Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Kwas cholowy |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Kolbam?
Produkt Kolbam zawiera substancję zwaną kwasem cholowym.
W organizmie kwas cholowy jest naturalnie wytwarzany przez wątrobę i jest składnikiem żółci – płynu, który wspomaga proces trawienia oraz wchłania tłuszcz i witaminy z pożywienia. Kwas cholowy stymuluje także prawidłowy wzrost u dzieci. U pacjentów z pewnym typem chorób nazywanych wrodzonymi nieprawidłowościami syntezy kwasów żółciowych organizm nie potrafi prawidłowo wytwarzać kwasu cholowego i żółci, co prowadzi do wytwarzania i gromadzenia się nieprawidłowych substancji mogących uszkodzić wątrobę.
Lek Kolbam jest stosowany w leczeniu tych „wrodzonych nieprawidłowości syntezy kwasów żółciowych”. Zastępując brakujący kwas cholowy, lek ten pobudza wytwarzanie prawidłowej żółci i pomaga zapobiegać gromadzeniu się nieprawidłowych substancji w wątrobie. U niemowląt w okresie wzrostu leczenie kwasem cholowym umożliwia prawidłowy rozwój wątroby oraz układu krążenia żółci.
Lek Kolbam można stosować od ukończenia pierwszego miesiąca życia, a pacjenci z tymi chorobami muszą stosować leczenie do końca życia.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Kolbam, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Kolbam – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Kolbam – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Kolbam w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Kolbam – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Kolbam, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest kwas cholowy.
Kolbam 50 mg: Każda kapsułka zawiera 50 mg kwasu cholowego
Kolbam 250 mg: Każda kapsułka zawiera 250 mg kwasu cholowego
Inne składniki:
Zawartość kapsułki:
– krzemionkowa celuloza mikrokrystaliczna
– magnezu stearynian
Otoczka kapsułki:
– żelatyna
– tytanu dwutlenek (E171)
Lek Kolbam 50 mg zawiera także żelaza tlenek czerwony (E172)
Tusz do nadruku
– Szelak szkliwiony (E904)
– Glikol propylenowy (E1520)
– Stężony Roztwór Amoniaku (E527)
– Potasowy wodorotlenek (E525)
– Żelaza tlenek czarny (E172)
Dawkowanie preparatu Kolbam – jak stosować ten lek?
Zalecaną dawkę oblicza się na podstawie masy ciała (10–15 mg na kg) i przyjmuje w postaci pojedynczej dawki dobowej lub w dawkach podzielonych, jednej rano i jednej wieczorem. Lekarz poinformuje, ile kapsułek należy przyjąć i kiedy je przyjmować.
Zaleca się przyjmowanie kapsułek z jedzeniem, ponieważ może to zwiększyć skuteczność kwasu cholowego, a także zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia biegunki.
Stosowanie u dzieci
W przypadku niemowląt i dzieci, które nie potrafią połknąć kapsułki, kapsułkę można otworzyć poprzez jej lekkie przekręcenie i dodać jej zawartość do mieszanki dla dzieci, odciągniętego mleka matki lub przecieru owocowego w odpowiednim czystym pojemniku. Mieszaninę należy spożyć natychmiast po przygotowaniu.
Dodanie zawartości kapsułki do jedzenia ma na celu ukrycie nieprzyjemnego smaku leku. Zawartość kapsułki będzie widoczna w mleku lub jedzeniu w postaci drobnych granulek.
Ważne jest podanie niemowlęciu lub małemu dziecku całej zawartości kapsułki w sytuacji, kiedy nie można podać kapsułki w całości. W przypadku wyplucia lub zwrócenia zawartości należy ją ponownie podać.
Stosowanie u dorosłych
Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą, bezpośrednio przed posiłkiem lub zaraz po posiłku. Kapsułek nie należy żuć. Nie należy przyjmować więcej kapsułek, niż zalecił lekarz.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jest mało prawdopodobne, aby kwas cholowy spowodował poważne działania niepożądane, należy jednak zasięgnąć porady lekarza w przypadku przyjęcia dawki większej niż zalecana przez dorosłego lub dziecko.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Kolbam – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Kolbam w okresie ciąży i karmienia piersią?
Można rozważyć stosowanie kwasu cholowego w okresie ciąży, jeśli lekarz uzna, że korzyści dla pacjentki przewyższają potencjalne ryzyko. Należy zasięgnąć porady lekarza.
Można kontynuować karmienie piersią podczas leczenia kwasem cholowym, ponieważ uważa się, że jego stężenie w mleku matki jest za małe, aby zaszkodzić dziecku.
Ulotka Kolbam – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?