Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Janssen-Cilag International N.V. |
Kod ATC | L01EL01 |
Procedura | CEN |
Substancja | Ibrutynib |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Imbruvica?
Lek IMBRUVICA jest lekiem przeciwnowotworowym, który zawiera substancję czynną ibrutynib, należącą do grupy leków zwanych inhibitorami kinazy białkowej.
Jest on stosowany w leczeniu następujących nowotworów krwi u dorosłych:
– Chłoniaka z komórek płaszcza (z ang. mantle cell lymphoma-MCL), który jest nowotworem zajmującym węzły chłonne, gdy choroba powróciła lub nie reaguje na leczenie.
– Przewlekłej białaczki limfocytowej (z ang. chronic lymphocytic leukaemia-CLL), nowotworu obejmującego krwinki białe, zwane limfocytami, zajmującego również węzły chłonne.
Lek IMBRUVICA stosuje się u pacjentów z nieleczoną wcześniej CLL, lub u pacjentów u których choroba powróciła lub nie reaguje na leczenie.
– Makroglobulinemii Waldenströma (WM), nowotworu obejmującego krwinki białe, zwane limfocytami. Lek stosuje się, gdy choroba powróciła lub nie reaguje na leczenie, lub u pacjentów, którzy mają małe szanse na skuteczne leczenie chemioterapią podawaną razem z przeciwciałami.
Jak działa lek IMBRUVICA
W MCL, CLL i WM lek IMBRUVICA działa poprzez blokowanie kinazy tyrozynowej Brutona, białka stymulującego wzrost i przeżycie tych komórek nowotworowych w organizmie. Poprzez blokowanie białka, lek IMBRUVICA niszczy lub zmniejsza liczbę komórek nowotworowych. Może także spowolnić rozwój nowotworu.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Imbruvica, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Imbruvica – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Imbruvica – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Imbruvica w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Imbruvica – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Imbruvica, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest ibrutynib. Każda kapsułka twarda zawiera 140 mg ibrutynibu.
Pozostałe składniki to:
– zawartość kapsułki: sodu kroskarmeloza, magnezu stearynian, celuloza mikrokrystaliczna i sodu laurylosiarczan
– otoczka kapsułki: żelatyna i dwutlenek tytanu (E171)
– tusz do nadruków: żywica naturalna, żelaza tlenek czarny (E 172) i glikol propylenowy.
Dawkowanie preparatu Imbruvica – jak stosować ten lek?
Zalecana dawka
Chłoniak z komórek płaszcza (MCL)
Zalecana dawka leku to cztery kapsułki (560 mg) na dobę.
Przewlekła białaczka limfocytowa (CLL)/ makroglobulinemia Waldenströma (WM)
Zalecana dawka leku to trzy kapsułki (420 mg) na dobę.
Lekarz może dostosować dawkę.
Przyjmowanie leku
– Kapsułki należy przyjmować doustnie popijając szklanką wody.
– Kapsułki należy przyjmować o tej samej porze każdego dnia.
– Kapsułkę należy połknąć w całości. Nie należy jej otwierać, łamać lub żuć.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem lub natychmiast udać się do szpitala. Należy zabrać ze sobą kapsułki i niniejszą ulotkę.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Imbruvica – czy mogę spożywać alkohol?
Leku IMBRUVICA nie należy przyjmować razem z grejpfrutem lub sewilskimi pomarańczami (gorzkie pomarańcze) – dotyczy to jedzenia, picia soku lub przyjmowania suplementów, które mogą zawierać te owoce w swym składzie. Wynika to z tego, że owoce te mogą zwiększyć stężenie leku IMBRUVICA we krwi pacjenta.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Imbruvica w okresie ciąży i karmienia piersią?
Pacjentki w okresie rozrodczym nie powinny zachodzić w ciążę podczas stosowania leku. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki przed zastosowaniem tego leku.
Leku IMBRUVICA nie należy stosować w okresie ciąży. Brak danych dotyczących stosowania leku u kobiet w ciąży.
Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować wysoce skuteczne metody antykoncepcji podczas i do trzech miesięcy po stosowaniu leku w celu zapobiegnięcia zajścia w ciążę w trakcie przyjmowania leku. W przypadku stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych takich jak pigułki lub wkładki, należy zastosować dodatkową mechaniczną metodę antykoncepcji (tj. prezerwatywę).
– Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę.
– Nie należy karmić piersią podczas przyjmowania leku.
Ulotka Imbruvica – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Lek Imbruvica dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Lek Imbruvica dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Stosuję Imbruvicę od roku i moje doświadczenia są złożone. Z jednej strony, po dwunastu miesiącach terapii osiągnęłam znaczącą poprawę – moja morfologia wreszcie wróciła do prawidłowych wartości, co jest ogromnym sukcesem. Jest to pierwszy lek w mojej walce z przewlekłą białaczką limfocytową, który nie wymagał natychmiastowej hospitalizacji ratującej życie. Jednak od około dwóch miesięcy zmagam się z dość uciążliwymi skutkami ubocznymi. Pojawiły się rozległe siniaki oraz krwista wysypka na skórze. Dodatkowo doświadczam intensywnych, wędrujących bólów stawowych z towarzyszącymi obrzękami, które często znacząco utrudniają mi poruszanie się. Występują również bolesne skurcze ścięgien oraz dolegliwości żołądkowe. Mimo tych niedogodności, biorąc pod uwagę skuteczność leku w leczeniu podstawowej choroby, kontynuuję terapię pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego.
Dzisiaj rozpoczęliśmy terapię tym lekiem i towarzyszą nam mieszane uczucia oraz pewne obawy. Sytuacja jest szczególnie trudna, ponieważ mój mąż zmaga się z chłoniakiem z komórek płaszcza (MCL), a choroba wróciła po wcześniejszej chemioterapii schematem BR. Rozpoczynamy ten nowy etap leczenia z nadzieją, ale też ze świadomością powagi sytuacji. Będziemy na bieżąco obserwować reakcję organizmu na nową terapię.
Rozpocząłem terapię lekiem Imbruvica dwa tygodnie temu i chciałbym podzielić się swoimi wstępnymi obserwacjami. Jak dotąd głównym efektem ubocznym, który zauważyłem, są łagodne zawroty głowy. Mimo że dolegliwość ta nie jest bardzo uciążliwa, uważam za istotne monitorowanie tego objawu w trakcie dalszego leczenia. Będę obserwował, czy ten efekt uboczny utrzyma się w kolejnych tygodniach terapii czy może ustąpi wraz z adaptacją organizmu do leku.
Po dwóch tygodniach terapii lekiem Imbruvica moje ogólne samopoczucie jest bardzo dobre. Jedynym zauważalnym objawem ubocznym są niewielkie wybroczyny na skórze nóg, które pojawiły się podczas leczenia. Poza tym nie odczuwam żadnych innych dolegliwości, a terapia przebiega pomyślnie. Będę nadal obserwować reakcję organizmu na lek, szczególnie pod kątem zmian skórnych.
Moje dotychczasowe doświadczenia z lekiem Imbruvica są bardzo pozytywne. Efekty terapeutyczne, jakie obserwuję podczas stosowania tego preparatu, spełniają moje oczekiwania. Skuteczność leku jest zauważalna, a jego działanie przynosi oczekiwane rezultaty w procesie mojego leczenia. Tolerancja organizmu na lek jest dobra, co pozwala mi kontynuować terapię bez znaczących trudności. Całościowa ocena preparatu na tym etapie leczenia wypada niezwykle korzystnie.