Kostarox

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnySandoz GmbH
Kod ATCM01AH05
ProceduraMRP
SubstancjaEtorykoksyb

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Kostarox?

Kostarox zawiera substancję czynną etorykoksyb. Kostarox jest lekiem z grupy tzw. „wybiórczych inhibitorów cyklooksygenazy 2 (COX-2)”. Leki te należą do klasy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Kostarox pomaga złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk (stan zapalny) stawów i mięśni u osób w wieku 16 lat i starszych z chorobą zwyrodnieniową stawów (ChZS), reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa i dną moczanową. Kostarox stosuje się również w krótkotrwałym leczeniu umiarkowanego bólu po stomatologicznym zabiegu chirurgicznym u osób w wieku 16 lat i starszych.

Co to jest choroba zwyrodnieniowa stawów?
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest chorobą obejmującą stawy. Rozwija się na skutek stopniowego rozkładu chrząstki wyściełającej zakończenia kości. Wywołuje to obrzęki (stan zapalny), ból, wrażliwość na dotyk, sztywność i upośledzenie sprawności.

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów?
Reumatoidalne zapalenie stawów jest długo utrzymującą się chorobą zapalną stawów. Wywołuje ból, sztywność, obrzęki i ogranicza ruchomość dotkniętych stanem zapalnym stawów. Wywołuje również stany zapalne w innych częściach ciała.

Co to jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest zapalną chorobą kręgosłupa i dużych stawów.

Co to jest dna moczanowa?
Dna moczanowa jest chorobą przebiegającą z nagłymi, nawracającymi napadami bardzo bolesnego zapalenia i zaczerwienienia stawów. Powoduje ją odkładanie się złogów krystalicznych w stawie.

Reklama

Jaki jest skład Kostarox, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest etorykoksyb.
Każda tabletka powlekana zawiera 30 mg, 60 mg, 90 mg, 120 mg etorykoksybu.

Pozostałe składniki to: Rdzeń: wapnia wodorofosforan, bezwodny, celuloza mikrokrystaliczna, powidon K29-32, magnezu stearynian, kroskarmeloza sodowa.

Otoczka: hypromeloza, laktoza jednowodna, tytanu dwutlenek (E171), triacetyna, indygotyna, lak (E 132), żelaza tlenek żółty (E172)

Dawkowanie preparatu Kostarox – jak stosować ten lek?

Nie należy przyjmować większej dawki niż zalecana w danej chorobie. Lekarz zaleci wizyty kontrolne od czasu do czasu w celu omówienia przebiegu leczenia. Ważne, aby przyjmować najmniejszą dawkę, która łagodzi ból. Nie należy stosować leku Kostarox dłużej niż to konieczne, gdyż długotrwałe leczenie, zwłaszcza w dużych dawkach, może zwiększyć ryzyko zawału serca i udaru.

Ten lek dostępny jest w różnych mocach i w zależności od rozpoznanej choroby lekarz przepisze tabletki o mocy odpowiedniej dla pacjenta.

Zalecana dawka to:

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Zalecana dawka wynosi 30 mg raz na dobę. W razie konieczności lekarz zwiększy dawkę maksymalnie do 60 mg raz na dobę.

Reumatoidalne zapalenie stawów
Zalecana dawka wynosi 60 mg raz na dobę. W razie konieczności lekarz zwiększy dawkę maksymalnie do 90 mg raz na dobę.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Zalecana dawka wynosi 60 mg raz na dobę. W razie konieczności lekarz zwiększy dawkę maksymalnie do 90 mg raz na dobę.

Ostre zespoły bólowe
Lek Kostarox należy stosować wyłącznie w okresie występowania ostrych objawów bólowych.

– Dna moczanowa
Zalecana dawka wynosi 120 mg (co odpowiada 4 tabletkom leku Kostarox, 30 mg) raz na dobę. Dawkę tę należy stosować jedynie w okresie występowania ostrego bólu, maksymalnie przez 8 dni.

