Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | US Pharmacia Sp. z o.o. |
Kod ATC | M01AE51 |
Procedura | NAR |
Substancja | Ibuprofen, Pseudoefedryna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ibuprom Zatoki Sprint?
Ibuprom Zatoki Sprint stosuje się w celu złagodzenia objawów związanych z przekrwieniem błony śluzowej nosa lub zatokowym bólem głowy, gorączką oraz bólem stawów i mięśni związanym z przeziębieniem i grypą.
Lek ten zawiera ibuprofen, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Kapsułki zawierają również pseudoefedryny chlorowodorek, substancję ułatwiającą oddychanie, która pomaga oczyścić przewód nosowy oraz zmniejszyć przekrwienie błony śluzowej nosa.
Lek ten należy stosować jedynie, jeśli występuje zablokowanie nosa wraz z bólem głowy, bólem i (lub) gorączką jednocześnie. Nie należy go stosować, jeśli występuje tylko jeden z wymienionych objawów.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Ibuprom Zatoki Sprint, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Ibuprom Zatoki Sprint – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ibuprom Zatoki Sprint – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Ibuprom Zatoki Sprint w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Ibuprom Zatoki Sprint – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Ibuprom Zatoki Sprint, jakie substancje zawiera?
• Substancjami czynnymi leku są ibuprofen 200 mg i pseudoefedryny chlorowodorek 30 mg.
• Pozostałe składniki to: makrogol 600, potasu wodorotlenek, woda oczyszczona.
Skład kapsułki: żelatyna, sorbitol, ciekły, częściowo odwodniony, woda oczyszczona, naturalny beta-karoten 10% CWD, proszek, o składzie: naturalny beta-karoten (E160), skrobia spożywcza modyfikowana (E1450), dl-Alfa tokoferol (E307).
Tusz drukarski o składzie: szelak, żelaza tlenek czarny (E172), alkohol N-butylowy, glikol propylenowy, amonu wodorotlenek 28%.
Dawkowanie preparatu Ibuprom Zatoki Sprint – jak stosować ten lek?
Lek ten należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek należy przyjmować tylko doustnie i krótkotrwale.
Dorośli, osoby w podeszłym wieku i dzieci powyżej 12 lat: Należy stosować możliwie najmniejsze skuteczne dawki, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Zalecana dawka to 1 lub 2 kapsułki co 4 do 6 godzin. Kapsułki należy połknąć w całości, popijając dużą szklanką wody. Należy przyjmować tyle kapsułek ile potrzeba, pamiętając o przerwie od 4 do 6 godzin pomiędzy zażywanymi dawkami. Nie należy przyjmować więcej niż 6 kapsułek w ciągu 24 godzin. Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Nie należy przekraczać zalecanej dawki.
Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów. Jeśli w przebiegu zakażenia jego objawy (takie jak gorączka i ból) utrzymują się lub nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku Ibuprom Zatoki Sprint lub jeśli dziecko przypadkowo przyjęło lek, należy zawsze zwrócić się do lekarza lub zgłosić do najbliższego szpitala, aby uzyskać opinię o możliwym zagrożeniu dla zdrowia i poradę na temat działań, jakie należy w takim przypadku podjąć. Należy zabrać ze sobą kapsułki, aby pokazać je lekarzowi.
Objawy mogą obejmować nudności, bóle żołądka, wymioty (mogą występować ślady krwi), bóle głowy, dzwonienie w uszach, dezorientacja i oczopląs. Po przyjęciu dużej dawki występowała senność, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, utrata przytomności, drgawki (głównie u dzieci), osłabienie i zawroty głowy, krew w moczu, uczucie zimna i problemy z oddychaniem.
W przypadku przypadkowego przedawkowania należy zaprzestać stosowanie leku.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ibuprom Zatoki Sprint – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Ibuprom Zatoki Sprint w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża i karmienie piersią
Leku Ibuprom Zatoki Sprint nie należy przyjmować w okresie ciąży lub karmienia piersią.
Jeżeli pacjentka przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Płodność
Ibuprofen należy do grupy leków, NLPZ, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Działanie to jest odwracalne po zakończeniu stosowania leku. Jest mało prawdopodobne, że sporadyczne stosowanie ibuprofenu, wpłynie na możliwość zajścia w ciążę. Jednak, jeśli występują problemy z zajściem w ciążę, należy powiadomić lekarza o przyjmowaniu tego leku.
Ulotka Ibuprom Zatoki Sprint – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Ibuprom Zatoki Sprint - 200 mg + 30 mg, Kapsułki miękkie (Ibuprofenum + Pseudoephedrini hydrochloridum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ibuprom Zatoki Sprint - 200 mg + 30 mg, Kapsułki miękkie (Ibuprofenum + Pseudoephedrini hydrochloridum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?