Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Viatris Healthcare Limited |
Kod ATC | J07BB02 |
Procedura | DCP |
Substancja | Powierzchniowe antygeny wirusa grypy, Wirus grypy |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Influvac Tetra?
Influvac Tetra jest szczepionką. Szczepionka ta pomaga chronić przed zachorowaniem na grypę, zwłaszcza u osób narażonych na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych. Influvac Tetra jest wskazany dla osób dorosłych (18 lat i starszych). Stosowanie szczepionki Influvac Tetra powinno być zgodne z oficjalnymi zaleceniami.
Po zaszczepieniu szczepionką Influvac Tetra układ immunologiczny organizmu (naturalny układ obronny organizmu) wytwarza własną obronę (przeciwciała) przeciwko chorobie. Żaden ze składników szczepionki nie powoduje zachorowania na grypę.
Grypa jest chorobą, która może się gwałtownie rozprzestrzeniać. Wywołują ją różne szczepy wirusa, które mogą się zmieniać każdego roku. Z tego powodu szczepienie może być konieczne co roku. Największe ryzyko zachorowania na grypę przypada na chłodne miesiące pomiędzy październikiem i marcem. Jeśli nie dokonano szczepienia jesienią można dokonać szczepienia aż do wiosny, ponieważ do tego czasu istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na grypę. Lekarz określi najlepszy termin zaszczepienia.
Influvac Tetra chroni przed czterema szczepami wirusa zawartymi w szczepionce po około 2 – 3 tygodniach od momentu zaszczepienia.
Okres wylęgania grypy w organizmie wynosi kilka dni, tak więc w przypadku kontaktu z wirusem bezpośrednio przed lub zaraz po szczepieniu istnieje możliwość zachorowania na grypę.
Szczepionka nie chroni przed przeziębieniem pomimo, że niektóre jego objawy są podobne do objawów grypy
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Influvac Tetra, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Influvac Tetra – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Influvac Tetra – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Influvac Tetra w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Prowadzenie pojazdów
- 7 Ulotka Influvac Tetra – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 8 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Influvac Tetra, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi są:
Antygeny powierzchniowe wirusa grypy (inaktywowane) (hemaglutynina i neuraminidaza) odpowiadające następującym szczepom*:
A/California/7/2009 (H1N1)pdm09–podobny szczep (A/California/7/2009, NYMC X-181) 15 mikrogramów HA**
A/Texas/50/2012 (pN2)–podobny szczep (A/Texas/50/2012, NYMC X-223A) 15 mikrogramów HA**
B/Massachusetts/2/2012–podobny szczep (B/Massachusetts/2/2012, NYMC BX-51B) 15 mikrogramów HA**
B/Brisbane/60/2008–podobny szczep (B/Brisbane/60/2008, typ dziki).15 mikrogramów HA**
w dawce 0,5 ml
* namnażane w zarodkach kurzych pochodzących ze zdrowych stad
** hemaglutynina
Szczepionka ta jest zgodna z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (ang.WHO) (dla półkuli północnej) i zaleceniami UE na sezon 2014/2015.
Pozostałe składniki szczepionki to: potasu chlorek, potasu diwodorofosforan, disodu fosforan dwuwodny, sodu chlorek, wapnia chlorek dwuwodny, magnezu chlorek sześciowodny, woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Influvac Tetra – jak stosować ten lek?
Dawkowanie
Dorośli (w wieku 18 lat i starsi): jedna dawka 0,5 ml.
Sposób i droga podania
Szczepionkę należy podawać domięśniowo lub głęboko podskórnie. W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Szczepionka podawana jest przez wykwalifikowany personel medyczny.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Influvac Tetra – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Influvac Tetra w okresie ciąży i karmienia piersią?
Szczepionki przeciw grypie mogą być stosowane w każdym okresie ciąży. Większy zbiór danych dotyczący bezpieczeństwa stosowania jest dostępny dla drugiego i trzeciego trymestru ciąży w porównaniu z pierwszym trymestrem, jednak dane dotyczące stosowania szczepionek przeciw grypie pochodzące z całego świata nie wskazują na to, aby szczepionka wywierała jakiekolwiek szkodliwe działania u płodu lub u matki.
Influvac Tetra może być stosowany w okresie karmienia piersią.
Lekarz lub farmaceuta zadecyduje o możliwości zaszczepienia szczepionką Influvac Tetra kobiety ciężarnej. Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty
Prowadzenie pojazdów
Influvac Tetra nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Ulotka Influvac Tetra – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Influvac Tetra - -, Zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce (Vaccinum influenzae inactivatum ex corticis antigeniis praeparatum Szczepionka przeciw grypie (antygen powierzchniowy), inaktywowana) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Influvac Tetra - -, Zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce (Vaccinum influenzae inactivatum ex corticis antigeniis praeparatum Szczepionka przeciw grypie (antygen powierzchniowy), inaktywowana) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Chciałabym podzielić się moim doświadczeniem po szczepieniu szczepionką Influvac. Niestety, reakcja organizmu była dość intensywna i pojawiła się już następnego dnia po podaniu szczepionki. Czwartego dnia dolegliwości jeszcze się nasiliły. Odczuwałam silne bóle mięśni, szczególnie nóg, które utrudniały mi poruszanie się. Dodatkowo wystąpiła nadwrażliwość skóry na dotyk, uporczywe bóle głowy oraz dolegliwości żołądkowe prowadzące do wymiotów. Mimo że jestem w grupie wiekowej 75+, gdzie szczepienia są szczególnie zalecane, te nieprzyjemne skutki uboczne spowodowały, że nabrałam obaw przed kolejnym szczepieniem.
Pragnę podzielić się moim długoterminowym doświadczeniem ze szczepionką Influvac Tetra. W roku 2000 zdecydowałem się na pierwsze i jak się później okazało, ostatnie szczepienie tym preparatem. W ciągu zaledwie trzech dni od podania szczepionki wystąpiły u mnie poważne powikłania neurologiczne, które wymagały hospitalizacji na oddziale neurologicznym. Mimo upływu dwóch dekad, konsekwencje zdrowotne tego szczepienia nadal są odczuwalne w moim codziennym funkcjonowaniu. To doświadczenie skłoniło mnie do głębszej refleksji nad kwestią wprowadzania do organizmu substancji zawierających białka pochodzenia zwierzęcego. Uważam, że decyzja o szczepieniu powinna być poprzedzona wnikliwą analizą potencjalnych korzyści i zagrożeń.
Chciałabym podzielić się moimi wątpliwościami dotyczącymi szczepionki Influvac Tetra i jej stosowania w okresie ciąży. Zaniepokoiła mnie znacząca rozbieżność między informacją o braku przeciwwskazań do stosowania w ciąży, a składem preparatu. Po dokładniejszej analizie ulotki zauważyłam, że dwa składniki zawarte w szczepionce nie są zalecane dla kobiet w wieku rozrodczym. Ta niespójność budzi mój niepokój, szczególnie w kontekście stosowania preparatu przez kobiety ciężarne. Czy ktoś może wyjaśnić tę pozorną sprzeczność w zaleceniach? Zastanawiam się, jakie mogą być długofalowe konsekwencje przyjmowania tych składników dla zdrowia reprodukcyjnego.