– Ból po stomatologicznym zabiegu chirurgicznym
Zalecana dawka wynosi 90 mg raz na dobę, maksymalnie do 3 dni.

Osoby w podeszłym wieku
U osób w podeszłym wieku modyfikacja dawki nie jest konieczna. Tak jak w przypadku innych leków, u osób w podeszłym wieku należy zachować ostrożność.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
– Pacjenci z łagodną chorobą wątroby nie powinni przyjmować dawki większej niż 60 mg na dobę.
– Pacjenci z umiarkowaną chorobą wątroby nie powinni przyjmować dawki większej niż 30 mg na dobę.

Sposób podawania
Lek Kostarox przeznaczony jest do podawania doustnego. Tabletki należy przyjmować raz na dobę. Można je przyjmować z jedzeniem lub niezależnie od posiłków, ale działanie leku może być szybsze, jeśli przyjmuje się go bez pokarmu.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nigdy nie należy przyjmować większej liczby tabletek niż zalecił to lekarz. W razie przyjęcia za dużej dawki leku należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Kostarox – czy mogę spożywać alkohol?

Lek można przyjmować z jedzeniem lub niezależnie od posiłków, ale działanie leku może być szybsze, jeśli przyjmuje się go bez pokarmu

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Kostarox w okresie ciąży i karmienia piersią?


Ciąża

Leku nie wolno stosować w okresie ciąży. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub przypuszcza, że jest w ciąży albo gdy planuje mieć dziecko, nie może stosować tego leku. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Kostarox, należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem. W razie wątpliwości lub potrzeby uzyskania dodatkowych informacji należy zwrócić się do lekarza.

Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy etorykoksyb przenika do mleka kobiecego. Jeśli pacjentka karmi lub planuje karmienie piersią, powinna skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Kostarox. Podczas przyjmowania tego leku nie wolno karmić piersią.

Wpływ na płodność
Lek Kostarox może utrudniać zajście w ciążę. Dlatego nie zaleca się jego stosowania u kobiet planujących ciążę.

Należy poinformować lekarza o planowanej ciąży lub trudnościach z zajściem w ciążę.

Ulotka Kostarox – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Kostarox - 120 mg, Tabletki powlekane (Etoricoxibum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Kostarox - 120 mg, Tabletki powlekane (Etoricoxibum)

Bibliografia

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.4 na 5 gwiazdek (na podstawie 5 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
60%
Słaby
20%
Fatalny
20%

5 komentarzy do “Kostarox”

  1. ★★★☆☆

    Jako pacjent zmagający się z gonartrozą, stosuję Kostarox już od trzech miesięcy i zastanawiam się nad bezpiecznym okresem jego stosowania. Podczas terapii zauważyłaem skuteczność leku w łagodzeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, jednak pojawia się uzasadniona wątpliwość dotycząca długoterminowego stosowania tego preparatu. Szczególnie interesuje mnie, czy długotrwałe przyjmowanie leku może wpływać na inne aspekty mojego zdrowia i jakie są zalecenia dotyczące czasu trwania terapii przy przewlekłych schorzeniach stawów.

    Odpowiedz
  2. ★★☆☆☆

    Niestety, moje doświadczenie ze stosowaniem leku Kostarox było bardzo negatywne. Wystąpiły u mnie silne działania niepożądane w postaci intensywnego bólu żołądka oraz uporczywych dolegliwości bólowych głowy. Nasilenie tych objawów było na tyle znaczące, że zmuszona byłam przerwać terapię tym preparatem. Skutki uboczne znacząco wpłynęły na moje samopoczucie i uniemożliwiły kontynuację zaleconego leczenia.

