Podmiot odpowiedzialny | Adamed Pharma S.A. |
Kod ATC | N03AX16 |
Procedura | DCP |
Substancja | Pregabalina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Egzysta?
Powszechnym schorzeniem o podłożu neurologicznym jest padaczka, na którą obecnie choruje blisko 1% populacji. Tego typu zaburzenie objawia się niespodziewanymi i napadowymi wyładowaniami wewnątrz komórek nerwowych, które prowadzą do silnych wstrząsów związanych z utratą świadomości. Przyczyny padaczki mogą być bardzo różnorodne. Czynniki mogące przyczyniać się do rozwoju tego zaburzenia neurologicznego to między innymi choroby nowotworowe, zapalenie mózgu i opon mózgowych, krwotok podpajęczynówkowy, toksyczno-metaboliczne uszkodzenia tkanki mózgowej oraz uwarunkowania genetyczne.
Wyróżnia się trzy główne rodzaje padaczki:
- idiopatyczną, czyli taką, w której nie ma wyraźnej przyczyny, ale istnieje czynnik genetyczny,
- symptomatyczną, w której znana jest przyczyna schorzenia,
- kryptogenną, w której lekarze wiedzą, że istnieje przyczyna zaburzenia, ale nie potrafią jej znaleźć.
W większości przypadków padaczka jest leczona przy pomocy odpowiednich leków przeciwpadaczkowych, które muszą być dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jednym z preparatów znajdujących zastosowanie w leczeniu tego zaburzenia neurologicznego jest lek Egzysta, którego substancją czynną jest pregabalina, pochodna kwasu gamma-aminomasłowego, w skrócie zwanego GABA. Na tej stronie prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące stosowania leku Egzysta, wśród których znajdują się między innymi dane odnośnie dawkowania, przeciwwskazań, a także skutków ubocznych. Na samym końcu mogą Państwo sprawdzić, jaka jest cena leku, poznać opinie użytkowników, a także zweryfikować, czy istnieją jego zamienniki.
Lek Egzysta to preparat przeznaczony do stosowania w celu leczenia określonych rodzajów padaczki, a także ogólnych zaburzeń lękowych u osób dorosłych. Lekarz może zalecić jego przyjmowanie w sytuacji, kiedy dotychczasowa terapia nie pozwala na pełne kontrolowanie przebiegu schorzenia. Środek ten powinien być przepisywany jako lek dodany do obecnie stosownego leczenia, ponieważ nie jest przeznaczony do wykorzystywania w monoterapii, ale w połączeniu z innymi preparatami o działaniu przeciwpadaczkowym i przeciwdrgawkowym.
W leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych lek Egzysta może być stosowany u pacjentów zmagających się z takimi objawami jak niepokój, nadmierny lęk, nerwowość, uczucie podenerwowania, trudności z koncentracją, łatwa męczliwość, rozdrażnienie, zaburzenia snu oraz wzmożone napięcie mięśniowe.
Jaki jest skład Egzysta, jakie substancje zawiera?
W składzie leku Egzysta znalazła się pregabalina, pochodna kwasu gamma-aminomasłowego wykazująca działanie przeciwpadaczkowe, przeciwbólowe oraz przeciwdrgawkowe.
1 kapsułka twarda leku może zawierać 25 mg, 50 mg, 75 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, 225 mg lub 300 mg pregabaliny.
Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk, żelatyna, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek czarny (E172) dla kapsułek 25 mg, żelaza tlenek żółty (E172) dla kapsułek 50 mg, 200 mg, 225 mg, żelaza tlenek czerwony (E172) dla kapsułek 75 mg, 100 mg, 200 mg, 225 mg, 300 mg, czarny tusz (zawierający: szelak, żelaza tlenek czarny (E 172), glikol propylenowy).
Dawkowanie preparatu Egzysta – jak stosować ten lek?
Lek Egzysta jest preparatem przeznaczonym do stosowania wyłącznie pod nadzorem lekarza. Specjalista ustali dawkę leku, która będzie najlepsza dla pacjenta. Środek jest dostępny w formie twardych kapsułek do przyjmowania doustnego. Kapsułki należy połykać w całości i popijać odpowiednią ilością wody. Nie rozgryzać i nie dzielić na pół. Można je przyjmować razem z posiłkiem lub niezależnie od niego. W razie jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarskiej lub farmaceutycznej.
W przypadku padaczki, ogólnych zaburzeń lękowych lub bólów neuropatycznych pochodzenia obwodowego i ośrodkowego należy przyjmować liczbę kapsułek przepisaną przez lekarza. Dawka zwykle wynosi od 150 mg do 600 mg dziennie. Lekarz powinien poinformować pacjenta, czy lek należy przyjmować raz na dobę, czy częściej.
W sytuacji, kiedy lekarz zaleci stosowanie leku Egzysta dwa razy na dobę, kapsułki należy przyjmować rano i wieczorem. W przypadku zaleconego stosowania trzy razy na dobę, lek przyjmować rano, w południe oraz wieczorem.
Pacjenci w wieku powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia powinni przyjmować kapsułki według powyższego schematu, chyba że lekarz zaleci inaczej lub u pacjenta zdiagnozowano poważne schorzenia nerek. Lek Egzysta należy stosować tak długo, jak zadecyduje lekarz. Terapia może zostać przerwana wyłącznie na wyraźne polecenie lekarza.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku nieumyślnego przyjęcia większej dawki niż ta, która została zalecona przez specjalistę, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego punktu medycznego. Pacjent może wymagać leczenia szpitalnego. Po przedawkowaniu mogą wystąpić takie objawy jak nadmierna senność, niespokojność, pobudzenie ruchowe.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Egzysta – czy mogę spożywać alkohol?
Kapsułki Egzysta mogą być przyjmowane z posiłkiem lub niezależnie od niego. W trakcie terapii lekiem Egzysta nie należy spożywać napojów alkoholowych. Niektóre środki przeciwpadaczkowe oraz przeciwdrgawkowe nie mogą być łączone z alkoholem, a w przypadku niektórych jest to wręcz niedozwolone.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Egzysta w okresie ciąży i karmienia piersią?
Lek Egzysta nie powinien być stosowany w czasie ciąży ani podczas karmienia piersią, chyba że lekarz zaleci inaczej. Stosowanie pregabaliny w pierwszym trymestrze ciąży może prowadzić do wad wrodzonych u nienarodzonego dziecka, które wymagają leczenia. Badania przeprowadzone w krajach skandynawskich wykazały, że wśród kobiet przyjmujących pregabalinę w pierwszym trymestrze ciąży, wady wrodzone wystąpiły u 6 na 100 dzieci, podczas gdy u kobiet, które nie stosowały pregabaliny, wady te wystąpiły u 4 na 100 dzieci. Zgłoszone wady wrodzone obejmowały twarz (rozszczepy ustno-twarzowe), oczy, układ nerwowy (w tym mózg), nerki i narządy płciowe.
Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji. Jeśli pacjentka jest w ciąży, karmi piersią, podejrzewa, że może być w ciąży, lub planuje ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem tego leku.
Skutki uboczne Egzysta, jakie są działania niepożądane?
Bardzo częste – mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób:
- Zawroty głowy
- Senność
- Bóle głowy
Częste – mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób:
- Zwiększenie apetytu
- Podwyższenie nastroju, splątanie, dezorientacja, zmniejszenie zainteresowań seksualnych, drażliwość
- Trudności w skupieniu uwagi, niezdarność, zaburzenia pamięci, utrata pamięci, drżenia, trudności w mówieniu, uczucie mrowienia, drętwienie, uspokojenie, letarg, bezsenność, uczucie zmęczenia, dziwne samopoczucie
- Nieostre widzenie, podwójne widzenie
- Zawroty głowy, zaburzenia równowagi, upadki
- Suchość w ustach, zaparcie, wymioty, wzdęcia, biegunka, nudności, uczucie rozdęcia w jamie brzusznej
- Trudności w osiągnięciu erekcji
- Obrzęk ciała, także kończyn
- Uczucie upojenia alkoholowego, nieprawidłowy chód
- Zwiększenie masy ciała
- Kurcze mięśni, bóle stawów, bóle pleców, bóle kończyn
- Ból gardła
Niezbyt częste – mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób:
- Utrata apetytu, zmniejszenie masy ciała, małe stężenie cukru we krwi, duże stężenie cukru we krwi
- Zmiany w odbiorze własnej osoby, niepokój ruchowy, depresja, pobudzenie, zmiany nastroju, trudności ze znalezieniem właściwych słów, omamy, niezwykłe sny, napady paniki, apatia, agresja, podwyższony nastrój, zaburzenia psychiczne, trudności w myśleniu, zwiększenie zainteresowań seksualnych, problemy seksualne, w tym niezdolność do osiągnięcia orgazmu, opóźnienie ejakulacji
- Zmiany widzenia, nietypowe ruchy gałek ocznych, zaburzenia wzroku, w tym widzenie tunelowe, wrażenie błysków, ruchy szarpane, osłabienie odruchów, zwiększona aktywność, zawroty głowy w pozycji stojącej, nadwrażliwość skóry, utrata smaku, uczucie palenia, drżenie przy wykonywaniu ruchów, zaburzenia świadomości, utrata przytomności, omdlenie, zwiększona wrażliwość na hałas, złe samopoczucie
- Suchość oczu, obrzęk oka, ból oka, osłabienie ruchów gałek ocznych, łzawienie, podrażnienie oczu
- Zaburzenia rytmu serca, przyspieszenie czynności serca, niskie ciśnienie tętnicze, nadciśnienie tętnicze, zmiany rytmu pracy serca, niewydolność serca
