Podmiot odpowiedzialny | Vifor France |
Kod ATC | C09X |
Procedura | CEN |
Substancja | Sparsentan |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Filspari?
Lek Filspari zawiera substancję czynną o nazwie sparsentan. Działa on poprzez blokowanie receptorów dla dwóch hormonów: endoteliny i angiotensyny, które są zaangażowane w regulację funkcji nerek.
Filspari jest stosowany w leczeniu pierwotnej nefropatii IgA (IgAN) u dorosłych, u których wydalanie białka z moczem wynosi co najmniej 1,0 g/dobę lub stosunek białka do kreatyniny w moczu wynosi co najmniej 0,75 g/g.
Pierwotna nefropatia IgA to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy produkuje wadliwą wersję przeciwciała IgA. Przeciwciało to gromadzi się w kłębuszkach nerkowych, które filtrują krew, co prowadzi do ich uszkodzenia i przenikania krwi oraz białka do moczu.
Filspari blokuje receptory dla endoteliny i angiotensyny, które odgrywają rolę w procesach zapalnych w nerkach, prowadzących do ich uszkodzenia. Dzięki blokowaniu tych receptorów, Filspari zmniejsza ilość białka w moczu, co pomaga spowolnić postęp choroby.
Jaki jest skład Filspari, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku Filspari jest sparsentan. Każda powlekana tabletka Filspari 200 mg zawiera 200 mg sparsentanu, a każda powlekana tabletka Filspari 400 mg zawiera 400 mg sparsentanu.
Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu, alkohol poliwinylowy, makrogol, talk oraz dwutlenek tytanu (E171).
Dawkowanie preparatu Filspari – jak stosować ten lek?
Dawkowanie Zalecana początkowa dawka to jedna tabletka 200 mg raz dziennie. Po 14 dniach lekarz może zwiększyć dawkę do 400 mg (2 tabletki po 200 mg lub 1 tabletka 400 mg) raz dziennie, w zależności od tolerancji pacjenta na lek Filspari.
Jak przyjmować lek Aby uniknąć gorzkiego smaku, tabletkę należy połknąć w całości, popijając szklanką wody.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli przyjmiesz więcej tabletek niż zalecane, mogą pojawić się objawy niskiego ciśnienia krwi. W przypadku przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Filspari – czy mogę spożywać alkohol?
Pacjenci przyjmujący lek Filspari powinni unikać spożywania grejpfrutów oraz soku grejpfrutowego. Jest to spowodowane tym, że grejpfruty i ich sok mogą zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych w połączeniu z lekiem Filspari.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Filspari w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie należy stosować leku Filspari, jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę, ponieważ może on zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz poprosi pacjentkę o wykonanie testu ciążowego, jeśli istnieje możliwość zajścia w ciążę.
- W przypadku możliwości zajścia w ciążę, należy stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas przyjmowania leku Filspari oraz przez miesiąc po zakończeniu leczenia. Warto omówić to z lekarzem.
- Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę lub podejrzewa, że może być w ciąży podczas stosowania leku Filspari lub w ciągu miesiąca po jego odstawieniu, powinna natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Nie wiadomo, czy Filspari przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się karmienia piersią podczas jego stosowania. Należy skonsultować się z lekarzem w tej sprawie.
Skutki uboczne Filspari, jakie są działania niepożądane?
Jak każdy lek, Filspari może powodować działania niepożądane, choć nie u każdego pacjenta się one pojawią.
Często (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 10 osób):
- Niskie ciśnienie krwi (niedociśnienie tętnicze)
- Zawroty głowy lub oszołomienie przy wstawaniu lub siadaniu z powodu spadku ciśnienia krwi (niedociśnienie ortostatyczne)
- Zawroty głowy
- Wysokie stężenie potasu we krwi (hiperkaliemia)
- Nagromadzenie płynów w organizmie (obrzęki), szczególnie w okolicy kostek i stóp
- Zmęczenie
- Zmniejszona czynność nerek (szczególnie na początku leczenia; zaburzenia czynności nerek)
- Nagła niewydolność nerek (szczególnie na początku leczenia; ostre uszkodzenie nerek)
- Zwiększone stężenie kreatyniny we krwi (produkt rozpadu mięśni usuwany przez nerki)
- Ból głowy
- Zaburzenia czynności wątroby, wykrywane w badaniach krwi
Niezbyt często (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 100 osób):
- Niska liczba krwinek czerwonych (anemia)
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Filspari, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.
Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Vifor France. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Filspari z innymi lekami
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent stosuje leki na nadciśnienie. Nie wolno przyjmować leku Filspari, jeśli pacjent używa antagonistów receptora angiotensyny, antagonistów receptora endoteliny lub inhibitorów reniny (leki zawierające aliskiren).
Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z poniższych leków:
Jednoczesne stosowanie leku Filspari z poniższymi lekami może zwiększać ryzyko działań niepożądanych:
- Enalapryl lub lizynopryl (inhibitory ACE) stosowane w leczeniu nadciśnienia lub innych schorzeń. Możliwe działania niepożądane to niskie ciśnienie krwi przy zmianie pozycji, wysokie stężenie potasu we krwi i zaburzenia czynności nerek.
- Spironolakton lub eplerenon (MRA) stosowane w celu usunięcia nadmiaru płynów lub leczenia chorób serca, mogą zwiększać stężenie potasu we krwi.
- Suplementy potasu, leki oszczędzające potas (diuretyki) lub substytuty soli kuchennej zawierające potas, mogą zwiększać stężenie potasu we krwi.
- Leki przeciwgrzybicze (itrakonazol, flukonazol).
- Leki przeciwbakteryjne (klarytromycyna, erytromycyna).
Działanie leku Filspari może być osłabione przez:
- Ryfampicynę stosowaną w leczeniu zakażeń bakteryjnych.
- Niektóre leki stosowane w leczeniu HIV, takie jak efawirenz.
- Leki przeciwpadaczkowe, takie jak karbamazepina, fenytoina, fenobarbital.
- Ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum) stosowane w leczeniu depresji i innych schorzeń.
- Kortykosteroidy, takie jak deksametazon, stosowane głównie w leczeniu stanów zapalnych.
Działanie leku Filspari może być nasilone przez:
- Boceprewir lub telaprewir stosowane w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C.
- Koniwaptan stosowany w leczeniu niskiego stężenia sodu we krwi.
- Niektóre leki stosowane w leczeniu HIV, takie jak indynawir, lopinawir/rytonawir, nelfinawir, rytonawir.
- Nefazodon stosowany w leczeniu depresji.
- Leki immunosupresyjne i zapobiegające odrzuceniu przeszczepu, takie jak cyklosporyna i takrolimus.
Ulotka Filspari – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Filspari przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lek Filspari dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Filspari m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lek Filspari dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność Filspari w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Filspari - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Filspari? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.