Podmiot odpowiedzialny | AS Grindeks |
Kod ATC | N01BB02 |
Procedura | DCP |
Substancja | Lidokaina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Lydagriks?
Lydagriks zawiera lidokainę, która jest środkiem miejscowo znieczulającym. Lek ten stosuje się do znieczulania różnych części ciała podczas drobnych zabiegów chirurgicznych, blokując czasowo przekazywanie bodźców bólowych w nerwach w miejscu wstrzyknięcia.
Lydagriks 10 mg/mL może być stosowany u dorosłych oraz dzieci powyżej 1. roku życia, natomiast Lydagriks 20 mg/mL jest przeznaczony wyłącznie dla dorosłych.
Jaki jest skład Lydagriks, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest chlorowodorek lidokainy.
10 mg/mL roztwór do wstrzykiwań:
- 1 mL roztworu zawiera 10 mg chlorowodorku lidokainy.
- Jedna ampułka 5 mL zawiera 50 mg chlorowodorku lidokainy.
- Jedna ampułka 10 mL zawiera 100 mg chlorowodorku lidokainy.
- Jedna fiolka 20 mL zawiera 200 mg chlorowodorku lidokainy.
- Jedna fiolka 50 mL zawiera 500 mg chlorowodorku lidokainy.
20 mg/mL roztwór do wstrzykiwań:
- 1 mL roztworu zawiera 20 mg chlorowodorku lidokainy.
- Jedna ampułka 2 mL zawiera 40 mg chlorowodorku lidokainy.
- Jedna ampułka 5 mL zawiera 100 mg chlorowodorku lidokainy.
- Jedna ampułka 10 mL zawiera 200 mg chlorowodorku lidokainy.
- Jedna fiolka 20 mL zawiera 400 mg chlorowodorku lidokainy.
- Jedna fiolka 50 mL zawiera 1000 mg chlorowodorku lidokainy.
Pozostałe składniki to: chlorek sodu, wodorotlenek sodu (do regulacji pH) oraz woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Lydagriks – jak stosować ten lek?
Lek Lydagriks jest podawany wyłącznie przez lekarza. Sposób aplikacji zależy od rodzaju znieczulenia, obszaru do znieczulenia oraz czasu jego trwania. Lek może być podany dożylnie, podskórnie lub nadtwardówkowo w pobliżu rdzenia kręgowego.
Dawka leku zależy od rodzaju bólu, który ma być złagodzony, a także od masy ciała, wieku, kondycji fizycznej oraz miejsca podania. Lekarz poda najmniejszą skuteczną dawkę.
Stosowanie u dzieci i młodzieży: Lek może być stosowany u dzieci, a dawkowanie jest dostosowywane indywidualnie do każdego pacjenta.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Ten lek jest podawany przez personel medyczny, więc ryzyko otrzymania zbyt dużej dawki lidokainy jest niewielkie. Lekarz podający znieczulenie jest przeszkolony do odpowiedniego postępowania w przypadku wystąpienia poważnych działań niepożądanych spowodowanych przedawkowaniem.
Pierwsze objawy przedawkowania lidokainy to:
- drgawki,
- zawroty głowy lub uczucie pustki w głowie,
- nudności,
- zdrętwienie lub mrowienie ust i okolic wokół ust,
- zaburzenia widzenia.
Jeśli pacjent zauważy którykolwiek z tych objawów lub podejrzewa, że otrzymał zbyt dużą dawkę, powinien natychmiast poinformować lekarza lub pielęgniarkę.
Bardziej poważne działania niepożądane mogą obejmować: zaburzenia równowagi i koordynacji, zaburzenia słuchu, euforię, splątanie, zaburzenia mowy, bladość, nasilone pocenie, drżenie, wpływ na serce i naczynia krwionośne, utratę przytomności, śpiączkę oraz krótkotrwałe zatrzymanie oddechu (bezdech).
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości dotyczących stosowania tego leku, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lydagriks – czy mogę spożywać alkohol?
–
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Lydagriks w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży, karmi piersią, podejrzewa, że może być w ciąży, lub planuje ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku. Lidokaina przenika przez łożysko i może docierać do tkanek płodu. Nie ma jednak dowodów na jej negatywny wpływ na płód, choć ryzyko nie jest w pełni znane.
Lekarz oceni korzyści i ryzyka związane z krótkotrwałym stosowaniem tego leku podczas ciąży i porodu. Jeśli lek jest stosowany w szyjce macicy, lekarz powinien dokładnie monitorować puls dziecka.
Lidokaina przenika do mleka matki, ale jest mało prawdopodobne, aby miała jakikolwiek wpływ na dziecko karmione piersią, dlatego można kontynuować karmienie piersią po zastosowaniu tego leku.
Skutki uboczne Lydagriks, jakie są działania niepożądane?
Bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów):
- niskie ciśnienie krwi,
- nudności.
Często (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 pacjentów):
- wysokie ciśnienie krwi,
- zawroty głowy,
- uczucie mrowienia i kłucia,
- zwolniony rytm serca,
- wymioty.
Niezbyt często (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 100 pacjentów): Objawy toksyczności ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takie jak:
- skurcze,
- zdrętwienie języka lub mrowienie wokół ust,
- przeczulica słuchowa,
- zaburzenia widzenia,
- drżenie,
- uczucie zatrucia,
- szumy uszne,
- trudności w mówieniu,
- utrata przytomności.
Rzadko (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 1000 pacjentów):
- reakcje nadwrażliwości, takie jak pokrzywka i wysypka, a w ciężkich przypadkach wstrząs anafilaktyczny,
- nieregularne bicie serca lub jego zatrzymanie (arytmie, zatrzymanie akcji serca),
- spowolniony lub zatrzymany oddech,
- zmiany w czuciu lub osłabienie mięśni (neuropatia),
- zapalenie pajęczynówki, które może powodować ból w dolnej części pleców lub ból, uczucie drętwienia lub słabości w nogach,
- podwójne widzenie.
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Lydagriks, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.
Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu AS Grindeks. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Lydagriks z innymi lekami
Lek Lydagriks może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:
- innymi środkami miejscowo znieczulającymi,
- lekami przeciwarytmicznymi stosowanymi w leczeniu nieregularnego bicia serca,
- cymetydyną (stosowaną w leczeniu choroby wrzodowej żołądka) oraz beta-adrenolitykami (stosowanymi m.in. w leczeniu nadciśnienia tętniczego).
Ulotka Lydagriks – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Lydagriks przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lydagriks - 10 mg/ml, 20 mg/mL, Roztwór do wstrzykiwań (Lidocaini hydrochloridum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Lydagriks m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lydagriks - 10 mg/ml, 20 mg/mL, Roztwór do wstrzykiwań (Lidocaini hydrochloridum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Lydagriks w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Lydagriks - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Lydagriks? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.