Ibufen

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Kod ATCM01AE01
ProceduraNAR
SubstancjaIbuprofen

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ibufen?

Ibufen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Lek jest przeznaczony do stosowania u dzieci od 6 lat, młodzieży i dorosłych w przypadku:
– Gorączki różnego pochodzenia (między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych).

Postać czopków jest szczególnie zalecana w przypadkach, gdy przyjmowanie ibuprofenu w postaci doustnej jest niemożliwe lub u pacjenta występują wymioty.

Reklama

Jaki jest skład Ibufen, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest ibuprofen. Każdy czopek zawiera 200 mg ibuprofenu.

Pozostałe składniki to: Witepsol H15, Witepsol W45.

Dawkowanie preparatu Ibufen – jak stosować ten lek?

Podanie doodbytnicze.
Nie stosować u dzieci o wadze poniżej 20 kg.
Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej.

Maksymalna dawka dobowa ibuprofenu u dzieci w wieku do 12 lat wynosi 20-30 mg na kg mc., podzielone na 3 do 4 pojedynczych dawek.

Nie należy przekraczać jednorazowej dawki 10 mg/kg mc.

Lek przeznaczony do krótkotrwałego stosowania.

Jeśli u dzieci i młodzieży zachodzi konieczność stosowania tego leku dłużej niż przez 3 dni lub objawy nasilą się, należy skonsultować się z lekarzem.

Szczegółowa tabela dawkowania w zalezności od wagi ciała, znajduje się w załączonej ulotce.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przypadki przedawkowania są rzadkie, jednak jeśli została zastosowana zbyt duża dawka leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

U większości pacjentów mogą wystąpić:
– nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu, biegunka (rzadziej),
– szumy uszne, zaburzenia widzenia, ból głowy i krwawienie z żołądka i jelit.

Ciężkie zatrucie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i objawia się:
– zawrotami głowy, zaburzeniami oddychania, w tym dusznością,
– sporadycznie także pobudzeniem i dezorientacją lub śpiączką.

Podczas ciężkich zatruć może wystąpić:
– niedociśnienie tętnicze, zwiększone stężenie potasu we krwi,
– kwasica metaboliczna,
– zwiększenie czasu protrombinowego/INR,
– ostra niewydolność nerek lub uszkodzenie wątroby,
– u pacjentów z astmą może wystąpić zaostrzenie objawów astmy,
– sporadycznie mogą wystąpić drgawki.

Leczenie jest objawowe i podtrzymujące. Lekarz podejmie właściwe postępowanie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ibufen – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ibufen w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

W ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży nie należy stosować leku. Podczas ostatnich trzech miesięcy ciąży nie wolno przyjmować leku, ponieważ mogłoby to zwiększać ryzyko wystąpienia powikłań u matki i u dziecka w okresie okołoporodowym.

Ibuprofen w niewielkich ilościach przenika do mleka karmiących matek, jest jednak bardzo mało prawdopodobne, aby wpływał negatywnie na niemowlę karmione piersią.

Lek ten należy do grupy leków (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Jest to działanie przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii.

Ulotka Ibufen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Ibufen - 200 mg, Czopki (Ibuprofenum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ibufen - 200 mg, Czopki (Ibuprofenum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz