Biorphen

Biorphen to lek, który zawiera fenylefryny chlorowodorek. Jest to substancja aktywna, która podnosi ciśnienie krwi poprzez zwężenie naczyń krwionośnych. Biorphen jest często stosowany u pacjentów dorosłych w celu leczenia zbyt niskiego ciśnienia krwi podczas znieczulenia podpajęczynówkowego, zewnątrzoponowego i ogólnego. Wskazania do stosowania Biorphen obejmują leczenie niedociśnienia tętniczego podczas różnych typów znieczulenia.

Cardiol C

Cardiol C to lek roślinny w formie kropli, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie serca. Składa się z kofeiny, wyciągu z zarodków kola, nalewki z konwalii, nalewki z głogu oraz nalewki z kozłka. Tradycyjnie stosowany jest w stanach łatwego męczenia się oraz wspomagająco w początkowym okresie upośledzonej wydolności serca, gdy nie wymaga się stosowania innych leków i nie występują objawy zastoju krążenia. Jest dostępny bez recepty.

Coffecorn forte

Coffecorn forte to lek zawierający winian ergotaminy oraz kofeinę. Ergotamina działa na naczynia krwionośne, powodując ich skurcz lub rozkurcz w zależności od oporu naczyniowego, co zmniejsza objawy migrenowe oraz poprawia przepływ krwi. Kofeina nasila działanie leków przeciwbólowych. Lek jest stosowany w leczeniu napadów migreny i bólów głowy pochodzenia naczyniowego. Coffecorn forte jest dostępny na receptę.

Coffecorn mite

Coffecorn Mite to lek na receptę, dostępny w postaci drażetek. Zawiera winian ergotaminy oraz kofeinę. Jest stosowany głównie w napadach migreny oraz w innych bólach głowy pochodzenia naczyniowego.

Cortineff

Cortineff to lek hormonalny, który nie zawiera hormonów płciowych. Wykazuje działanie przeciwzapalne, zwiększa wydalanie potasu oraz zatrzymuje w organizmie sód i wodę. Jest stosowany w terapii zastępczej pierwotnej i wtórnej niewydolności kory nadnerczy w chorobie Addisona oraz w leczeniu zespołu nadnerczowo-płciowego z utratą soli. Cortineff jest dostępny na receptę.

Dobutamin hameln

Dobutamin Hameln to lek z grupy amin katecholowych, który działa na zwiększenie wydajności pracy serca. Poprzez wzmacnianie działania pompy serca, zwiększa przepływ krwi w organizmie oraz rozszerza żyły i tętnice. Jest wskazany u pacjentów, u których należy uzyskać dodatnie działanie inotropowe w leczeniu dekompensacji niewydolności serca z powodu obniżonej kurczliwości. Lek jest dostępny na receptę.

Effortil

Effortil to lek dostępny na receptę, który ma postać kropli doustnych. Jest to lek sympatykomimetyczny o wysokim powinowactwie do receptorów α 1 i β 1. W wyższych dawkach może również aktywować receptory β 2. Zwiększa kurczliwość mięśnia serca oraz zwiększa pojemność minutową serca (rzut serca) przez zwiększenie objętości wyrzutowej. Effortil jest wskazany w leczeniu niedociśnienia tętniczego objawowego lub ortostatycznego (zależnego od pozycji ciała), związanego z objawami takimi jak zawroty głowy, niewytłumaczalne uczucie zmęczenia, rozmyte widzenie lub utrata widzenia, uczucie osłabienia.

Ephedrinum Hydrochloricum Aguettant

Ephedrinum Hydrochloricum Aguettant to lek dostępny na receptę, który ma postać roztworu do wstrzykiwań. Lek ten rozszerza mięśnie gładkie oskrzeli oraz pobudza ośrodek oddechowy. Stosowany jest w stanach skurczowych dróg oddechowych oraz miejscowo w celu obkurczenia naczyń krwionośnych w stanach zapalnych błon śluzowych.