- Nagłe zaczerwienienie skóry twarzy, nagłe uderzenia gorąca
- Trudności w oddychaniu, uczucie suchości w nosie, uczucie zatkanego nosa
- Zwiększone wydzielanie śliny, zgaga, uczucie drętwienia wokół ust
- Pocenie się, wysypka, dreszcze, gorączka
- Drżenia mięśniowe, obrzęk stawów, sztywność mięśni, bóle, w tym bóle mięśni, ból szyi
- Ból piersi
- Trudności w oddawaniu moczu lub bolesne parcie na pęcherz, nietrzymanie moczu
- Osłabienie, pragnienie, ucisk w klatce piersiowej
- Zmiany wyników badań krwi i czynności wątroby (zwiększenie aktywności fosfokinazy kreatynowej, aminotransferazy alaninowej i aminotransferazy asparaginianowej, zmniejszenie liczby płytek krwi, neutropenia, zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi, zmniejszenie stężenia potasu we krwi)
- Nadwrażliwość, obrzęk twarzy, swędzenie, pokrzywka, katar, krwawienie z nosa, kaszel, chrapanie
- Bolesne miesiączkowanie
- Marznięcie rąk i stóp
Rzadkie – mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1 000 osób:
- Zmieniony węch, wrażenie kołysania obrazu, zmienione poczucie głębi, jaskrawe widzenie, utrata wzroku
- Rozszerzone źrenice, zez
- Zimne poty, ucisk w gardle, obrzęk języka
- Zapalenie trzustki
- Trudności z połykaniem
- Spowolnione lub ograniczone ruchy
- Trudności z czynnością pisania
- Wodobrzusze
- Płyn w płucach
- Drgawki
- Zmiany zapisu EKG odpowiadające zaburzeniom rytmu pracy serca
- Uszkodzenie mięśni
- Wyciek z brodawki sutkowej, przerost piersi, powiększenie piersi u mężczyzn
- Brak miesiączkowania
- Niewydolność nerek, zmniejszenie objętości wydalanego moczu, zatrzymanie moczu
- Zmniejszenie liczby białych krwinek
- Niewłaściwe zachowanie, zachowania samobójcze, myśli samobójcze
- Reakcje alergiczne, których objawem mogą być trudności w oddychaniu, zapalenie oczu (zapalenie rogówki) i ciężka reakcja skórna charakteryzująca się występowaniem zaczerwienionych, płaskich, tarczowatych lub okrągłych plam na tułowiu, często z położonymi w ich środku pęcherzami, łuszczeniem się skóry, owrzodzeniami w jamie ustnej, gardle, nosie, na narządach płciowych i w obrębie oczu. Występowanie takich poważnych wysypek skórnych mogą poprzedzać gorączka i objawy grypopodobne (zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka)
- Żółtaczka (zażółcenie skóry i białkówek oczu)
- Zespół parkinsonowski, czyli objawy przypominające chorobę Parkinsona, takie jak drżenie, spowolnienie ruchowe (zmniejszona zdolność poruszania się) i sztywność (sztywność mięśni)
Bardzo rzadkie – mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 000 osób:
- Niewydolność wątroby
- Zapalenie wątroby
Częstość nieznana: częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych
- Uzależnienie od leku Egzysta („uzależnienie od leku”)
Należy mieć świadomość, że po przerwaniu krótko- lub długotrwałego stosowania leku Egzysta mogą wystąpić pewne działania niepożądane, tak zwane objawy odstawienia (patrz punkt „Przerwanie stosowania leku Egzysta”).
W razie obrzęku twarzy lub języka, lub jeśli wystąpi zaczerwienienie skóry z towarzyszącymi pęcherzykami lub złuszczaniem, należy natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej.
Niektóre działania niepożądane, takie jak senność, mogą występować częściej, gdyż pacjenci z uszkodzeniem rdzenia kręgowego mogą przyjmować inne leki, np. przeciwbólowe lub zmniejszające wzmożone napięcie mięśni, które mają podobne działania niepożądane jak lek Egzysta, a nasilenie tych działań może być większe, gdy takie leki przyjmowane są jednocześnie.
Po wprowadzeniu leku do obrotu zgłoszono też następujące działanie niepożądane: trudności z oddychaniem, płytki oddech.
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Egzysta, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.
Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Adamed Pharma S.A.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Egzysta z innymi lekami
Egzysta i niektóre leki mogą wzajemnie wpływać na siebie (interakcje). Przyjmowanie leku Egzysta jednocześnie z innymi lekami uspokajającymi, takimi jak opioidy, może nasilić działania niepożądane tych leków, prowadząc do niewydolności oddechowej, śpiączki, a nawet zgonu. Stopień nasilenia zawrotów głowy, senności i zmniejszenia koncentracji może wzrastać, jeśli Egzysta jest stosowana razem z lekami zawierającymi:
- oksykodon (lek przeciwbólowy)
- lorazepam (lek stosowany w stanach lękowych)
- alkohol
Egzysta może być stosowana razem z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi.
