Galamir

Galamir to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu łagodnego do umiarkowanego otępienia typu alzheimerowskiego. Lek ten działa na bazie galantaminy. Objawy choroby Alzheimera, takie jak narastająca utrata pamięci, dezorientacja oraz zmiany zachowania, są łagodzone przez Galamir, który zwiększa ilość acetylocholiny w mózgu. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Galamir. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Galamir jest lekiem przeciw otępieniu stosowanym w leczeniu łagodnego do umiarkowanego otępienia typu alzheimerowskiego, choroby zmieniającej działanie mózgu. Objawy choroby Alzheimera obejmują narastającą utratę pamięci, dezorientację oraz zmiany zachowania. Prowadzi to do coraz większych trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

Uważa się, że te objawy wynikają z braku acetylocholiny – substancji odpowiedzialnej za przesyłanie informacji między komórkami mózgu. Galamir zwiększa ilość acetylocholiny w mózgu, prowadząc do złagodzenia objawów choroby.

Jaki jest skład Galamir, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest galantamina.
– Każda twarda kapsułka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 8 mg galantaminy (w postaci bromowodorku)
– Każda twarda kapsułka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 16 mg galantaminy (w postaci bromowodorku)
– Każda twarda kapsułka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 24 mg galantaminy (w postaci bromowodorku)

Pozostałe składniki to:

Składniki kapsułki
Celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza, etyloceluloza, magnezu stearynian

Otoczka kapsułki
8 mg: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171)
16 mg: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek czerwony (E 172)
24 mg: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171), indygotyna (E 132), erytrozyna (E 127), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Galamir – jak stosować?

Przyjmowanie leku Galamir zaczyna się od małej dawki. Następnie lekarz może zalecić stopniowe zwiększanie dawki leku tak, aby dobrać najlepszą dawkę dla pacjenta.

1. Leczenie rozpoczyna się od kapsułki 8 mg raz na dobę. Po 4 tygodniach leczenia dawka jest zwiększona.
2. Następnie pacjent przyjmuje kapsułkę 16 mg raz na dobę. Po upływie co najmniej następnych
4 tygodni leczenia lekarz może zdecydować o ponownym zwiększeniu dawki.
3. Następnie pacjent przyjmuje kapsułkę 24 mg raz na dobę.
4. Lekarz wyjaśni, od jakiej dawki należy rozpocząć leczenie oraz kiedy dawka powinna zostać zwiększona.

Należy regularnie zgłaszać się na wizyty lekarskie, żeby lekarz mógł sprawdzać działanie leku i omówić z pacjentem jego samopoczucie.

Choroby wątroby lub nerek
• U pacjentów z łagodną chorobą wątroby lub nerek leczenie należy rozpoczynać od dawki 8 mg raz na dobę, rano.
• U pacjentów z umiarkowaną chorobą wątroby lub nerek leczenie należy rozpoczynać od dawki 8 mg co drugi dzień, rano. Po upływie tygodnia należy zacząć przyjmować dawkę 8 mg raz na dobę rano. Nie należy przyjmować więcej niż 16 mg raz na dobę.
• Pacjenci z ciężką chorobą wątroby i (lub) nerek nie powinni stosować leku Galamir.

Jak przejść z przyjmowania galantaminy w tabletkach o natychmiastowym uwalnianiu lub galantaminy w postaci roztworu doustnego na galantaminę w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu?

Jeśli pacjent obecnie przyjmuje galantaminę w tabletkach o natychmiastowym uwalnianiu lub w postaci roztworu doustnego, lekarz może zadecydować o przejściu na galantaminę w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu.
• Należy przyjąć wieczorem ostatnią dawkę galantaminy w tabletkach o natychmiastowym uwalnianiu lub w postaci roztworu doustnego.
• Następnego dnia rano należy przyjąć pierwszą dawkę galantaminy w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu.

NIE NALEŻY przyjmować więcej niż jednej kapsułki na dobę. Podczas przyjmowania leku Galamir raz na dobę NIE NALEŻY przyjmować galantaminy w tabletkach o natychmiastowym uwalnianiu ani w postaci roztworu doustnego.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania leku Galamir u dzieci i młodzieży.

Sposób podania
Kapsułki leku Galamir należy połykać w całości, NIE wolno ich żuć ani rozgniatać. Lek Galamir należy przyjmować rano, popijając kapsułkę wodą lub innymi płynami, najlepiej w trakcie posiłku.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia zbyt dużej dawki leku Galamir należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub szpitalem oraz zabrać ze sobą pozostałe kapsułki i opakowanie. Objawy podmiotowe lub przedmiotowe przedawkowania mogą obejmować m.in.: silne nudności, wymioty, osłabienie mięśni, zwolnienie akcji serca, napady drgawek oraz utratę przytomności

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Galamir – czy mogę spożywać alkohol?

Jeśli to możliwe, lek Galamir należy przyjmować z pożywieniem.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Galamir w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Podczas stosowania leku Galamir nie należy karmić piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Galamir

Ulotka Galamir – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Galamir przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Galamir m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Galamir w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Galamir

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Galamir? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Galamir. Podziel się doświadczeniami na forum.