Glucardiamid

Glucardiamid to lek w postaci pastylek do ssania, który zawiera w swoim składzie niketamid oraz glukozę. Niketamid działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, zwiększając wrażliwość ośrodka oddechowego na dwutlenek węgla, co prowadzi do zwiększenia objętości oddechowej i częstości oddechów. Glukoza zawarta w leku jest dodatkowym źródłem energii dla organizmu. Lek jest dostępny bez recepty i jest stosowany pomocniczo w stanach przewlekłego osłabienia i zmęczenia oraz długotrwałego i dużego wysiłku fizycznego.

Gutron

Gutron to lek sympatykomimetyczny, który pobudza wybiórczo obwodowe receptory α-adrenergiczne. Preparat zawiera substancję midodryna (chlorowodorek midodryny). Jest stosowany w leczeniu ciężkiego niedociśnienia ortostatycznego spowodowanego zaburzeniami czynności autonomicznego układu nerwowego, gdy nie ma możliwości leczenia przyczynowego. Lek jest dostępny na receptę.

Leki na zbyt niskie ciśnienie

Lista leków stosowanych w leczeniu niedociśnienia, czyli zbyt niskiego ciśnienia krwi.

Niskie ciśnienie – czym się charakteryzuje?

Niedociśnienie tętnicze zwane także hipotonią występuje w momencie, kiedy nasze ciśnienie tętnicze (zazwyczaj skurczowe) utrzymuje się poniżej 100 mm Hg. Jest to przypadłość, która najczęściej dotyka kobiety – szczególnie te bardzo szczupłe – oraz osoby intensywnie uprawiające sport. Bardzo często często pojawia się także u dzieci w okresie dojrzewania, szczególnie tych o niskiej masie ciała.

Niskie ciśnienie – jak je leczyć?

Niskie ciśnienie tętnicze zazwyczaj nie wymaga szczególnego leczenia i w większości krajów nie jest uznawana za chorobę. Po wykluczeniu niedociśnienia wtórnego warto wdrążyć zmiany w stylu życia, takie jak picie większej ilości płynów (w tym prawdziwej kawy), czy wdrożenie aktywności fizycznej u osób, które raczej z niej nie korzystają. Pamiętajmy także, że wbrew obiegowej opinii alkohol nie jest dobrym środkiem na podniesienie ciśnienia. W przypadku nawracających omdleń lekarze rekomendują stosowanie leków takich jak mineralokortykosteroidy – są to jednak przypadki rzadkie i uznawane za kontrowersyjne. Wielu lekarzy rekomenduje natomiast doraźne stosowanie kropel podwyższających ciśnienie. Działają one przez kilka godzin i mogą pomóc nam w sytuacji, kiedy objawy niedociśnienia stają się dokuczliwe i przeszkadzają nam w codziennych czynnościach. Chociaż farmakologiczne leczenie niskiego ciśnienia nie jest konieczne, warto na wszelki wypadek zaopatrzyć się w leki, które mogą pomóc nam doraźnie w momencie osłabienia.

Leki na receptę na zbyt niskie ciśnienie

  • leki sympatykomimetyczne, np. etylefryna, midodryna, które poprzez wybiórcze pobudzanie obwodowych receptorów alfa-adrenergicznych, powodują zwężenie naczyń tętniczych i żylnych, a co za tym idzie wzrost ciśnienia krwi,
  • fludrokortyzon – glikokortykosteroid, który poprzez zwiększenie objętości płynów wewnątrznaczyniowych, wywołuje wzrost ciśnienia krwi,
  • erytropetyna (epoetyna alfa, beta) – pomocna u osób z niedokrwistością połączoną z hipotonią ortostatyczną,
  • ergotamina i kofeina – wskazana u osób cierpiących z powodu choroby Parkinsona połączonej z hipotonią ortostatyczną,
  • desmopresyna – podawana donosowo, stosowana w nocnej poliurii (nadmiernym oddawaniu moczu), poprzez zwiększenie objętości płynów w naczyniach krwionośnych, zapobiega spadkom ciśnienia.