Ulotka Egzysta – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Egzysta przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Egzysta - 25 mg, 50 mg, 75 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, 225 mg, 300 mg, Kapsułki twarde (Pregabalinum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Egzysta m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Egzysta - 25 mg, 50 mg, 75 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, 225 mg, 300 mg, Kapsułki twarde (Pregabalinum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Egzysta w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Egzysta - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Egzysta? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Czuję się dobrze po Egzyscie 75 mg, ale tyję w zastraszającym tempie, też jestem zawsze głodna, wręcz wilczy apetyt. Spróbuję odstawiać powoli.
Ja zażywam lek Egzysta na tzw. zespół niespokojnych nóg, 75 mg wieczorem. Przez dłuższy czas było dobrze, a później zwiększono mi dawkę do 150 mg z powodu wracającego bólu nóg. Później namieszałam sobie, bo przez tydzień nie brałam, bo za późno poprosiłam o receptę i miałam odstawienne (dużo tego było). Lekarz wdrożył mi ponownie przez tydzień mniejszą dawkę, a później większą. I znowu po czasie zorientowałam się, że nie starczy mi do następnej recepty i zaczęłam zmniejszać, i znowu odstawienne, i wtedy powrót po recepcie do właściwej dawki i znowu uboczne. Od tego momentu czuję uboczne skutki, raz więcej, a raz mniej. Dni, że super, a potem znowu bóle łydek, cięższy oddech i w związku z tym chyba natrętne myślenie o tym. Idę do lekarza upewnić się, czy to od tego.
Mnie Egzysta nie bardzo pomaga, biorę już prawie dwa lata, ale jak odstawię, jest jeszcze gorzej.
Witam, leczę się od dawna najczęściej lekami z serotoniną, ale na długo nie wystarczały. Teraz lekarka zaczęła przepisywać ten lek, dodatkowo miał pomóc w zminimalizowaniu bólu ręki. Ból nie ustąpił, a skutki uboczne miałam straszne: większy lęk, uczucie dziury w klatce piersiowej, ogólnie było pomieszane z poplątaniem. Jednocześnie czułam lęk, senność, a z drugiej strony chęci do działania i do życia. Byłam zamroczona, ale spokojniejsza. Jednakże łącząc to później z pracą i funkcjonowaniem jako matka, nie dałam rady. Odstawiłam, i to był najgorszy czas, to, co się działo… Teraz chodzę do psychologa i staram się radzić sobie bez leków. Jest może trudniej, czasami lepiej, ale tak naprawdę nie ma złotej tabletki, która spowoduje, że nagle będziemy uzdrowieni. Leki na pewno są potrzebne, kiedy choroba atakuje bardzo mocno i nie jesteśmy w stanie wyjść z domu, wstać z łóżka. Ale wtedy najlepiej szpital, jak jest taka możliwość. U mnie nie było takiej, więc musiałam sobie radzić sama, ogarniać wszystko i musieć ogarnąć, aby żyć dla dzieci.
Również mam ją przepisaną na kręgosłup.
Witam, dziś 24.03.2021, wczoraj wieczorem zażyłem pierwszą tabletkę Egzysta 75 mg. Dziś rano wstałem z łóżka, ale kręciło mi się w głowie. Odczuwam ogromny niepokój, mam zimne ręce, dostałem ataku paniki około 11. Czuję, jak krew krąży do głowy, rąk i serca. To uczucie jest nie do zniesienia. Puls 110 i ciśnienie 142/99. Dodam, że przyjmuję leki na zatoki, jak Ibuprom Zatoki, oraz lek na nadciśnienie Triplaxam. Mam 31 lat i nie wiem, co robić. Nie daję sobie rady, ciągle czuję, jak w środku wszystko drży, a jak wstaję, mam zawroty głowy. Idąc do lekarza, słyszę, że jak się nie podoba, to nie mam brać żadnych leków. Pomocy, nie wiem, jak sobie ze sobą poradzić.
Tak, i przy zwiększeniu dawki z 150 na 300 drgawki.
Biorę Egzysta od roku. Początkowo były mniejsze dawki, teraz biorę 600 mg rano i 300 mg wieczorem. Czuję się dobrze. Lekarz prowadzący powiedział, że dodatkowe 300 mg, które zażywam rano, to na moją odpowiedzialność, ale nie zabronił mi kategorycznie zażywania dodatkowej dawki. Teraz, czytając komentarze, zastanawiam się, czy ten lek może spowodować mniejsze odczuwanie bólu na tyle, że złamane biodro nie przeszkadzało mi w codziennym życiu przez 3 miesiące, bo dopiero po takim czasie zostało zrobione mi prześwietlenie i operacja.
Ja dopiero zaczęłam przyjmować Egzysta. Jest dobrze, lęk zniknął, ale po dawce 75 mg rano i wieczorem ciśnienie bardzo się obniża, nawet do 100/60. Boję się, czy nie zmniejszyć leków na nadciśnienie albo zmniejszyć dawkę na 50 mg rano i wieczorem.
Ja już od dwóch lat biorę ten lek. Powiem szczerze, że jakbym wiedziała, z czym będę się teraz mierzyć, to bym go nigdy nie chciała. Na tym etapie, w którym jestem teraz, minusy przysłaniają plusy. Przytyłam 30 kg, ponieważ ten lek wzbudza ogromne łaknienie. Nie mogę z niego zejść, cały czas mam zespół odstawienny.
Jakie są objawy przy zespole odstawiennym pregabaliny?
Egzystę przyjmuję od ponad 2 lat na uspokojenie nerwów obwodowych. Zaczęło się od zapalenia nerwu pośrodkowego lewego w roku 2012 i zapalenie to, wskutek początkowo nietrafionego sposobu rehabilitacji, rozniosło się na całą górną ćwiartkę ciała, łącznie z twarzą. Ból był potężny. Neurolog ratował mnie sterydami, opioidami, lekami przeciwbólowymi i oczywiście przeciwzapalnymi. Dopiero po przyjęciu Egzysty 75 ból zniknął na bardzo długi czas, na prawie dwa lata. Teraz zwiększono mi dawkę do 2 tabletek i naprawdę znów jest wielka, może jak dla mnie, poprawa. Pomagały również częste drenaże limfatyczne i krioterapia oraz zamiennie kinesiotaping. Nie odczuwam większych dolegliwości z tytułu tzw. skutków ubocznych. Na mnie ten lek naprawdę dobrze działa. Czasem, ale bardzo rzadko, troszkę odczuwam ból, ale możliwe, że jestem już meteopatą.
Ja jestem osobą po 60-ce, zawsze byłam osobą wrażliwą. Wciąż czułam mdłości na tle nerwicowym. Od 30 lat wypisywano mi Relanium 5 mg, po których czułam się dobrze, nie mdliło mnie, nie robiło mi się słabo itp. Dopiero rok temu zdecydowałam się pójść do psychiatry, ponieważ wiele spraw się nałożyło i czułam lęk przed wychodzeniem z domu. Cudowny psychiatra dobierał mi leki, trudno było trafić przy chorobach współistniejących. W końcu przepisana Egzysta 75 po pierwszej tabletce poczułam się rewelacyjnie. Było to dziwne trochę, później było szybko dość dobrze. Zawroty, głód i tak dziwnie w oczach czułam. Później minęło wszystko, czuję się spokojna, już mogę wyjść z domu jak kiedyś. A biorę 2 razy po 75 mg. Brałam również 2 razy na noc 75, a rano 1-75 mg. Ale nie widzę potrzeby zwiększania. Zanim wzięłam Egzystę, bałam się wziąć. Na lęki pomaga na pewno. Kręgosłup mam bardzo chory, ale nie czuję, aby pomagał. Pozdrawiam i życzę zdrowia i nie czekajcie zbyt długo.
Biorę Egzystę już pół roku, nie bardzo mi pomaga. Cierpię na neuralgię, po zabiegu został uszkodzony nerw sromowy. Nie wiem, jak żyć dalej, gdzie się udać, mam ataki bólu.
Ja biore egzyste juz 4 miesiac i jak dla mnie rewelacja .Nerwica ustapila,chce mi sie zyc ,mam powera i super spie.Jak dla mnie najlepszy lek a wiem co mowie bralam juz naprawde bardzo duzo lekow i dopiero 7 psychiatra trafil z egzysta w punkt.
Jaka dawka pani pomaga?
Nie można doradzac i straszyc kazdyinaczej reaguje jak cos nie tak to jest lekarz co przepisał ta Egzyste ja dzisiaj wzięłam pierwszy dzień tak się naczytałam że bałam się brac ale na razie nic się niew dzieje
Witam, dziś mam wziąć pierwszą kapsułkę i, podobnie jak Pani, naczytałam się różnych opinii, więc teraz odczuwam lęk przed zażyciem. Jak się Pani dziś czuje po wzięciu tego leku?
