Fexofenadine Aurovitas

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyAurovitas Pharma Polska Sp. z o.o.
Kod ATCR06AX26
ProceduraDCP
SubstancjaFeksofenadyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Fexofenadine Aurovitas?

Lek Fexofenadine Aurovitas zawiera chlorowodorek feksofenadyny, który jest lekiem przeciwhistaminowym.

Fexofenadine Aurovitas 120 mg jest przeznaczony dla dorosłych i młodzieży od 12. roku życia, aby łagodzić objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (np. kataru siennego), takie jak kichanie, swędzenie nosa, katar, zatkany nos oraz swędzenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu.

Jeśli po 7 dniach stosowania nie nastąpi poprawa lub objawy się nasilą, należy skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Jaki jest skład Fexofenadine Aurovitas, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest chlorowodorek feksofenadyny. Każda powlekana tabletka zawiera 120 mg chlorowodorku feksofenadyny, co odpowiada 112 mg feksofenadyny.

Pozostałe składniki to:

  • Rdzeń tabletki: kroskarmeloza sodowa, laktoza, laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia żelowana, kwas stearynowy.
  • Otoczka tabletki: żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172), hypromeloza typ 2910 6 mPas (E 464), makrogol 400 (E 1521), tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie preparatu Fexofenadine Aurovitas – jak stosować ten lek?

Lek należy stosować zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza bądź farmaceuty. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i starsi

Zalecana dawka to jedna tabletka (120 mg) dziennie. Tabletkę należy przyjmować przed posiłkiem, popijając wodą. Lek zaczyna działać w ciągu godziny, a jego efekt utrzymuje się przez 24 godziny.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości tabletek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub najbliższym oddziałem ratunkowym. Objawy przedawkowania u dorosłych mogą obejmować zawroty głowy, senność, zmęczenie oraz suchość w ustach.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Fexofenadine Aurovitas – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletkę należy przyjmować przed posiłkiem, popijając wodą.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Fexofenadine Aurovitas w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży, karmi piersią, podejrzewa, że może być w ciąży, lub planuje zajść w ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku Fexofenadine Aurovitas w ciąży, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Lek ten nie jest również zalecany podczas karmienia piersią.

Skutki uboczne Fexofenadine Aurovitas, jakie są działania niepożądane?

Jeśli wystąpią objawy takie jak obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła oraz trudności w oddychaniu, należy natychmiast przerwać stosowanie leku Fexofenadine Aurovitas i skontaktować się z lekarzem, ponieważ mogą to być objawy ciężkiej reakcji alergicznej.

W badaniach klinicznych zgłaszano następujące działania niepożądane, których częstość była podobna do obserwowanej u pacjentów otrzymujących placebo:

Częste działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób):

  • ból głowy,
  • senność,
  • nudności,
  • zawroty głowy.

Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób):

  • zmęczenie,
  • ospałość.

Inne działania niepożądane (częstość nieznana, nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

  • trudności z zasypianiem (bezsenność),
  • zaburzenia snu,
  • koszmary senne,
  • nerwowość,
  • niewyraźne widzenie,
  • przyspieszone lub nieregularne bicie serca,
  • biegunka,
  • wysypka skórna i świąd,
  • pokrzywka,
  • ciężkie reakcje alergiczne, takie jak obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, nagłe zaczerwienienie skóry, ucisk w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Aurovitas Pharma Polska Sp. z o.o.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Fexofenadine Aurovitas z innymi lekami

Jeśli pacjent stosuje apalutamid (lek na raka prostaty), skuteczność feksofenadyny może być osłabiona.

Szczególnie ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem feksofenadyny, jeśli pacjent stosuje którykolwiek z poniższych leków:

  • antybiotyk (erytromycyna) stosowany w leczeniu niektórych zakażeń bakteryjnych,
  • lek przeciwgrzybiczy (ketokonazol) stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych.

Leki te mogą zwiększać ilość wchłanianej feksofenadyny.

Leki na niestrawność zawierające glin i magnez mogą zmniejszać skuteczność leku Fexofenadine Aurovitas. Zaleca się zachowanie około 2-godzinnego odstępu między przyjęciem leku Fexofenadine Aurovitas a leku na niestrawność.


Ulotka Fexofenadine Aurovitas – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Fexofenadine Aurovitas - 120 mg, Tabletki powlekane (Fexofenadini hydrochloridum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Fexofenadine Aurovitas - 120 mg, Tabletki powlekane (Fexofenadini hydrochloridum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz