Luttagen

Lek ten zawiera hormon – progesteron.

Jest on wskazany do stosowania w zaburzeniach związanych z niedoborem endogennego progesteronu:
· w przypadku nieregularnych cykli z powodu zaburzeń owulacji,
· z przypadku bólu i innych zaburzeń występujących przed miesiączką,
· w przypadku krwawienia (krwawienie z powodu włókniaka),
· u kobiet po menopauzie (razem z terapią estrogenową).

Jaki jest skład Luttagen, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest progesteron. Jedna kapsułka leku Luttagen 100 mg zawiera 100 mg progesteronu a kapsułka leku Luttagen 200 mg zawiera 200 mg progesteronu.

Lek zawiera także olej krokoszowy oczyszczony (typ II).

Kapsułka składa się z żelatyny, glicerolu i dwutlenku tytanu.

Zewnętrzne produkty pośrednie pozostałe po procesie wytwarzania (patrz punkt 2 załączonej poniżej ulotki. „Lek Luttagen zawiera lecytynę sojową.”).

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Luttagen – jak stosować?

Sposób podawania
Lek jest przeznaczony wyłącznie do stosowania doustnego. Lek Luttagen 100 mg lub 200 mg należy przyjmować pomiędzy posiłkami, najlepiej wieczorem przed snem. Lek ten należy zawsze przyjmować według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawka
Zazwyczaj w przypadku niedoboru progesteronu zalecana dawka wynosi od 200 do 300 mg na dobę, jednorazowo lub w dwóch dawkach podzielonych: 100 mg rano i 100 mg lub 200 mg wieczorem przed snem.

W żadnym przypadku pojedyncza dawka nie może być większa niż 200 mg. W przypadku poczucia, że działanie leku Luttagen jest zbyt silne lub zbyt słabe, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Częstość podawania
W zależności od przypadku, leczenie może być prowadzone w sposób ciągły albo cyklicznie w ciągu kilku dni w miesiącu i może być powiązane z leczeniem estrogenami. Kapsułkę należy połknąć popijając szklanką wody, przyjmując ją pomiędzy posiłkami, w jednej lub dwóch dawkach. W zależności od schematu leczenia określonego przez lekarza.

Czas trwania leczenia
Czas trwania leczenia zostanie określony przez lekarza w zależności o danego przypadku. W zależności od rodzaju wskazania i skuteczności leczenia, lekarz może zmienić czas trwania leczenia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Mogą wystąpić objawy przedawkowania, obejmujące: senność, zawroty głowy, euforię lub zaburzenia miesiączkowania.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Luttagen – czy mogę spożywać alkohol?

Kapsułkę należy połknąć popijając szklanką wody, przyjmując ją pomiędzy posiłkami, w jednej lub dwóch dawkach.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Luttagen w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Duża ilość danych dotyczących kobiet w ciąży nie wskazuje na toksyczność progesteronu dla płodu ani noworodka. Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Karmienie piersią
Wykrywalne ilości progesteronu przenikają do mleka kobiet karmiących piersią. Przepisywanie progesteronu podczas laktacji jest przeciwwskazane. Przyjmowanie progesteronu w czasie laktacji nie wydaje się jednak mieć szkodliwego wpływu na wzrost dziecka.

Płodność
Produkt nie wywiera szkodliwego wpływu na płodność.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Luttagen

Ulotka Luttagen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Luttagen przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Luttagen m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Luttagen w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Luttagen

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Luttagen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Luttagen. Podziel się doświadczeniami na forum.