Egzysta nie pomaga, czuję się źle, nie mam siły na nic, nie wychodzę z domu, brakuje mi siły na drobne czynności. Zażywałam go tylko przez miesiąc.
od trzech dni biorę egzystę 75 rano a wieczorem ją w połączeniu z mydocalmem na okropne bóle kręgosłupa i niestety rano wstaję zamroczona, i jak się lekko rozkręcę to znów ja biorę i znów tracę energię a ból którego rano nie czuję powraca i w południe boli jak diabli aż do wieczora,muszę poleżeć,posiedzieć i wieczorem znów to wziąć.Lekarz mi powiedział,że jak nie pomoze to ma inne leki bo medycyna sobie z bólami radzi,więc idę do niego .bo ten lek nie dla mnie,najbardziej mi pomaga mydocam i pewnie rano jak nie czuję bólu to jego zasługa ,jestem po chemioterapiach i mam uszkodzone nerwy a do tego zwyrodniały kręgosłup z przepuklinami i dziobami,lekarze mówią ze nic nie da się z tym zrobić ,więc szukam leków u neurologa.Mam nadzieję ,że w końcu trafię na ten skuteczny.,więc się nie poddawajcie i nie narzekajcie a szukajcie i męczcie swych lekarzy,bo lekarze też muszą testować co nam pomoże a co nie .JA nie tracę nadziei i jutro idę do lekarza zmienić egzystę na inny lek.
Dzisiaj dostalam Egzyste na bol kregoslupa jednak jak czytam komentarze boje sie go zazyc
Biorę od trzech dni i jest super
Witam, czy nadal jest super?
Wiele tu napisano. Prawda jest jednak taka,że nie wiadomo kto jest kto. Są tu pacjenci i są klakierzy firm farmaceutycznych. Najczęściej ci drudzy bardzo chwalą towar, ale i są ostrożni by za mocno nie dać po sobie poznać kim są. Rozstrzygnięcie oczywiście jest trudne. Faktem jest by poznać obiektywizm trzeba mocno poszperać w całym internecie i przelecieć mnóstwo postów by jakieś logiczne wnioski wyciągnąć. Faktem też jest, że tzw leki mają to do siebie, że tak naprawdę to nie leczą tylko tonizują skutki konkretnej jednostki chorobowej a organizm musi poradzić sobie sam. Jeżeli nie daje rady to pojawiają się skutki uboczne. Lista takowych na każdej ulotce jest oszałamiająca. Branie tzw leku wiąże się zawsze z ryzykiem załatwienia sobie dodatkowych dolegliwości, z czego oczywiście cieszą się firmy farmaceutyczne. Dlatego niestety pomimo pytań na takich postach jak ten trzeba i tak zdecydować samemu co robić. A zasada jest prosta : o ile tylko można UNIKAJCIE LEKARZY
Niestety ja nie daję rady sama. Doły, płacz i rodzinka, która dobija mnie. Leki to jedyna ucieczka dla mnie od 16 lat.
Współczuję, również to przechodzę. Pozdrawiam.
Brawo…..
Trafione w punkt.
Bardzo mądry i potrzebny post. Ja też słyszałam o praktykach firm farmaceutycznych, które płacą za dodawanie pochlebnych opinii o ich produktach. Dożyłam dojrzałego wieku, unikając lekarzy i leków i proszę, nie mam żadnych chorób przewlekłych. Ale pech chciał, że złamałam rękę. Na skutek błędu lekarskiego po operacji, już od ponad roku cierpię na ciągły ból. I teraz mam problem: brać tę pregabalinę czy nie? Moje doświadczenie potwierdza tezę przedmówczyni o unikaniu lekarzy. Niestety sama interwencji chirurgicznej nie mogłam sobie zrobić.
Przecież w ulotce jest napisane: objawy niepożądane, bardzo często zawroty głowy, i inne takie. Czytajcie ulotkę. Ale jak nie przejdzie po mcu to do lekarza. Niech zmieni lek.
Proszę! Pomóżcie! Czuję się coraz gorzej.Egzysta 150- rano i 75 w południe. Między czasie leki przeciwbólowe na kręgosłup.Czuje że jest coraz gorzej.coraz bardziej zapadam się w ” dół „
Egzysta na kręgosłup. ? To chyba żart
Wczoraj wzielam pierwsza tabletkę wieczorem a rano wstałam z dziwnym widzeniem I ogólnie czuje się jak bym Była pijanamial tak ktoś??
Tak, ja też odstawiłam po tygodniu. Kręgosłup trochę dokucza, ale wstaję normalnie i nie zawraca mi się w głowie.
Ja biorę egzystę ponad rok na neuralgię nerwu trójdzielnego i pomaga mi nawet bardzo oczywiście w połączeniu z finlepsinem i dulsewią wcześniej bardzo cierpiałam teraz ma m słabsze bóle i rzadziej i jak na razie boję się odstawić którego kolwiek z tych leków pozdrawiam wszystkich cierpiących
Cześć, Asiu, czy przytyłaś po tak długim czasie brania egzysty? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Marzena
anonim mam przepisany egzyste75mg na kręgosłup ale gdy przeczytał komentarze to boje się go brać bo to nie moje objawy
nie choruję na padaczkę nie mam zadnych lęków
Jestem przerażona tym ,że lekarz neurolog przepisuje mi ten lek przy uszkodzeniu nerwów obwodowych i strzałkowych , a jest to lek na padaczkę lub stany lękowe,a ja jestem absolutnie wolna od tego typu problemów zdrowotnych.Mam od bardzo wielu kat problemy ze spaniem ,a lek ten może powodować zaburzenia snu.Czegoś nie rozumiem…..
Po prostu ten lek leczy te schorzenia, to nie znaczy, że będzie padaczka czy lęki.
Od dziś zaczynam brać ten lek na lęk ogólny przy depresji…
Trzymajcie kciuki✊✊✊
Hej, i jak pomaga?
Po lęku egzysta bolą mnie łydki przyjmuje ten lęk ponad rok z początku było super a teraz zaczęły się problemy zaczynam mętnie widzieć nie daj boże jak za żyje lek przeciw bólowych to dzień mam z. glowy
Heej Leszek!!! Napisz dlaczego? Ja jestem na egzyscie od 2 lat.Biore silne leki przeciwbólowe na kręgosłup.Juz mi się nie chce żyć.
Mi także mam dość.!!
Cześć. Obecnie biorę lek egzysta 75g. Pomaga przebyta u mnie neurobolerioza. Bóle głowy, nadwrażliwośc na zmianę temperatury otoczenia, dźwięki ustąpiła. Jednak mam koszmarne sny. Narazie daje z tym radę.
Takie same objawy po neuroboreliozie. Egzysta pomaga, ale na przeczulicę w związku ze zmianami temperatury pomaga mi Plaquenil. Sama Egzysta nie miała tak dobrego efektu. Koszmary senne też mam.
Wszystkie te leki sa nic nie warte . Ogłuszają otępiają a nie sprawiają że człowiek normalnie funkcjonuje. Owszem tąpnie człowiekiem i śpi całą noc . Jednak jakkolwiek długo będziesz brał te wszystkie leki nie łudz się że wyzdrowiejesz , do już istniejącego schorzenia dojdzie następne . Wiem coś na ten temat bo się dość długo lecze i to bez efektu. Żeby wyzdrowieć , trzeba zmienić świat . Pozdrawiam.
Ktos napisal trzeba najpierw zmienic swiat.. Niczego nie da sie zmienic. I nie nalezy na sile zmieniac siebie. Jesli roznisz sie od innych to normalne, ludzkie..a lek, ktory przepisze Ci lekarz z pewnoscia poprawi jakosc funkcjonowania. Nie trzeba sie ludzic ze jakikolwiek medykament zamieni czyjes zycie na lepsze, szczesliwsze, usunie chorobe..Poprawia samopoczucie.. Co jest wielka sila tego leku. Egzyste biore od 2 miesiecy i wg mnie jest jednym z najlepszych jakie mi przepisano na depresje. Nauczylam sie jednego – nie ma zlotego srodka ale z pewnoscia ten lek POMAGA i dlatego ciesze sie.. Potrafie funkcjonowac bez zadnych lekow ale po co sie meczyc.. To 21 wiek. Leczenie depresji to jak leczenie anginy grypy itp. Mozna owinac sie kocem i pocic sie tudzien a mozna po 2,3 dniach poczuc sie wspaniale i zdrowiej.. Po to sa lekarstwa, ktore wymyslili madrzy ludzie
Prawda a to nie są leki!
Ja biorę 75 na noc od tygodnia ale zle sie czuje bo wymiotuje I kłopoty ze wzrokiem ale to nie po leku bo mam spadki cukru I bolerioze to raczej od tego
WITAM.Może to nie prawda że EGZYSTA powoduje zwiększony apetyt? Jeśli cos wiecie to proszę o info. Spokojnej nocy Tym, którzy nie śpią
Cześć
Stosuję Egzysta 75 mg od prawie dwóch miesięcy (trzy kapsułki na dobę). U mnie nie ma żadnych działań ubocznych. Nie mam też zwiększonego łaknienia. Raczej odwrotnie – jem nieco mniej, co akurat w moim przypadku nie stanowi problemu, a wręcz przeciwnie.
pozdrawiam
Ja biorę progabalin trzy miediace niestety jest przybieranie na wadze a ból jak był tak jest
Egzysta nie powoduje żadnego zwiększonego apetytu. Biorę już ten lek od dwóch lat i jakoś nie przytyłam.
A ja tak. Po trzech tygodniach brania leku przytyłam 2 kg.
dzisiaj przepisano mi ten lek. Po wielu próbach walki z bólem po operacji,boję się włączyć doleczenia ze względu na możliwość tycia.!!!!!!!!
Ja biorę lek egzysta od kilku miesięcy jako lek dodatkowy przy nuralgii nerwu trójdzielnego ale jest
różnie jak ma boleć to boli ja jestem trochę roztrzęsiona ale to chyba przed lękiem bólu.
Biorę lek od miesiąca i ból kręgosłupa ustąpił całkowicie. Aż się boję, że to za piękne żeby trwało tak cały czas. Egzysta jest super. Nie mam żadnych skutków ubocznych.