    Odpowiedz
  3. ★☆☆☆☆

    Jako osoba zmagająca się z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa (ZZSK), chciałabym podzielić się moimi doświadczeniami z lekiem Kostarox. Z jednej strony muszę przyznać, że lek wykazał się skutecznością w łagodzeniu objawów mojej choroby, zauważyłam wyraźną poprawę w kontekście dolegliwości związanych z ZZSK. Jednak 14-dniowa kuracja, którą przeprowadzłam zgodnie z zaleceniami, przyniosła szereg bardzo uciążliwych skutków ubocznych.

    Wśród najpoważniejszych działań niepożądanych pojawiły się bolesne nadżerki w jamie ustnej oraz nieoczekiwany przyrost masy ciała o 2 kilogramy. Dodatkowo doświadczyłam znacznego pogorszenia samopoczucia, które objawiało się przewlekłym zmęczeniem i całkowitym brakiem energii życiowej. Szczególnie niepokojące były występujące koszmary senne, które znacząco wpłynęły na jakość mojego odpoczynku.

    Mimo że Kostarox wykazał się skutecznością w walce z objawami ZZSK, intensywność skutków ubocznych sprawiła, że nie jest to odpowiedni preparat w moim przypadku. Stosunek korzyści do działań niepożądanych okazał się dla mnie niekorzystny.

    Odpowiedz
  4. ★★★☆☆

    W trakcie ośmiodniowej kuracji Kostaroxem w dawce 60 mg zaobserwowałam złożone działanie leku. Z jednej strony preparat wykazał skuteczność w leczeniu dolegliwości związanych z bólem kręgosłupa, który wyraźnie się zmniejszył. Jednak równocześnie pojawiły się dość uciążliwe skutki uboczne, które znacząco wpłynęły na moje samopoczucie. Szczególnie niepokojące były zaburzenia rytmu serca w postaci arytmii, problemy z podwyższonym ciśnieniem tętniczym oraz uporczywa bezsenność, która utrudniała odpoczynek i regenerację organizmu. Te niepożądane efekty znacząco wpłynęły na mój codzienny komfort życia, mimo pozytywnego wpływu na pierwotny problem bólowy.

    Odpowiedz
  5. ★★★☆☆

    Po długiej walce z bólem kręgosłupa i wielu próbach leczenia, w tym dwukrotnym podaniu sterydów w iniekcjach przykręgosłupowych oraz stosowaniu różnych leków przeciwzapalnych, dopiero Kostarox przyniósł mi rzeczywistą ulgę. Chociaż nie uważam tego leku za cudowny środek, to w moim konkretnym przypadku okazał się najskuteczniejszym rozwiązaniem. Zauważyłem znaczącą poprawę w codziennym funkcjonowaniu i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Jest to preparat, który w końcu pozwolił mi odczuć wyraźną różnicę w porównaniu do wcześniej stosowanych metod leczenia. To doświadczenie pokazuje, że czasami trzeba wypróbować różne opcje terapeutyczne, zanim znajdzie się tę najbardziej odpowiednią dla siebie.

    Odpowiedz

Napisz opinię o Kostarox. Podziel się doświadczeniami na forum.

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum.

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i rzetelność informacji, dlatego nasi redaktorzy dokonują moderacji opinii pacjentów o lekach z najwyższą starannością. Dokładamy wszelkich starań, aby publikowane treści były przede wszystkim bezpieczne i wiarygodne. Komentarze użytkowników podlegają także stałej moderacji pod kątem stylistycznym. Nasi redaktorzy sprawdzają gramatykę, ortografię i interpunkcję, zachowując pierwotny sens wypowiedzi. Komentarze wulgarne i obraźliwe są niezwłocznie usuwane.

Oferty sprzedaży, kupna lub odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane przez redakcję, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem może być niebezpieczne dla zdrowia. Szacuje się, że ponad połowa leków oferowanych w internecie to podróbki. W przypadku leków na receptę liczba ta sięga aż 96%.

Dodaj komentarz


Oceniaj lek wyłącznie po własnym doświadczeniu.