapsułki należy przyjmować z mlekiem lub po posiłku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Metopirone w okresie ciąży i karmienia piersią?
Stosowanie podczas ciąży
Nie wolno przyjmować leku Metopirone, jeśli pacjentka jest w ciąży lub gdy istnieje podejrzenie, że jest w ciąży lub planuje ciążę. Nie zaleca się stosowania leku Metopirone u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznej metody antykoncepcji.
Stosowanie podczas karmienia piersią
Należy przerwać karmienie piersią podczas leczenia lekiem Metopirone, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że metyrapon może przenikać do mleka ludzkiego.
Ulotka Metopirone – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Metopirone przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Metopirone - 250 mg, Kapsułki miękkie (Metyraponum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Metopirone m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Metopirone - 250 mg, Kapsułki miękkie (Metyraponum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Metopirone w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Metopirone - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Metopirone? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.