Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o. |
Kod ATC | M01AE51 |
Procedura | NAR |
Substancja | Ibuprofen, Paracetamol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Kidofen duo?
Kidofen duo jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Lek zawiera ibuprofen i paracetamol.
Wskazania do stosowania leku Kidofen duo:
– leczenie gorączki i bólów różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, bólów pooperacyjnych.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Kidofen duo, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Kidofen duo – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Kidofen duo – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Kidofen duo w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Kidofen duo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Kidofen duo, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są: ibuprofen i paracetamol.
Pozostałe składniki to: makrogologlicerolu rycynooleinian, sodu chlorek, kwas cytrynowy bezwodny, sodu benzoesan, guma ksantan, sacharoza, sacharyna sodowa, glicerol, hypromeloza, taumatyna, sodu cytrynian, aromat malinowy AR 0320, woda oczyszczona.
Dawkowanie preparatu Kidofen duo – jak stosować ten lek?
Zalecana dawka
Maksymalna dawka dobowa ibuprofenu wynosi 20 do 30 mg/kg masy ciała, podana według poniższego schematu.
Dzieci:
2 do 5 lat (10 – 20 kg) 5 ml zawiesiny 3 do 4 razy na dobę
6 do 12 lat (21 – 40 kg) 5 ml do 10 ml zawiesiny 3 do 4 razy na dobę
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat:
10 ml zawiesiny co 4 godziny.
Nie należy stosować więcej niż 60 ml zawiesiny na dobę.
Lek jest przeznaczony do stosowania w sytuacjach, kiedy paracetamol lub ibuprofen stosowane oddzielnie są nieskuteczne.
Do opakowania dołączona jest miarka lub strzykawka doustna z adapterem, ułatwiająca odmierzanie dokładnej dawki.
Instrukcja obsługi dozownika w formie strzykawki z adapterem:
1. Odkręcić zakrętkę butelki.
2. W otworze szyjki butelki umieścić załączony adapter.
3. Strzykawkę należy mocno wcisnąć we wgłębienie adaptera.
4. Aby napełnić strzykawkę, butelkę należy odwrócić do góry dnem, a następnie ostrożnie przesuwać tłok strzykawki do dołu, wciągając zawiesinę do pożądanego miejsca na podziałce.
5. Butelkę odwrócić do pozycji początkowej i ostrożnie wyjąć strzykawkę z butelki.
6. Końcówkę strzykawki umieścić w ustach, a następnie wolno naciskając tłok, ostrożnie podawać zawiesinę, aby nie doszło do zakrztuszenia.
7. Po zastosowaniu leku butelkę zamknąć, a strzykawkę umyć i wysuszyć.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przyjęcia dawki leku większej niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub szpitalnym oddziałem ratunkowym, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, gdyż istnieje ryzyko wystąpienia z opóźnieniem poważnego uszkodzenia wątroby.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Kidofen duo – czy mogę spożywać alkohol?
Kidofen duo należy przyjmować po posiłku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Kidofen duo w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku Kidofen duo w I i II trymestrze ciąży.
Nie wolno stosować leku Kidofen duo w ostatnim trymestrze ciąży. Lek może zwiększać ryzyko powikłań u matki i u dziecka w okresie okołoporodowym.
Ibuprofen i paracetamol przenikają do mleka kobiecego w niewielkim stopniu. Nie ma doniesień o szkodliwym wpływie leku na niemowlęta, dlatego przerwanie karmienia nie jest koniecznie w trakcie krótkotrwałego przyjmowania ibuprofenu i paracetamolu w dawkach nie większych niż zalecane w leczeniu bólu i gorączki.
Kidofen duo może utrudniać zajście w ciążę. Jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza.
Ulotka Kidofen duo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Kidofen Duo - (100 mg + 125 mg)/5 ml, Zawiesina doustna (Ibuprofenum + Paracetamolum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Kidofen Duo - (100 mg + 125 mg)/5 ml, Zawiesina doustna (Ibuprofenum + Paracetamolum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
W przypadku dawkowania Kidofenu duo kluczowym parametrem jest masa ciała pacjenta, nie jego wiek. Jest to istotne, ponieważ organizm metabolizuje i rozkłada lek w oparciu o masę ciała, co bezpośrednio wpływa na jego skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Właściwe dopasowanie dawki do wagi pacjenta jest podstawą prawidłowej i bezpiecznej farmakoterapii.
Jak należy prawidłowo dawkować Kidofen duo dla dziecka w wieku 6 lat o masie ciała 29 kg? Czy odpowiednia dawka to 5 ml czy 10 ml? W jaki sposób mogę samodzielnie obliczyć właściwą dawkę dla mojego dziecka? Byłabym wdzięczna za informację dotyczącą precyzyjnego sposobu obliczania dawkowania tego leku w zależności od wieku i masy ciała dziecka.
Kidofen Duo okazał się niezwykle skutecznym lekiem przeciwgorączkowym w przypadku mojej córki, która zmagała się z wysoką temperaturą w przebiegu ciężkiej grypy. Wcześniej stosowane preparaty dostępne bez recepty nie przynosiły zadowalających rezultatów – temperatura obniżała się jedynie na około 20 minut, po czym ponownie wzrastała do niepokojącego poziomu. Sytuacja diametralnie zmieniła się po zastosowaniu Kidofenu Duo. Już pierwsza dawka leku przyniosła długotrwały efekt przeciwgorączkowy, utrzymujący się przez 9 godzin. Po podaniu drugiej dawki temperatura ostatecznie się ustabilizowała i nie zaobserwowałam jej ponownego wzrostu. Jako matka jestem niezwykle usatysfakcjonowana skutecznością działania tego preparatu, który skutecznie pomógł mojemu dziecku w walce z uporczywą gorączką towarzyszącą infekcji grypowej.
Niestety muszę podzielić się negatywną opinią na temat Kidofenu Duo. Miałam podawać ten lek mojemu dziecku na uporczywą gorączkę, która nie ustępowała po innych preparatach. Problemem okazał się jednak wyjątkowo nieprzyjemny, przesłodzony smak syropu. Dziecko kategorycznie odmawiało jego przyjęcia. Próby rozcieńczenia leku wodą również nie przyniosły rezultatu – smak nadal pozostawał nie do zaakceptowania. W efekcie musieliśmy zastosować inne rozwiązanie w postaci czopków przeciwgorączkowych.