Macrosalb Medi-Radiopharma

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyMedi-Radiopharma Kft.
Kod ATCV09EB01
ProceduraDCP
SubstancjaAlbumina ludzka

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Macrosalb Medi-Radiopharma?

Macrosalb Medi-Radiopharma 2,5 mg to preparat radiofarmaceutyczny zawierający makroagregaty albuminy ludzkiej, który jest stosowany w diagnostyce obrazowej. Lek ten wykorzystywany jest do przeprowadzania scyntygrafii płuc oraz badania przepływu krwi przez żyły u dorosłych i dzieci. Po podaniu dożylnym preparat umożliwia obrazowanie przy użyciu specjalnych kamer, które wykrywają niewielką dawkę radioaktywności zawartą w leku. Badanie to dostarcza cennych informacji diagnostycznych o budowie płuc oraz przepływie krwi przez tkankę płucną.

Preparat jest znakowany technetem-99m przed podaniem pacjentowi. Przed zastosowaniem leku specjalista medycyny nuklearnej dokładnie ocenia korzyści wynikające z badania w stosunku do możliwego ryzyka związanego z ekspozycją na promieniowanie jonizujące.

Reklama

Jaki jest skład Macrosalb Medi-Radiopharma, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną preparatu jest albumina ludzka w postaci makroagregatów (makrosalb). Jedna fiolka zawiera 2,5 mg albuminy ludzkiej w postaci makroagregatów. W skład leku wchodzą również substancje pomocnicze:

  • albumina ludzka
  • surowica
  • cyny (II) chlorek dwuwodny
  • sodu chlorek

Dawkowanie preparatu Macrosalb Medi-Radiopharma – jak stosować ten lek?

Preparat podawany jest wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny w specjalistycznych placówkach medycyny nuklearnej. Lek podaje się w pojedynczym wstrzyknięciu dożylnym. Dawkę ustala indywidualnie specjalista medycyny nuklearnej, kierując się celem badania oraz stanem pacjenta.

  • Dawka typowa dla dorosłych: od 40 do 200 MBq (megabekerel)
  • U dzieci i młodzieży poniżej 18 lat dawka jest dostosowywana do masy ciała
Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ryzyko przedawkowania jest bardzo niewielkie, ponieważ lek podawany jest przez wykwalifikowany personel w kontrolowanych warunkach. Jednak w przypadku podania zbyt dużej dawki może dojść do blokady naczyń krwionośnych. W takiej sytuacji mogą wystąpić wyraźne zmiany w oddychaniu, tętnie lub ciśnieniu krwi. Lekarz specjalista podejmie odpowiednie działania, w tym może zalecić zwiększone przyjmowanie płynów w celu przyspieszenia wydalania leku z organizmu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Macrosalb Medi-Radiopharma – czy mogę spożywać alkohol?

Przed badaniem pacjent powinien pić dużo wody. Jest to istotne, aby być odpowiednio nawodnionym przed procedurą. Po przeprowadzeniu badania zaleca się przyjmowanie zwiększonej ilości płynów w ciągu następnej doby, co pomoże w szybszym usunięciu śladowych ilości radioaktywności z organizmu. Nie ma szczególnych przeciwwskazań dotyczących spożywania pokarmów. W dokumentacji nie ma również specyficznych informacji dotyczących interakcji z alkoholem, jednak ze względu na charakter procedury medycznej zaleca się powstrzymanie od spożywania alkoholu w dniu badania.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Macrosalb Medi-Radiopharma w okresie ciąży i karmienia piersią?

Stosowanie preparatu w okresie ciąży wymaga szczególnej ostrożności. Lekarz specjalista medycyny nuklearnej poda lek pacjentce w ciąży tylko w przypadku, gdy spodziewane korzyści diagnostyczne przewyższają możliwe zagrożenia. W przypadku karmienia piersią należy poinformować o tym lekarza, który może:

  • opóźnić badanie do zakończenia okresu karmienia
  • zalecić tymczasowe przerwanie karmienia piersią na okres około 12 godzin

Skutki uboczne Macrosalb Medi-Radiopharma, jakie są działania niepożądane?

Podczas stosowania preparatu mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Reakcje uczuleniowe (częstość nieznana): pokrzywka, dreszcze, gorączka, nudności, zaczerwienienie twarzy, pocenie się, zmiany w oddychaniu, tętnie i ciśnieniu krwi
  • Reakcje miejscowe: zaczerwienienie, obrzęk i świąd w miejscu wstrzyknięcia
  • Bardzo rzadko (mniej niż 1 na 10 000 pacjentów): ciężkie reakcje uczuleniowe, w tym wstrząs anafilaktyczny

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Medi-Radiopharma Kft.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Macrosalb Medi-Radiopharma z innymi lekami

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, gdyż niektóre z nich mogą wpływać na interpretację wyników badania. Szczególnie istotne są:

  • heparyna (lek przeciwkrzepliwy)
  • leki przeciwnowotworowe (busulfan, cyklofosfamid, bleomycyna, metotreksat)
  • leki rozszerzające oskrzela
  • nitrofurantoina (antybiotyk stosowany w zakażeniach dróg moczowych)
  • metysergid (lek stosowany w migrenowych bólach głowy)
  • siarczan magnezu

Ulotka Macrosalb Medi-Radiopharma – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Macrosalb Medi-Radiopharma - 2,5 mg, Zestaw do sporządzania preparatu radiofarmaceutycznego (Albumina ludzka, makroagregaty)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Macrosalb Medi-Radiopharma - 2,5 mg, Zestaw do sporządzania preparatu radiofarmaceutycznego (Albumina ludzka, makroagregaty)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz