Podmiot odpowiedzialny | Egis Pharmaceuticals Ltd. |
Kod ATC | B01AC05 |
Procedura | NAR |
Substancja | Tyklopidyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ifapidin?
Substancja czynna leku Ifapidin, tyklopidyna, hamuje agregację płytek krwi i uwalnianie substancji biorących udział w procesie krzepnięcia krwi, zapobiegając tworzeniu się zakrzepów tętniczych i żylnych. Mechanizm działania tyklopidyny polega na hamowaniu zależnego od ADP wiązania się fibrynogenu z receptorem glikoproteinowym (IIb i IIIa) płytki. Tyklopidyna zmniejsza stężenie fibrynogenu, wydłuża czas krwawienia i zmniejsza lepkość krwi. Po podaniu doustnym wchłania się szybko i prawie całkowicie z przewodu pokarmowego. Działanie antyagregacyjne wykrywalne jest po upływie 48 godzin po podaniu leku, osiągając maksimum po 8 – 11 dniach. Po odstawieniu leku czas krwawienia i wyniki innych badań czynności płytek krwi normalizują się w okresie tygodnia. Tyklopidyna metabolizowana jest w wątrobie i wydalana z moczem (60%) oraz z kałem (23%).
Tyklopidyna jako selektywny inhibitor agregacji płytek krwi jest stosowana w leczeniu schorzeń naczyniowych i zapobieganiu ich powikłaniom: zapobieganie niedokrwiennym udarom mózgu, zapobieganie przejściowym niedokrwieniom mózgu (TIA), zapobieganie reokluzji po zawałach mięśnia sercowego i zapobieganie wtórnym zawałom,
zapobieganie zakrzepom naczyń obwodowych w przebiegu miażdżycy tętnic kończyn dolnych, zapobieganie wtórnej angiopatii miażdżycowej i cukrzycowej.
Ponadto – w chirurgii przed i po zabiegach z zastosowaniem krążenia pozaustrojowego, przy hemodializie – poprawia efekty dializy, działa ochronnie na płytki, zmniejsza ilość podawanej heparyny. Leczniczo i zapobiegawczo w zaburzeniach płytkowych.
Nadwrażliwość na lek. Zaburzenia czynności układu krwiotwórczego z wydłużonym czasem krwawienia, neutropenia, trombocytopenia. Skazy krwotoczne. Schorzenia ze skłonnością do krwawień, np. wrzody żołądka i dwunastnicy, krwawienia wewnątrzczaszkowe. Ciężka niewydolność wątroby.
Jaki jest skład Ifapidin, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest tyklopidyny chlorowodorek.
Inne składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia ziemniaczana, kwas cytrynowy, kwas stearynowy, krzemionka koloidalna, magnezu stearynian, hypromeloza, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E 171).
Dawkowanie preparatu Ifapidin – jak stosować ten lek?
Lek Ifapidin należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, przestrzegać zalecanej dawki i czasu leczenia. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.
Zazwyczaj stosowana dawka leku to: 1 tabletka 2 razy na dobę. Lek należy przyjmować w czasie posiłku.
Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania leku u dzieci w wieku do 18 lat nie zostało ustalone.
Pacjenci w podeszłym wieku mogą przyjmować zazwyczaj stosowaną dawkę leku.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Przedawkowanie tykloidyny może być niebezpieczne, dlatego w razie przyjęcia większej niż zalecana ilości tabletek leku Ifapidin, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ifapidin – czy mogę spożywać alkohol?
Stosowanie leku Ifapidin podczas posiłków powoduje lepsze wchłanianie leku.
W celu uniknięcia potencjalnych problemów żołądkowo-jelitowych, tabletki należy przyjmować w czasie posiłków.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Ifapidin w okresie ciąży i karmienia piersią?
Leku Ifapidin nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.
Ulotka Ifapidin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Ifapidin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Ifapidin - 250 mg, Tabletki powlekane (Ticlopidinum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Ifapidin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Ifapidin - 250 mg, Tabletki powlekane (Ticlopidinum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Ifapidin w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Ifapidin - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Ifapidin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.