Od trzech tygodni przyjmuję lek Egzysta 75 mg 2 razy dziennie na przewlekły ból kręgosłupa – który utrzymywał się ponad rok. Ból ustąpił w 80% , lecz mam wrażenie że cały czas jestem głodna. Głód towarzyszy mi cały czas, pomimo większej ilości jedzenia.
Napisz, czy miałaś rezonans magnetyczny i czy był ucisk na rdzeń?
Biorę od czerwca. Wcześniej 75mg rano i 150mg na noc, później 75mg rano i 225mg (150+75) na noc. Od wczoraj 300mg na noc. Stany lękowe opanowane, po dawce wieczornej śpię jak suseł. Ogólnie jestem zadowolona. Trzeba tylko uważnie przyjmować, nie zapominać dawki, ani nie odstawiać raptownie, bo można sobie atak padaczki wywołać (nawet jeśli się jej nigdy nie miało). Tak mnie pani doktor zdyscyplinowała :) Niemniej lek pomaga na lęki uogólnione.
Power rano wziąłem ptzez przypadek 2 po 150 nosiło mnie.teraz sie zastanawiam czy wziąć jedna 150 na noc?
Witam, Od czerwca biorę rano 75 +trochę a wieczoerm 75 egzysty. Lęki mam od 10 lat a w tym roku w sierpniu wyjechłam nad morze.Czyli widać że lek dziaa.
lek dobry biore 2 razy po 150 a teraz jeszcze do tego 5 aciprex
Biore lek egzysta od prawie 2 tygodni ,miałam kłopoty z zasypianiem ,długo nie umiałam spac i budziłam sie w nocy a po leku Egzysta zasypia nie wiem kiedy i rano wstaje wyspana ,raz tylko z tyłu bolała mnie głowa,ale nadal mam problemy z lekiem i nerwobole w klatce piersiwej
Biorę lek egzyta75 od 3 dni rano dawka 75mg, w dzień mam kopa nie powiem,że nie ale na drugi dzień rano jestem nie do życia. Masakra. Nie poddam się tak łatwo i wiem że kazdemu nowemu lekowi trza dać szansę.
Biorę 6 dni i lęk znikł. Boję się cieszyć tym stanem i zastanawiam się czemu nikt mi tego leku wcześniej nie przepisał. 6 dnia lekki niepokój.
Jakie dawki bierzesz tej egzysty
U mnie było to samo niestety leki wróciły po miesiącu
Egzystę w poniedziałek przepisał mi neurolog na kręgosłup,wraz z innymi lekami min.zwiotczającymi mięśnie. Na noc wzięłam wszystko co było przepisane.Rano byłam nie do życia, jak bym była czymś oszołomiona.Wtorek na noc wzięłam tylko przeciwbólowe i egzysta 75,rano trochę oszołomiona ale później dostałam takiego powera że aż się przestraszyłam,to nie byłam ja.Środa na noc tylko przeciwbólowe, cały czwartek przespałam.Dodam że choruje na zespół lęku napadowego.
Brałem kiedyś na lęki, ale zrezygnowałem, bo musiałem codziennie brać leki przeciwbólowe. Po zaprzestaniu brania czułem się lepiej. Większe efekty od farmakologii moim zdaniem daje terapia.
Po egzyście same kłopoty z ukł. moczowym
Witam Kasiu
Jakie masz kłopoty z układem moczowym?ja zażywam.jedziemy kilka leków jednocześnie. Biorę je codziennie w tych samych dawkach od ok 3 tyg.min egzyste i dwukrotnie mi się zdarzyło ze mój mocz okropnie smierdzial .czy masz takie objawy po tym leku?
Jak narazie lek super w połączeniu z mozarinem jest efekt zadowalający.
Ja od ponad miesiaca przyjmuje lek Egzysta 150mg i na zmiane 75mg choruje na kregoslop jestem tak obolala to pierwszy lek ktory od lat usmierza bol ale tez mam zawroty glowy
Ale zawroty glowy ma pani po tych lekach czy ogólnie choruje pani na zawroty glowy.
Miałem przepisaną na silny lęk paniczny ( strach przed śmiercią ) czy też nerwicę lękową. Przez pierwsze trzy tygodnie było ok, lęki nie wracały. Obecnie dzis mija miesiąc jak biorę egzystę ( biorę 450mg na dobę ) i niestety zaczęła od dwóch dni strasznie boleć mnie głowa i ból jest nie do wytrzymania zwłaszczaz tyłu glowy …. A byłem tak zadowolony i nie wiem czy nie będzie trzeba zmienić leku. Ale za pierwsze 3 tyg bardzo mu dziękuje
Od tygodnia przyjmuje lek Egzysta 150mg lek usmierza dol ale mam zawroty glowy czuje sie taka luzna